FootballFIFA FutsalAMF FutsalBeach SoccerAustralian FootballAmerican FootballFlag FootballBeach Flag Football
Rugby UnionRugby SevensRugby LeagueTouchIce HockeyBandyField HockeyIndoor Hockey
Floorball
Roller HockeyInline HockeyIIHF Inline HockeySkater HockeyBall HockeyLacrosseBox Lacrosse
Intercrosse
RingetteShintyWater PoloBeach Water PoloCanoe PoloCycleballRoller Derby
CricketIndoor Cricket
BaseballSoftballPesäpalloUltimateBeach UltimateGuts
VolleyballFistballBasketball3x3 BasketballNetballKorfballHandballBeach Handball
TchoukballBeach TchoukballQuidditchUnderwater HockeyUnderwater RugbyCurlingSepak TakrawBeach Sepak Takraw
RollballKabaddiIndoor KabaddiBeach KabaddiPoloPolocrosseHorseballSnow Polo
MEN'S BASKETBALL - FIXTURES

Results  Men Women
Fixtures  Men Women
Rankings  Men Women

Men's Archive 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010
Women's Archive 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

DATEVENUEMATCHCOMPETITIONSTAGE
22.02 Rīga Latvia - Spain World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
22.02 Ankara Turkey - Slovenia World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
22.02 Kiev Ukraine - Montenegro World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
22.02 Varaždin Croatia - Poland World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
22.02 Varese Italy - Hungary World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
22.02 Amsterdam Netherlands - Lithuania World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
22.02 Monterrey Mexico - Uruguay World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
22.02 San Juan Puerto Rico - Argentina World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
22.02 Greensboro USA - Panama World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
22.02 Amman Jordan - China World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
22.02 Zouk Mikael Lebanon - New Zealand World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
22.02 Zouk Mikael (Lebanon) Syria - South Korea World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
22.02AbidjanCôte d'Ivoire - Nigeria World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
22.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Mali - Central African Republic World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
22.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Senegal - Rwanda World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
23.02AbidjanCôte d'Ivoire - Rwanda World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
23.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Nigeria - Central African Republic World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
23.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Senegal - Mali World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
24.02 Zenica Bosnia & Herzegovina - Bulgaria World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group K
24.02 Rezé France - Czechia World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group K
24.02 Perm Russia - Finland World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group K
24.02 Tbilisi Georgia - Estonia World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group L
24.02 Bamberg Germany - Greece World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group L
24.02 Belgrade Serbia - Israel World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group L
24.02 Saint John's Canada - Venezuela World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group F
24.02 Charlotte Amalie West US Virgin Islands - Chile World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group F
24.02 Amman Jordan - New Zealand World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
24.02 Zouk Mikael Lebanon - South Korea World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
24.02 Zouk Mikael (Lebanon) Syria - China World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group E
24.02 Tehran Iran - Australia World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group F
24.02 Astana Kazakhstan - Philippines World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group F
24.02 Doha Qatar - Japan World Cup QualifierAsia, 2nd Round, Group F
24.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Central African Republic - Rwanda World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
24.02AbidjanCôte d'Ivoire - Mali World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
24.02Abidjan (Côte d'Ivoire)Nigeria - Senegal World Cup QualifierAfrica, 2nd Round, Group F
24.02 Minsk Belarus - Sweden Eurobasket 2021 Pre-Qualifier2nd Round, Group A
24.02 Pristina Kosovo - Romania Eurobasket 2021 Pre-Qualifier2nd Round, Group B
24.02 Mons Belgium - Iceland Eurobasket 2021 Pre-Qualifier2nd Round, Group C
24.02 Schwechat Austria - Great Britain Eurobasket 2021 Pre-Qualifier2nd Round, Group D
25.02 Podgorica Montenegro - Latvia World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
25.02 Ljubljana Slovenia - Ukraine World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
25.02 San Cristóbal de La Laguna Spain - Turkey World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group I
25.02 Szombathely Hungary - Croatia World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
25.02 Klaipėda Lithuania - Italy World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
25.02 Gdańsk/Sopot Poland - Netherlands World Cup QualifierEurope, 2nd Round, Group J
25.02 Monterrey Mexico - Panama World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
25.02 San Juan Puerto Rico - Uruguay World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
25.02 Greensboro USA - Argentina World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group E
25.02 Santo Domingo Dominican Republic - Brazil World Cup QualifierAmericas, 2nd Round, Group F
27.05-
01.06
TBD (Montenegro) Teams to be decided Games of the Small States of Europe 
07.07 Gibraltar Gibraltar - Gotland Island GamesGroup A
07.07 Gibraltar (Gibraltar) Faroe Islands - Jersey Island GamesGroup B
07.07 Gibraltar (Gibraltar) Saaremaa - Guernsey Island GamesGroup B
07.07 Gibraltar (Gibraltar) Åland - Isle of Man Island GamesGroup C
07.07 Gibraltar (Gibraltar) Cayman Islands - Isle of Wight Island GamesGroup C
08.07-
16.07
Apia (Samoa) American Samoa, Fiji, Guam, New Caledonia,
Papua New Guinea, Samoa, Tahiti, Tonga
Pacific Games 
08.07 Gibraltar Gibraltar - Minorca Island GamesGroup A
08.07 Gibraltar (Gibraltar) Faroe Islands - Guernsey Island GamesGroup B
08.07 Gibraltar (Gibraltar) Saaremaa - Jersey Island GamesGroup B
08.07 Gibraltar (Gibraltar) Cayman Islands - Isle of Man Island GamesGroup C
08.07 Gibraltar (Gibraltar) Isle of Wight - Åland Island GamesGroup C
09.07 Gibraltar (Gibraltar) Minorca - Gotland Island GamesGroup A
09.07 Gibraltar (Gibraltar) Faroe Islands - Saaremaa Island GamesGroup B
09.07 Gibraltar (Gibraltar) Guernsey - Jersey Island GamesGroup B
09.07 Gibraltar (Gibraltar) Cayman Islands - Åland Island GamesGroup C
09.07 Gibraltar (Gibraltar) Isle of Wight - Isle of Man Island GamesGroup C
10.07 Gibraltar (Gibraltar) 3rd best 3rd Place - 2nd best 4th Place Island Games9th-11th Place Group
10.07 Gibraltar (Gibraltar) Best 1st Place - 2nd best 3rd Place Island GamesQuarter-Final
10.07 Gibraltar (Gibraltar) 2nd best 1st Place - Best 3rd Place Island GamesQuarter-Final
10.07 Gibraltar (Gibraltar) 3rd best 1st Place - 3rd best 2nd Place Island GamesQuarter-Final
10.07 Gibraltar (Gibraltar) Best 2nd Place - 2nd best 2nd Place Island GamesQuarter-Final
11.07 Gibraltar (Gibraltar) Best 4th Place - 2nd best 4th Place Island Games9th-11th Place Group
11.07 Gibraltar (Gibraltar) Loser Best 2nd/2nd best 2nd - Loser Best 1st/2nd best 3rd Island GamesConsolation Match (winners equal 5th, losers equal 7th)
11.07 Gibraltar (Gibraltar) Loser 3rd best 1st/3rd best 2nd - Loser 2nd best 1st/Best 3rd Island GamesConsolation Match (winners equal 5th, losers equal 7th)
11.07 Gibraltar (Gibraltar) Winner Best 1st/2nd best 3rd - Winner Best 2nd/2nd best 2nd Island GamesSemi-Final
11.07 Gibraltar (Gibraltar) Winner 2nd best 1st/Best 3rd - Winner 3rd best 1st/3rd best 2nd Island GamesSemi-Final
12.07 Gibraltar (Gibraltar) 3rd best 3rd Place - Best 4th Place Island Games9th-11th Place Group
12.07 Gibraltar (Gibraltar) Loser SF1 - Loser SF2 Island Games3rd Place Match
12.07 Gibraltar (Gibraltar) Winner SF1 - Winner SF2 Island GamesFinal
19.07-
28.07
Vacoas-Phoenix (Mauritius) Group A: Madagascar, Maldives, Réunion, Seychelles
Group B: Comoros, Mauritius, Mayotte
Indian Ocean Island Games 
31.07-
10.08
Lima (Peru) Argentina, Dominican Republic, Mexico, Peru,
Puerto Rico, USA, US Virgin Islands, Uruguay
Pan American Games 
31.08-
15.09
TBD (China) Angola, Argentina, Australia, Canada, China, Czechia, France,
Germany, Greece, Lithuania, New Zealand, Nigeria, South Korea,
Spain, Tunisia, Turkey, USA, Venezuela + 14 teams
World Cup 
09.03-
18.03
TBD (Nepal)Teams to be decided South Asian Games 
??.10-
??.10
Casablanca (Morocco) Teams to be decided All-Africa Games 
??.11-
??.12
Pasay (Philippines)Teams to be decided Southeast Asian Games