FootballFutsal (FIFA)Futsal (AMF)Beach SoccerAustralian FootballAmerican FootballFlag FootballBeach Flag Football
Rugby UnionRugby SevensRugby LeagueTouchIce HockeyBandyField HockeyIndoor Hockey
Floorball
Roller HockeyInline Hockey (FIRS)Inline Hockey (IIHF)Skater HockeyBall HockeyLacrosseBox Lacrosse
Intercrosse
RingetteShintyWater PoloBeach Water PoloCanoe PoloCycleballRoller Derby
CricketIndoor Cricket
BaseballSoftballPesäpalloUltimateBeach UltimateGuts
VolleyballFistballBasketball3x3 BasketballNetballKorfballHandballBeach Handball
TchoukballBeach TchoukballQuidditchUnderwater HockeyUnderwater RugbyCurlingSepak TakrawBeach Sepak Takraw
RollballKabaddiIndoor KabaddiBeach KabaddiPoloPolocrosseHorseballSnow Polo
MEN'S BASKETBALL - 2017 RESULTS

Latest Men's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Men's Fixtures

Men's Ranking

Latest Women's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Women's Fixtures

Women's Ranking

DATEVENUEMATCHCOMPETITIONSTAGE
30.09 Port Moresby (Papua New Guinea) Fiji 63-43 Solomon IslandsMelanesian Cup3rd Place Match
30.09 Port Moresby Papua New Guinea 81-63 New CaledoniaMelanesian CupFinal
29.09Port Moresby (Papua New Guinea)New Caledonia 87-52 Solomon IslandsMelanesian CupGroup Stage
29.09Port MoresbyPapua New Guinea 83-49 FijiMelanesian CupGroup Stage
28.09 Port Moresby (Papua New Guinea) Fiji 51-34 Solomon IslandsMelanesian CupGroup Stage
28.09 Port Moresby Papua New Guinea 87-80 New CaledoniaMelanesian CupGroup Stage
27.09Port Moresby (Papua New Guinea)New Caledonia 73-70 FijiMelanesian CupGroup Stage
27.09Port MoresbyPapua New Guinea 79-37 Solomon IslandsMelanesian CupGroup Stage
17.09 İstanbul (Turkey) Spain 93-85 Russia Eurobasket 3rd Place Match
17.09 İstanbul (Turkey) Slovenia 93-85 SerbiaEurobasket Final
16.09 Radès (Tunisia) Senegal 73-62 MoroccoAfrobasket 3rd Place Match
16.09 Radès Tunisia 77-65 Nigeria Afrobasket Final
15.09 İstanbul (Turkey) Serbia 87-79 Russia Eurobasket Semi-Final
15.09 Radès (Tunisia) Nigeria 76-71 Senegal Afrobasket Semi-Final
15.09 Radès Tunisia 60-52 MoroccoAfrobasket Semi-Final
14.09 İstanbul (Turkey) Slovenia 92-72 Spain Eurobasket Semi-Final
14.09 Radès (Tunisia) Morocco 66-62 Egypt Afrobasket Quarter-Final
14.09 Radès (Tunisia) Nigeria 106-91 Cameroon Afrobasket Quarter-Final
14.09 Radès (Tunisia) Senegal 66-57 Angola Afrobasket Quarter-Final
14.09 Radès Tunisia 81-60 DR Congo Afrobasket Quarter-Final
13.09İstanbul (Turkey)Russia 74-69 GreeceEurobasketQuarter-Final
13.09İstanbul (Turkey)Serbia 83-67 ItalyEurobasketQuarter-Final
12.09 İstanbul (Turkey) Slovenia 103-97 Latvia Eurobasket Quarter-Final
12.09 İstanbul (Turkey) Spain 84-72 Germany Eurobasket Quarter-Final
10.09İstanbul (Turkey)Latvia 100-68 MontenegroEurobasket2nd Round
10.09İstanbul (Turkey)Russia 101-78 CroatiaEurobasket2nd Round
10.09 İstanbul (Turkey) Serbia 86-78 Hungary Eurobasket 2nd Round
10.09 İstanbul Turkey 56-73 Spain Eurobasket 2nd Round
10.09Radès (Tunisia)DR Congo 83-77 NigeriaAfrobasket Group A
10.09Radès (Tunisia)Mali 92-63 Ivory CoastAfrobasket Group A
10.09 Dakar (Senegal) Angola 66-44 Central African RepublicAfrobasket Group B
10.09Dakar (Senegal)Morocco 79-70 UgandaAfrobasket Group B
10.09Radès (Tunisia)Cameroon 81-77 RwandaAfrobasket Group C
10.09RadèsTunisia 64-59 GuineaAfrobasket Group C
10.09Dakar (Senegal)Egypt 70-51 South AfricaAfrobasket Group D
10.09DakarSenegal 80-49 MozambiqueAfrobasket Group D
09.09İstanbul (Turkey)Germany 84-81 FranceEurobasket2nd Round
09.09 İstanbul (Turkey) Greece 77-64 Lithuania Eurobasket 2nd Round
09.09 İstanbul (Turkey) Italy 70-57 Finland Eurobasket 2nd Round
09.09İstanbul (Turkey)Slovenia 79-55 UkraineEurobasket2nd Round
09.09Radès (Tunisia)DR Congo 81-60 Ivory CoastAfrobasket Group A
09.09 Radès (Tunisia) Nigeria 90-67 Mali Afrobasket Group A
09.09 Dakar (Senegal) Morocco 60-53 Angola Afrobasket Group B
09.09 Dakar (Senegal) Central African Republic 57-54 UgandaAfrobasket Group B
09.09Radès (Tunisia)Cameroon 96-54 GuineaAfrobasket Group C
09.09 Radès Tunisia 78-60 Rwanda Afrobasket Group C
09.09Dakar (Senegal)Mozambique 67-64 South AfricaAfrobasketGroup D
09.09 Dakar Senegal 87-52 Egypt Afrobasket Group D
08.09 Radès (Tunisia) Mali 87-82 DR Congo
After overtime
Afrobasket Group A
08.09 Radès (Tunisia) Nigeria 78-77 Ivory Coast Afrobasket Group A
08.09 Dakar (Senegal) Angola 94-89 Uganda
After overtime
Afrobasket Group B
08.09 Dakar (Senegal) Morocco 76-66 Central African RepublicAfrobasket Group B
08.09 Radès (Tunisia) Rwanda 75-55 Guinea Afrobasket Group C
08.09 Radès Tunisia 68-51 Cameroon Afrobasket Group C
08.09 Dakar (Senegal) Egypt 75-47 Mozambique Afrobasket Group D
08.09 Dakar Senegal 83-44 South Africa Afrobasket Group D
07.09 Cluj-Napoca (Romania) Croatia 107-69 Czech RepublicEurobasket Group C
07.09 Cluj-Napoca Romania 69-86 Montenegro Eurobasket Group C
07.09 Cluj-Napoca (Romania) Spain 87-64 Hungary Eurobasket Group C
07.09 İstanbul (Turkey) Russia 82-70 Great BritainEurobasket Group D
07.09 İstanbul (Turkey) Serbia 74-54 Belgium Eurobasket Group D
07.09 İstanbul Turkey 79-89 Latvia Eurobasket Group D
06.09 Helsinki Finland 83-79 Iceland Eurobasket Group A
06.09 Helsinki (Finland) Greece 95-77 Poland Eurobasket Group A
06.09 Helsinki (Finland) Slovenia 95-78 France Eurobasket Group A
06.09 Tel Aviv Israel 64-88 Ukraine Eurobasket Group B
06.09 Tel Aviv (Israel) Italy 71-69 Georgia Eurobasket Group B
06.09 Tel Aviv (Israel) Lithuania 89-72 Germany Eurobasket Group B
05.09 Helsinki Finland 89-77 Greece Eurobasket Group A
05.09 Helsinki (Finland) France 78-75 Poland Eurobasket Group A
05.09 Helsinki (Finland) Slovenia 102-75 Iceland Eurobasket Group A
05.09 Tel Aviv (Israel) Germany 61-55 Italy Eurobasket Group B
05.09 Tel Aviv Israel 91-104 Georgia
After overtime
Eurobasket Group B
05.09 Tel Aviv (Israel) Lithuania 94-62 Ukraine Eurobasket Group B
05.09 Cluj-Napoca (Romania) Montenegro 88-75 Czech RepublicEurobasket Group C
05.09 Cluj-Napoca Romania 71-80 Hungary Eurobasket Group C
05.09 Cluj-Napoca (Romania) Spain 79-73 Croatia Eurobasket Group C
05.09 İstanbul (Turkey) Latvia 84-69 Russia Eurobasket Group D
05.09 İstanbul (Turkey) Serbia 82-68 Great BritainEurobasket Group D
05.09 İstanbul Turkey 78-65 Belgium Eurobasket Group D
04.09 Cluj-Napoca (Romania) Croatia 76-72 MontenegroEurobasket Group C
04.09 Cluj-Napoca (Romania) Hungary 85-73 Czech RepublicEurobasket Group C
04.09 Cluj-Napoca Romania 50-91 Spain Eurobasket Group C
04.09 İstanbul (Turkey) Latvia 97-92 Great BritainEurobasket Group D
04.09 İstanbul (Turkey) Russia 76-67 Belgium Eurobasket Group D
04.09 İstanbul Turkey 74-80 Serbia Eurobasket Group D
03.09 Helsinki Finland 90-87 Poland
After overtime
Eurobasket Group A
03.09 Helsinki (Finland) France 115-79 Iceland Eurobasket Group A
03.09 Helsinki (Finland) Slovenia 78-72 Greece Eurobasket Group A
03.09 Tel Aviv Israel 82-80 Germany Eurobasket Group B
03.09 Tel Aviv (Israel) Lithuania 78-73 Italy Eurobasket Group B
03.09 Tel Aviv (Israel) Ukraine 88-81 Georgia Eurobasket Group B
03.09 Córdoba (Argentina) Mexico 79-65 US Virgin Islands AmeriCup 3rd Place Match
03.09 Córdoba Argentina 76-81 USA AmeriCup Final
02.09 Helsinki Finland 78-81 Slovenia Eurobasket Group A
02.09 Helsinki (Finland) France 95-87 Greece Eurobasket Group A
02.09 Helsinki (Finland) Poland 91-61 Iceland Eurobasket Group A
02.09 Tel Aviv (Israel) Germany 67-57 Georgia Eurobasket Group B
02.09 Tel Aviv Israel 73-88 Lithuania Eurobasket Group B
02.09 Tel Aviv (Israel) Italy 78-66 Ukraine Eurobasket Group B
02.09 Cluj-Napoca (Romania) Montenegro 72-48 HungaryEurobasket Group C
02.09 Cluj-Napoca Romania 58-74 Croatia Eurobasket Group C
02.09 Cluj-Napoca (Romania) Spain 93-56 Czech RepublicEurobasket Group C
02.09 İstanbul (Turkey) Latvia 92-64 Belgium Eurobasket Group D
02.09 İstanbul (Turkey) Russia 75-72 Serbia Eurobasket Group D
02.09 İstanbul Turkey 84-70 Great Britain Eurobasket Group D
02.09 Córdoba Argentina 84-67 Mexico AmeriCup Semi-Final
02.09 Córdoba (Argentina) USA 90-62 US Virgin IslandsAmeriCup Semi-Final
01.09 Cluj-Napoca (Romania) Croatia 67-58 Hungary Eurobasket Group C
01.09 Cluj-Napoca Romania 68-83 Czech Republic Eurobasket Group C
01.09 Cluj-Napoca (Romania) Spain 99-60 MontenegroEurobasket Group C
01.09 İstanbul (Turkey) Belgium 103-90 Great BritainEurobasket Group D
01.09 İstanbul (Turkey) Serbia 92-82 Latvia Eurobasket Group D
01.09 İstanbul Turkey 73-76 Russia Eurobasket Group D
31.08 Helsinki Finland 86-84 France
After overtime
Eurobasket Group A
31.08 Helsinki (Finland) Greece 90-61 Iceland Eurobasket Group A
31.08 Helsinki (Finland) Slovenia 90-81 Poland Eurobasket Group A
31.08 Tel Aviv (Israel) Georgia 79-77 Lithuania Eurobasket Group B
31.08 Tel Aviv (Israel) Germany 75-63 Ukraine Eurobasket Group B
31.08 Tel Aviv Israel 48-69 Italy Eurobasket Group B
30.08 Montevideo (Uruguay) USA 72-56 Dominican RepublicAmeriCup Group C
30.08 Montevideo Uruguay 79-68 Panama AmeriCup Group C
29.08 Bahía Blanca Argentina 104-58 US Virgin IslandsAmeriCup Group B
29.08 Bahía Blanca (Argentina) Canada 75-66 VenezuelaAmeriCup Group B
29.08 Montevideo (Uruguay) Dominican Republic 86-64 PanamaAmeriCup Group C
29.08 Montevideo Uruguay 66-74 USA AmeriCup Group C
28.08 Bahía Blanca Argentina 92-86 Canada
After overtime
AmeriCup Group B
28.08 Bahía Blanca (Argentina) Venezuela 86-84 US Virgin IslandsAmeriCup Group B
28.08 Montevideo (Uruguay) USA 97-56 Panama AmeriCup Group C
28.08 Montevideo Uruguay 66-57 Dominican Republic AmeriCup Group C
27.08 Medellín Colombia 70-82 Mexico AmeriCup Group A
27.08 Medellín (Colombia) Puerto Rico 89-80 Brazil AmeriCup Group A
27.08 Bahía Blanca Argentina 67-62 Venezuela AmeriCup Group B
27.08 Bahía Blanca (Argentina) US Virgin Islands 83-71 CanadaAmeriCup Group B
26.08 Medellín Colombia 72-91 Puerto Rico AmeriCup Group A
26.08 Medellín (Colombia) Mexico 99-76 Brazil AmeriCup Group A
26.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Laos 78-60 Burma Southeast Asian Games 8th Place Match
26.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Thailand 65-55 Singapore Southeast Asian Games 3rd Place Match
26.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Philippines 'B' 94-55 IndonesiaSoutheast Asian Games Final
25.08 Medellín Colombia 74-76 Brazil AmeriCup Group A
25.08 Medellín (Colombia) Mexico 69-66 Puerto RicoAmeriCup Group A
25.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Cambodia 94-61 BurmaSoutheast Asian Games 7th Place Match
25.08 Kuala Lumpur Malaysia 93-64 Vietnam Southeast Asian Games 5th Place Match
25.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Indonesia 79-74 ThailandSoutheast Asian Games Semi-Final
25.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Philippines 'B' 68-60 SingaporeSoutheast Asian Games Semi-Final
24.08Kuala Lumpur (Malaysia)Thailand 110-37 BurmaSoutheast Asian GamesGroup A
24.08Kuala Lumpur (Malaysia)Indonesia 122-54 LaosSoutheast Asian GamesGroup B
24.08Kuala Lumpur (Malaysia)Singapore 80-73 VietnamSoutheast Asian GamesGroup B
23.08 Kuala Lumpur Malaysia 66-98 Philippines 'B' Southeast Asian Games Group A
23.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Indonesia 112-70 CambodiaSoutheast Asian Games Group B
23.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Vietnam 103-61 Laos Southeast Asian Games Group B
22.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Philippines 'B' 129-34 BurmaSoutheast Asian Games Group A
22.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Cambodia 93-58 Laos Southeast Asian Games Group B
22.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Indonesia 70-54 SingaporeSoutheast Asian Games Group B
21.08 Kuala Lumpur Malaysia 75-90 Thailand Southeast Asian Games Group A
21.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Singapore 103-51 LaosSoutheast Asian Games Group B
21.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Vietnam 95-90 CambodiaSoutheast Asian Games Group B
20.08Zouk Mikael (Lebanon)Philippines 75-70 JordanAsian Championship7th Place Match
20.08Zouk MikaelLebanon 78-79 ChinaAsian Championship5th Place Match
20.08Zouk Mikael (Lebanon)South Korea 80-71 New ZealandAsian Championship 3rd Place Match
20.08Zouk Mikael (Lebanon)Australia 79-56 IranAsian Championship Final
20.08Kuala LumpurMalaysia 95-42 BurmaSoutheast Asian Games Group A
20.08 Kuala Lumpur (Malaysia) Philippines 'B' 81-74 ThailandSoutheast Asian Games Group A
20.08Kuala Lumpur (Malaysia)Indonesia 89-73 VietnamSoutheast Asian GamesGroup B
20.08Kuala Lumpur (Malaysia)Singapore 95-64 CambodiaSoutheast Asian GamesGroup B
19.08 Zouk Mikael (Lebanon) China 86-55 Jordan Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
19.08 Zouk Mikael Lebanon 106-87 Philippines Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
19.08 Zouk Mikael (Lebanon) Australia 106-79 New ZealandAsian Championship Semi-Final
19.08 Zouk Mikael (Lebanon) Iran 87-71 South Korea Asian Championship Semi-Final
19.08 Yerevan Armenia 66-83 Bosnia & Herzegovina World Cup Qualifier Europe, Preliminary Group A
19.08 Uppsala Sweden 86-82 Slovakia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
19.08 Tirana Albania 37-113 Netherlands World Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
19.08 Prishtina Kosovo 75-69 Estonia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
19.08 Coimbra Portugal 79-78 Belarus
After overtime
World Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
17.08 Zouk Mikael (Lebanon) Australia 97-71 China Asian Championship Quarter-Final
17.08 Zouk Mikael (Lebanon) New Zealand 98-70 JordanAsian Championship Quarter-Final
16.08 Zouk Mikael Lebanon 70-80 Iran Asian Championship Quarter-Final
16.08 Zouk Mikael (Lebanon) South Korea 118-86 Philippines Asian Championship Quarter-Final
16.08 Bratislava Slovakia 74-92 Bosnia & Herzegovina World Cup Qualifier Europe, Preliminary Group A
16.08 Uppsala Sweden 93-70 Armenia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
16.08 Amsterdam Netherlands 71-78 Austria World Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
16.08 Tallinn Estonia 74-65 Macedonia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
16.08 Minsk Belarus 70-84 Bulgaria World Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
15.08 Zouk Mikael (Lebanon) China 81-79 Syria Asian Championship Quarter-Final Play-Off
15.08 Zouk Mikael (Lebanon) Jordan 84-70 Iraq Asian Championship Quarter-Final Play-Off
14.08 Zouk Mikael Lebanon 90-77 Taiwan Asian Championship Quarter-Final Play-Off
14.08 Zouk Mikael (Lebanon) South Korea 81-68 Japan Asian Championship Quarter-Final Play-Off
13.08 Zouk Mikael (Lebanon) Iran 83-71 Jordan Asian Championship Group A
13.08 Zouk Mikael (Lebanon) Syria 87-78 India Asian Championship Group A
13.08 Zouk Mikael (Lebanon) China 61-60 Iraq Asian Championship Group B
13.08 Zouk Mikael (Lebanon) Philippines 80-74 Qatar Asian Championship Group B
12.08 Zouk Mikael Lebanon 96-74 Kazakhstan Asian Championship Group C
12.08 Zouk Mikael (Lebanon) South Korea 76-75 New ZealandAsian Championship Group C
12.08 Zouk Mikael (Lebanon) Australia 90-50 Taiwan Asian Championship Group D
12.08 Zouk Mikael (Lebanon) Japan 92-59 Hong Kong Asian Championship Group D
12.08 Zenica Bosnia & Herzegovina 72-88 Sweden World Cup Qualifier Europe, Preliminary Group A
12.08 Bratislava Slovakia 78-92 Armenia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
12.08 Schwechat Austria 97-63 Albania World Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
12.08 Skopje Macedonia 87-74 Kosovo World Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
12.08 Botevgrad Bulgaria 91-65 Portugal World Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
11.08 Zouk Mikael (Lebanon) Iran 87-63 Syria Asian Championship Group A
11.08 Zouk Mikael (Lebanon) Jordan 61-54 India Asian Championship Group A
11.08 Zouk Mikael (Lebanon) China 92-67 Qatar Asian Championship Group B
11.08 Zouk Mikael (Lebanon) Philippines 84-68 Iraq Asian Championship Group B
10.08 Zouk Mikael Lebanon 82-86 New Zealand Asian Championship Group C
10.08 Zouk Mikael (Lebanon) South Korea 116-55 KazakhstanAsian Championship Group C
10.08 Zouk Mikael (Lebanon) Australia 99-58 Hong Kong Asian Championship Group D
10.08 Zouk Mikael (Lebanon) Japan 87-49 Taiwan Asian Championship Group D
09.08 Zouk Mikael (Lebanon) Iran 101-54 India Asian Championship Group A
09.08 Zouk Mikael (Lebanon) Jordan 68-66 Syria Asian Championship Group A
09.08 Zouk Mikael (Lebanon) Iraq 75-66 Qatar Asian Championship Group B
09.08 Zouk Mikael (Lebanon) Philippines 96-87 China Asian Championship Group B
09.08 Sarajevo Bosnia & Herzegovina 98-85 Armenia World Cup Qualifier Europe, Preliminary Group A
09.08 Bratislava Slovakia 68-59 Sweden World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
09.08 Amsterdam Netherlands 91-77 Albania World Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
09.08 Tallinn Estonia 76-50 Kosovo World Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
09.08 Minsk Belarus 78-76 Portugal World Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
08.08 Zouk Mikael Lebanon 72-66 South Korea Asian Championship Group C
08.08 Zouk Mikael (Lebanon) New Zealand 70-49 KazakhstanAsian Championship Group C
08.08 Zouk Mikael (Lebanon) Australia 84-68 Japan Asian Championship Group D
08.08 Zouk Mikael (Lebanon) Taiwan 77-62 Hong Kong Asian Championship Group D
05.08 Yerevan Armenia 82-69 Sweden World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
05.08 Sarajevo Bosnia & Herzegovina 84-71 Slovakia World Cup Qualifier Europe, Preliminary Group A
05.08 Schwechat Austria 73-79 Netherlands World Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
05.08 Skopje Macedonia 76-80 Estonia World Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
05.08 Botevgrad Bulgaria 78-68 Belarus World Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
02.08YerevanArmenia 75-61 SlovakiaWorld Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
02.08NorrköpingSweden 81-73 Bosnia & Herzegovina World Cup QualifierEurope, Preliminary Group A
02.08TiranaAlbania 51-79 AustriaWorld Cup QualifierEurope, Preliminary Group B
02.08PrishtinaKosovo 72-68 MacedoniaWorld Cup QualifierEurope, Preliminary Group C
02.08SinesPortugal 71-82 BulgariaWorld Cup QualifierEurope, Preliminary Group D
30.06 Visby (Gotland) Saaremaa 75-54 Guernsey Island Games 3rd Place Match
30.06 Visby (Gotland) Cayman Islands 82-80 Gibraltar Island Games Final
29.06 Visby Gotland 80-56 Isle of Man Island Games 9th-11th Place Group
29.06 Visby (Gotland) Isle of Wight 69-57 Jersey Island Games 5th-8th Place Play-Off
29.06 Visby (Gotland) Minorca 81-74 Frøya Island Games 5th-8th Place Play-Off
29.06 Visby (Gotland) Cayman Islands 77-71 SaaremaaIsland Games Semi-Final
29.06 Visby (Gotland) Gibraltar 95-75 Guernsey Island Games Semi-Final
28.06 Visby (Gotland) Isle of Man 72-58 Faroe IslandsIsland Games 9th-11th Place Group
28.06 Visby (Gotland) Cayman Islands 102-40 Jersey Island Games Quarter-Final
28.06 Visby (Gotland) Gibraltar 90-69 Minorca Island Games Quarter-Final
28.06 Visby (Gotland) Guernsey 84-45 Frøya Island Games Quarter-Final
28.06 Visby (Gotland) Saaremaa 89-52 Isle of WightIsland Games Quarter-Final
27.06 Visby Gotland 72-92 Saaremaa Island Games Group A
27.06 Visby (Gotland) Minorca 65-35 Faroe Islands Island Games Group A
27.06 Visby (Gotland) Guernsey 70-44 Jersey Island Games Group B
27.06 Visby (Gotland) Cayman Islands 84-58 Isle of WightIsland Games Group C
27.06 Visby (Gotland) Gibraltar 102-51 Isle of Man Island Games Group C
26.06 Visby Gotland 61-88 Minorca Island Games Group A
26.06 Visby (Gotland) Saaremaa 121-37 Faroe IslandsIsland Games Group A
26.06 Visby (Gotland) Jersey 57-48 Frøya Island Games Group B
26.06 Visby (Gotland) Cayman Islands 112-56 Isle of ManIsland Games Group C
26.06 Visby (Gotland) Gibraltar 67-58 Isle of WightIsland Games Group C
25.06 Visby Gotland 90-33 Faroe Islands Island Games Group A
25.06 Visby (Gotland) Saaremaa 100-52 Minorca Island Games Group A
25.06 Visby (Gotland) Guernsey 62-51 Frøya Island Games Group B
25.06 Visby (Gotland) Gibraltar 108-105 Cayman Islands
After overtime
Island Games Group A
25.06 Visby (Gotland) Isle of Wight 72-56 Isle of ManIsland Games Group C
20.06 Guangzhou China 53-59 RussiaBRICS Games  
20.06 Guangzhou (China) South Africa 88-75 IndiaBRICS Games  
19.06 Guangzhou China 90-61 South AfricaBRICS Games  
19.06 Guangzhou (China) Russia 88-58 IndiaBRICS Games  
18.06 Guangzhou China 99-57 IndiaBRICS Games  
18.06 Guangzhou (China) Russia 74-45 South AfricaBRICS Games  
07.06NaganoJapan 76-58 ChinaEast Asian Championship3rd Place Match
07.06Nagano (Japan)Taiwan 77-64 South KoreaEast Asian ChampionshipFinal
06.06Nagano (Japan)South Korea 106-104 China
After overtime
East Asian ChampionshipSemi-Final
06.06NaganoJapan 73-78 TaiwanEast Asian ChampionshipSemi-Final
06.06 Nagano (Japan) Hong Kong 96-81 Macau East Asian Championship 5th Place Match
05.06 Nagano South Korea 109-58 Macau East Asian Championship Group A
05.06 Nagano (Japan) Taiwan 92-57 Hong Kong East Asian Championship Group B
04.06Nagano (Japan)Japan 119-47 Macau East Asian ChampionshipGroup A
04.06Nagano (Japan)China 90-60 Hong Kong East Asian ChampionshipGroup B
03.06NaganoJapan 78-72 South KoreaEast Asian Championship Group A
03.06Nagano (Japan)China 96-63 Taiwan East Asian ChampionshipGroup B
03.06Serravalle (San Marino)Luxembourg 98-84 AndorraGames of the Small States of Europe 
03.06 Serravalle (San Marino) Montenegro 86-61 IcelandGames of the Small States of Europe  
03.06SerravalleSan Marino 63-100 CyprusGames of the Small States of Europe 
02.06Serravalle (San Marino)Cyprus 76-65 AndorraGames of the Small States of Europe 
02.06Serravalle (San Marino)Iceland 86-73 LuxembourgGames of the Small States of Europe 
02.06SerravalleSan Marino 37-100 MontenegroGames of the Small States of Europe 
01.06 Almaty Kazakhstan 81-71 Kyrgyzstan Central Asian Championship  
01.06 Serravalle (San Marino) Andorra 83-81 IcelandGames of the Small States of Europe  
01.06 Serravalle (San Marino) Cyprus 81-71 MontenegroGames of the Small States of Europe  
01.06 Serravalle San Marino 44-99 Luxembourg Games of the Small States of Europe  
31.05 Serravalle (San Marino) Cyprus 74-70 LuxembourgGames of the Small States of Europe  
31.05 Serravalle (San Marino) Montenegro 90-49 AndorraGames of the Small States of Europe  
31.05 Serravalle San Marino 53-95 Iceland Games of the Small States of Europe  
30.05 Serravalle (San Marino) Cyprus 71-57 IcelandGames of the Small States of Europe  
30.05 Serravalle (San Marino) Montenegro 79-57 LuxembourgGames of the Small States of Europe  
30.05 Serravalle San Marino 69-84 Andorra Games of the Small States of Europe  
23.05Malé (Maldives)India 90-44 NepalSouth Asian Championship 
23.05MaléMaldives 69-63 Sri LankaSouth Asian Championship 
22.05Malé (Maldives)India 142-71 BangladeshSouth Asian Championship 
22.05Malé (Maldives)Sri Lanka 81-65 NepalSouth Asian Championship 
21.05 Bamako (Mali) Central African Republic 67-64 ChadAfrobasket Qualifier Additional Qualifying Group
21.05Malé (Maldives)India 88-61 Sri LankaSouth Asian Championship 
21.05MaléMaldives 52-86 BangladeshSouth Asian Championship 
20.05 Bamako (Mali) Chad 57-45 Zimbabwe Afrobasket Qualifier Additional Qualifying Group
20.05Malé (Maldives)Bangladesh 90-80 Sri LankaSouth Asian Championship 
20.05MaléMaldives 59-61 NepalSouth Asian Championship 
19.05 Bamako (Mali) Central African Republic 79-55 ZimbabweAfrobasket Qualifier Additional Qualifying Group
19.05Malé (Maldives)Bangladesh 76-66 NepalSouth Asian Championship 
19.05MaléMaldives 42-84 IndiaSouth Asian Championship 
18.05 Quezon City (Philippines) Malaysia 96-71 BurmaSoutheast Asian Championship  
18.05 Quezon City Philippines 97-64 Indonesia Southeast Asian Championship  
18.05 Quezon City (Philippines) Singapore 70-60 VietnamSoutheast Asian Championship  
17.05 Quezon City (Philippines) Indonesia 123-50 BurmaSoutheast Asian Championship  
17.05 Quezon City Philippines 107-52 Vietnam Southeast Asian Championship  
17.05 Quezon City (Philippines) Thailand 67-57 SingaporeSoutheast Asian Championship  
16.05 Quezon City (Philippines) Malaysia 86-85 Vietnam
After overtime
Southeast Asian Championship  
16.05 Quezon City Philippines 108-53 Thailand Southeast Asian Championship  
16.05 Quezon City (Philippines) Singapore 85-32 BurmaSoutheast Asian Championship  
15.05 Quezon City (Philippines) Indonesia 95-52 VietnamSoutheast Asian Championship  
15.05 Quezon City (Philippines) Malaysia 45-41 SingaporeSoutheast Asian Championship  
15.05 Quezon City (Philippines) Thailand 102-35 BurmaSoutheast Asian Championship  
14.05 Quezon City (Philippines) Indonesia 60-59 ThailandSoutheast Asian Championship  
14.05 Quezon City Philippines 106-51 Malaysia Southeast Asian Championship  
14.05 Quezon City (Philippines) Vietnam 77-44 BurmaSoutheast Asian Championship  
13.05 Quezon City (Philippines) Indonesia 63-42 MalaysiaSoutheast Asian Championship  
13.05 Quezon City Philippines 113-66 Singapore Southeast Asian Championship  
13.05 Quezon City (Philippines) Thailand 76-49 VietnamSoutheast Asian Championship  
12.05Quezon City (Philippines)Indonesia 71-50 SingaporeSoutheast Asian Championship 
12.05Quezon CityPhilippines 147-40 BurmaSoutheast Asian Championship 
12.05Quezon City (Philippines)Thailand 74-67 MalaysiaSoutheast Asian Championship 
29.04 Saint Peter Port Guernsey 84-49 Jersey Inter Insular 
15.04 Johannesburg South Africa 68-70 Zimbabwe Afrobasket Qualifier Zone 6 Play-Off, 2nd Leg
14.04 Johannesburg South Africa 74-67 Zimbabwe Afrobasket Qualifier Zone 6 Play-Off, 1st Leg
30.03 Yaoundé Cameroon 70-59 Chad Afrobasket QualifierGroup D
30.03 Lusaka Zambia 45-83 Angola Afrobasket Qualifier Group G
29.03 Yaoundé Cameroon 77-43 Gabon Afrobasket QualifierGroup D
29.03 Lusaka (Zambia) Angola 91-57 South Africa Afrobasket Qualifier Group G
28.03 Yaoundé (Cameroon) Chad 81-60 Gabon Afrobasket QualifierGroup D
28.03 Lusaka Zambia 82-71 South Africa Afrobasket Qualifier Group G
27.03 Yaoundé Cameroon 68-65 Gabon Afrobasket QualifierGroup D
27.03 Lusaka Zambia 54-79 Angola Afrobasket Qualifier Group G
26.03 Radès Tunisia 74-56 Algeria Afrobasket Qualifier Group A
26.03 Abidjan Ivory Coast 71-57 Burkina Faso Afrobasket Qualifier Group B
26.03 Dakar (Senegal) Guinea 67-60 Cape Verde Afrobasket Qualifier Group C
26.03 Dakar Senegal 79-72 Mali
After overtime
Afrobasket Qualifier Group C
26.03 Yaoundé (Cameroon) Chad 71-42 Gabon Afrobasket QualifierGroup D
26.03 Lusaka (Zambia) Angola 87-51 South Africa Afrobasket Qualifier Group G
25.03 Radès (Tunisia) Morocco 77-71 Algeria Afrobasket Qualifier Group A
25.03 Abidjan (Ivory Coast) Burkina Faso 56-43 BeninAfrobasket Qualifier Group B
25.03 Dakar (Senegal) Mali 64-43 Guinea Afrobasket Qualifier Group C
25.03 Dakar Senegal 76-66 Cape Verde Afrobasket Qualifier Group C
25.03 Yaoundé Cameroon 75-62 Chad Afrobasket QualifierGroup D
25.03 Lusaka Zambia 55-92 South Africa Afrobasket Qualifier Group G
24.03 Radès Tunisia 71-57 Morocco Afrobasket Qualifier Group A
24.03 Abidjan Ivory Coast 62-52 Benin Afrobasket Qualifier Group B
24.03 Dakar (Senegal) Cape Verde 64-58 Mali Afrobasket Qualifier Group C
24.03 Dakar Senegal 67-49 Guinea Afrobasket Qualifier Group C
20.03 Bangui Central African Republic 80-76 DR CongoAfrobasket Qualifier Group E
19.03 Bamako (Mali) Cape Verde 62-56 Guinea Afrobasket Qualifier Group C
19.03 Bamako Mali 82-37 Senegal Afrobasket Qualifier Group C
19.03 Bangui Central African Republic 64-85 DR CongoAfrobasket Qualifier Group E
19.03 Harare Zimbabwe 65-85 Mozambique Afrobasket Qualifier Group H
18.03 Algiers Algeria 77-87 Tunisia Afrobasket Qualifier Group A
18.03 Cotonou Benin 55-69 Ivory Coast Afrobasket Qualifier Group B
18.03 Bamako (Mali) Guinea 68-55 Senegal Afrobasket Qualifier Group C
18.03 Bamako Mali 61-54 Cape Verde Afrobasket Qualifier Group C
18.03 Cairo (Egypt) Rwanda 89-75 Burundi Afrobasket Qualifier Group F, 3rd Place Match
18.03 Cairo Egypt 95-72 Uganda Afrobasket Qualifier Group F, Final
18.03HarareZimbabwe 68-80 MozambiqueAfrobasket QualifierGroup H
17.03 Algiers (Algeria) Tunisia 79-67 Morocco Afrobasket Qualifier Group A
17.03 Cotonou (Benin) Ivory Coast 71-48 Burkina FasoAfrobasket Qualifier Group B
17.03 Bamako Mali 58-62 Guinea Afrobasket Qualifier Group C
17.03 Bamako (Mali) Senegal 78-64 Cape Verde Afrobasket Qualifier Group C
17.03 Cairo (Egypt) Egypt 135-71 Burundi Afrobasket Qualifier Group F, Semi-Final
17.03 Cairo (Egypt) Uganda 77-64 Rwanda Afrobasket Qualifier Group F, Semi-Final
17.03 Cairo (Egypt) South Sudan 89-84 Kenya
After overtime
Afrobasket Qualifier Group F, 5th Place Match
16.03 AlgiersAlgeria 71-76 Morocco Afrobasket Qualifier Group A
16.03 Cotonou Benin 69-61 Burkina Faso Afrobasket Qualifier Group B
16.03 Cairo (Egypt) Kenya 90-87 Somalia Afrobasket Qualifier Group F, 5th-7th Place Semi-Final
15.03 Cairo Egypt 86-47 Kenya Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
15.03 Cairo (Egypt) Rwanda 90-80 South Sudan Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
15.03 Cairo (Egypt) Uganda 99-54 Burundi Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group B
14.03 Cairo Egypt 83-71 Rwanda Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
14.03 Cairo (Egypt) South Sudan 68-66 Kenya Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
14.03 Cairo (Egypt) Burundi 96-83 Somalia Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group B
13.03 Cairo (Egypt) Rwanda 76-60 Kenya Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
13.03 Cairo (Egypt) Uganda 94-72 Somalia Afrobasket Qualifier Group F, Sub-Group B
12.03CairoEgypt 87-76 South SudanAfrobasket Qualifier Group F, Sub-Group A
02.02 Amman (Jordan) Iraq 79-48 Palestine West Asian Championship  
02.02 Amman Jordan 59-82 Iran West Asian Championship  
02.02 Amman (Jordan) Lebanon 78-64 Syria West Asian Championship  
01.02 Amman (Jordan) Iran 92-80 Iraq West Asian Championship  
01.02 Amman Jordan 61-72 Lebanon West Asian Championship  
01.02 Amman (Jordan) Syria 86-70 Palestine West Asian Championship  
31.01 Amman (Jordan) Iraq 66-53 Syria West Asian Championship  
31.01 Amman Jordan 90-75 Palestine West Asian Championship  
31.01 Amman (Jordan) Lebanon 65-62 Iran West Asian Championship  
30.01 Amman (Jordan) Iran 92-48 Syria West Asian Championship  
30.01 Amman Jordan 66-62 Iraq West Asian Championship  
30.01 Amman (Jordan) Lebanon 99-75 Palestine West Asian Championship  
29.01Amman (Jordan)Iran 114-65 PalestineWest Asian Championship 
29.01AmmanJordan 78-70 SyriaWest Asian Championship 
29.01Amman (Jordan)Lebanon 86-46 Iraq West Asian Championship 
08.01 Cairo (Egypt) Bahrain 79-69 Saudi Arabia Arab Cup 3rd Place Match
08.01 Cairo Egypt 96-90 Morocco Arab Cup Final
07.01 Cairo Egypt 89-56 Bahrain Arab Cup Semi-Final
07.01 Cairo (Egypt) Morocco 81-71 Saudi Arabia Arab Cup Semi-Final
06.01 Cairo (Egypt) Bahrain 74-63 Algeria Arab Cup Quarter-Final
06.01 Cairo (Egypt) Saudi Arabia 68-63 United Arab Emirates Arab Cup Quarter-Final
04.01 Cairo (Egypt) Bahrain 82-71 Algeria Arab Cup Group Stage
04.01 Cairo Egypt 73-50 Saudi Arabia Arab Cup Group Stage
04.01 Cairo (Egypt) Morocco 106-52 United Arab Emirates Arab Cup Group Stage
03.01 Cairo Egypt 73-56 Algeria Arab Cup Group Stage
03.01 Cairo (Egypt) Morocco 73-57 Bahrain Arab Cup Group Stage
03.01 Cairo (Egypt) United Arab Emirates 72-70 Saudi Arabia Arab Cup Group Stage
02.01 Cairo Egypt 86-64 United Arab Emirates Arab Cup Group Stage
02.01 Cairo (Egypt) Morocco 89-71 Algeria Arab Cup Group Stage
02.01 Cairo (Egypt) Saudi Arabia 102-99 Bahrain
After overtime
Arab Cup Group Stage
01.01 Cairo (Egypt) Bahrain 70-62 United Arab Emirates Arab Cup Group Stage
01.01 Cairo Egypt 68-73 Morocco Arab Cup Group Stage
01.01 Cairo (Egypt) Saudi Arabia 92-85 Algeria Arab Cup Group Stage