FootballFutsal (FIFA)Futsal (AMF)Beach SoccerAustralian FootballAmerican FootballFlag FootballBeach Flag Football
Rugby UnionRugby SevensRugby LeagueTouchIce HockeyBandyField HockeyIndoor Hockey
Floorball
Roller HockeyInline Hockey (FIRS)Inline Hockey (IIHF)Skater HockeyBall HockeyLacrosseBox Lacrosse
Intercrosse
RingetteShintyWater PoloBeach Water PoloCanoe PoloCycleballRoller Derby
CricketIndoor Cricket
BaseballSoftballPesäpalloUltimateBeach UltimateGuts
VolleyballFistballBasketball3x3 BasketballNetballKorfballHandballBeach Handball
TchoukballBeach TchoukballQuidditchUnderwater HockeyUnderwater RugbyCurlingSepak TakrawBeach Sepak Takraw
RollballKabaddiIndoor KabaddiBeach KabaddiPoloPolocrosseHorseballSnow Polo
MEN'S BASKETBALL - 2013 RESULTS

Latest Men's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Men's Fixtures

Men's Ranking

Latest Women's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Women's Fixtures

Women's Ranking

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
16.12 Naypyidaw Burma 69-83 Thailand Southeast Asian Games  
15.12 Naypyidaw (Burma) Indonesia 84-48 Cambodia Southeast Asian Games  
15.12 Naypyidaw (Burma) Philippines 84-56 Malaysia Southeast Asian Games  
15.12 Saint John's (Antigua) Anguilla 69-56 Montserrat Leeward Islands Championship  
15.12 Saint John's (Antigua) Barbuda 70-53 Montserrat Leeward Islands Championship  
15.12 Saint John's Antigua 72-75 British Virgin Islands Leeward Islands Championship  
14.12 Naypyidaw Burma 52-89 Singapore Southeast Asian Games  
14.12 Naypyidaw (Burma) Philippines 83-52 Indonesia Southeast Asian Games  
14.12 Naypyidaw (Burma) Thailand 73-69 Malaysia Southeast Asian Games  
14.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 92-59 Montserrat Leeward Islands Championship  
14.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 91-79 Anguilla Leeward Islands Championship  
14.12 Saint John's Antigua 94-51 Barbuda Leeward Islands Championship  
13.12 Naypyidaw Burma 42-69 Malaysia Southeast Asian Games  
13.12 Naypyidaw (Burma) Philippines 100-68 Thailand Southeast Asian Games  
13.12 Naypyidaw (Burma) Singapore 99-43 Cambodia Southeast Asian Games  
13.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 80-68 Barbuda Leeward Islands Championship  
13.12 Saint John's Antigua 95-50 Anguilla Leeward Islands Championship  
12.12 Naypyidaw Burma 43-118 Philippines Southeast Asian Games  
12.12 Naypyidaw (Burma) Singapore 62-48 Indonesia Southeast Asian Games  
12.12 Naypyidaw (Burma) Thailand 80-67 Cambodia Southeast Asian Games  
12.12 Saint John's (Antigua) Anguilla 70-52 Barbuda Leeward Islands Championship  
12.12 Saint John's Antigua 101-57 Montserrat Leeward Islands Championship  
10.12 Naypyidaw (Burma) Philippines 107-57 Cambodia Southeast Asian Games  
10.12 Naypyidaw (Burma) Singapore 71-67 Malaysia Southeast Asian Games  
10.12 Naypyidaw (Burma) Thailand 75-59 Indonesia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw Burma 40-83 Indonesia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw (Burma) Malaysia 73-58 Cambodia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw (Burma) Philippines 88-75 Singapore Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw Burma 60-75 Cambodia Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw (Burma) Malaysia 61-53 Indonesia Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw (Burma) Thailand 69-59 Singapore Southeast Asian Games  
04.12 Porirua (New Zealand) Papua New Guinea 74-66 Tahiti Oceania Pacific Championship 7th Place Match
04.12 Porirua (New Zealand) New Caledonia 73-54 Fiji Oceania Pacific Championship 5th Place Match
04.12 Porirua (New Zealand) Guam 88-76 Samoa Oceania Pacific Championship 3rd Place Match
04.12 Porirua New Zealand Maori 71-66 Australia 'B' Oceania Pacific Championship Final
03.12 Porirua (New Zealand) Fiji 73-60 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship 5th-8th Place Semi-Final
03.12 Porirua (New Zealand) New Caledonia 61-60 Tahiti Oceania Pacific Championship 5th-8th Place Semi-Final
03.12 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 83-79 Samoa Oceania Pacific Championship Semi-Final
03.12 Porirua New Zealand Maori 77-75 Guam Oceania Pacific Championship Semi-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 95-53 New Caledonia Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Guam 72-58 Fiji Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua New Zealand Maori 103-66 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Samoa 95-78 Tahiti Oceania Pacific Championship Quarter-Final
30.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 86-49 Tahiti Oceania Pacific Championship Pool 1
30.11 Porirua (New Zealand) Guam 84-61 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
30.11 Porirua New Zealand Maori 112-69 Fiji Oceania Pacific Championship Pool 2
30.11 Porirua (New Zealand) Samoa 100-54 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
29.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 78-76 Guam Oceania Pacific Championship Pool 1
29.11 Porirua (New Zealand) Tahiti 69-62 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
29.11 Porirua New Zealand Maori 113-53 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
29.11 Porirua (New Zealand) Samoa 85-79 Fiji Oceania Pacific Championship Pool 2
28.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 93-35 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
28.11 Porirua (New Zealand) Guam 76-60 Tahiti Oceania Pacific Championship Pool 1
28.11 Porirua (New Zealand) Fiji 47-40 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
28.11 Porirua New Zealand Maori 93-72 Samoa Oceania Pacific Championship Pool 2
14.10 Tianjin (China) South Korea 81-56 Japan East Asian Games 3rd Place Match
14.10 Tianjin China 79-82 Taiwan East Asian Games Final
13.10 Tianjin (China) Guam 82-70 Hong Kong East Asian Games 5th-7th Place Group
13.10 Tianjin China 61-52 South Korea East Asian Games Semi-Final
13.10 Tianjin (China) Taiwan 103-74 Japan East Asian Games Semi-Final
12.10 Tianjin (China) Mongolia 83-62 Hong Kong East Asian Games 5th-7th Place Group
11.10 Tianjin (China) South Korea 122-54 Guam East Asian Games Group A
11.10 Tianjin (China) Taiwan 100-72 Mongolia East Asian Games Group A
11.10 Tianjin China 86-55 Hong Kong East Asian Games Group B
10.10 Tianjin (China) South Korea 76-68 Mongolia East Asian Games Group A
10.10 Tianjin (China) Taiwan 83-59 Guam East Asian Games Group A
10.10 Tianjin China 60-47 Japan East Asian Games Group B
09.10 Tianjin (China) Mongolia 83-71 Guam East Asian Games Group A
09.10 Tianjin (China) Taiwan 79-76 South Korea East Asian Games Group A
09.10 Tianjin (China) Japan 82-56 Hong Kong East Asian Games Group B
22.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 92-66 Croatia Eurobasket 3rd Place Match
22.09 Ljubljana (Slovenia) France 80-66 Lithuania Eurobasket Final
21.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 76-64 Italy Eurobasket 7th Place Match
21.09 Ljubljana Slovenia 69-63 Ukraine Eurobasket 5th Place Match
20.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 66-58 Italy Eurobasket 5th-8th Place Semi-Final
20.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 77-62 Croatia Eurobasket Semi-Final
20.09 Ljubljana (Slovenia) France 75-72 Spain
After overtime
Eurobasket Semi-Final
20.09 Palembang Indonesia 72-60 Kuwait Islamic Solidarity Games
19.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 84-72 Ukraine Eurobasket Quarter-Final
19.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 81-77 Italy Eurobasket Quarter-Final
19.09 Ljubljana Slovenia 92-74 Serbia Eurobasket 5th-8th Place Semi-Final
19.09 Palembang (Indonesia) Kuwait 58-53 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
19.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 79-68 Palestine Islamic Solidarity Games
18.09 Ljubljana Slovenia 62-72 France Eurobasket Quarter-Final
18.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 90-60 Serbia Eurobasket Quarter-Final
18.09 Palembang Indonesia 34-79 Turkey 'B' Islamic Solidarity Games
18.09 Palembang (Indonesia) Palestine 72-65 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
17.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 93-63 Kuwait Islamic Solidarity Games
16.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 92-88 Greece
After overtime
Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Ljubljana (Slovenia) Italy 86-81 Spain
After overtime
Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Ljubljana Slovenia 76-92 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Palembang Indonesia 61-59 Saudi Arabia
Saudi Arabia walked off with 13 seconds remaining
Islamic Solidarity Games
16.09 Palembang (Indonesia) Palestine 76-67 Kuwait Islamic Solidarity Games
15.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 60-56 Latvia Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 70-63 Ukraine Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 77-65 France Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Palembang Indonesia 66-68 Palestine Islamic Solidarity Games
15.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 76-68 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
14.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 76-68 Italy Eurobasket 2nd Round, Group F
14.09 Ljubljana Slovenia 73-65 Greece Eurobasket 2nd Round, Group F
14.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 82-56 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
13.09 Ljubljana (Slovenia) France 102-91 Latvia Eurobasket 2nd Round, Group E
13.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 86-67 Belgium Eurobasket 2nd Round, Group E
13.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 82-75 Serbia Eurobasket 2nd Round, Group E
12.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 88-63 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
12.09 Ljubljana (Slovenia) Greece 79-75 Spain Eurobasket 2nd Round, Group F
12.09 Ljubljana Slovenia 84-77 Italy Eurobasket 2nd Round, Group F
11.09 Ljubljana (Slovenia) Latvia 85-51 Ukraine Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 76-62 France Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 76-69 Belgium Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Caracas (Venezuela) Argentina 103-93 Dominican Republic Americas Championship 3rd Place Match
11.09 Caracas (Venezuela) Mexico 91-89 Puerto Rico Americas Championship Final
10.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 79-67 Dominican Republic Americas Championship Semi-Final
10.09 Caracas (Venezuela) Mexico 76-70 Argentina Americas Championship Semi-Final
09.09 Ljubljana (Slovenia) France 82-65 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Ljubljana (Slovenia) Germany 80-76 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 87-68 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 78-72 Lithuania Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 76-66 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Jesenice (Slovenia) Montenegro 83-76 Serbia Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Celje (Slovenia) Croatia 70-53 Czech Republic Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Celje Slovenia 61-71 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Celje (Slovenia) Spain 83-59 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Koper (Slovenia) Finland 86-77 Greece Eurobasket 1st Round, Group D
09.09 Koper (Slovenia) Italy 82-79 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
09.09 Koper (Slovenia) Russia 89-77 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Ljubljana (Slovenia) France 77-71 Ukraine Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Ljubljana (Slovenia) Great Britain 81-74 Germany Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Ljubljana (Slovenia) Israel 87-69 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 62-54 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 77-70 Montenegro
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 80-71 Latvia Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Celje (Slovenia) Czech Republic 95-79 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Celje Slovenia 74-76 Croatia
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Celje (Slovenia) Spain 89-53 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Koper (Slovenia) Finland 86-83 Russia
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Koper (Slovenia) Italy 81-72 Greece Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Koper (Slovenia) Turkey 87-74 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Caracas (Venezuela) Argentina 73-67 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 84-78 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas (Venezuela) Mexico 66-59 Puerto Rico Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas Venezuela 95-85 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Celje (Slovenia) Croatia 74-70 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Celje (Slovenia) Spain 60-39 Czech Republic Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Celje Slovenia 72-68 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Koper (Slovenia) Italy 62-44 Finland Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Koper (Slovenia) Greece 84-61 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Koper (Slovenia) Sweden 81-62 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Caracas (Venezuela) Argentina 89-63 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 81-74 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas (Venezuela) Mexico 100-89 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas Venezuela 85-86 Puerto Rico
After overtime
Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 76-71 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Ljubljana (Slovenia) France 82-63 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 88-83 Germany Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 76-70 Montenegro Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 67-59 Latvia Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Jesenice (Slovenia) Macedonia 89-75 Serbia Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 99-84 Puerto Rico Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas (Venezuela) Jamaica 81-75 Argentina Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas (Venezuela) Mexico 87-73 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas Venezuela 64-59 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 77-73 Germany
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Ljubljana (Slovenia) France 88-65 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 74-67 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 73-72 Montenegro Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 75-67 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 77-67 Bosnia & Herzegovina Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Celje (Slovenia) Croatia 77-76 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Celje (Slovenia) Czech Republic 69-68 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Celje Slovenia 78-69 Spain Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Koper (Slovenia) Finland 81-60 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Koper (Slovenia) Greece 80-71 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Koper (Slovenia) Italy 90-75 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Caracas (Venezuela) Canada 89-67 Mexico Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 78-60 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 94-80 Argentina Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas Venezuela 70-64 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
04.09 Ljubljana (Slovenia) Germany 80-74 France Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Ljubljana (Slovenia) Great Britain 75-71 Israel
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 58-57 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 86-75 Bosnia & Herzegovina Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 63-56 Lithuania Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Jesenice (Slovenia) Montenegro 81-80 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Celje (Slovenia) Georgia 84-67 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Celje Slovenia 62-60 Czech Republic Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Celje (Slovenia) Spain 68-40 Croatia Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Koper (Slovenia) Finland 61-55 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
04.09 Koper (Slovenia) Greece 79-51 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
04.09 Koper (Slovenia) Italy 76-69 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
03.09 Caracas (Venezuela) Canada 93-67 Uruguay Americas Championship Group A
03.09 Caracas (Venezuela) Jamaica 78-76 Brazil Americas Championship Group A
03.09 Caracas (Venezuela) Argentina 98-78 Mexico Americas Championship Group B
03.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 83-54 Paraguay
Match ended 04:23 early due to power outage
Americas Championship Group B
02.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 88-82 Jamaica Americas Championship Group A
02.09 Caracas (Venezuela) Uruguay 79-73 Brazil Americas Championship Group A
02.09 Caracas (Venezuela) Mexico 85-61 Dominican Republic Americas Championship Group B
02.09 Caracas Venezuela 71-77 Argentina Americas Championship Group B
01.09 Caracas (Venezuela) Canada 91-62 Brazil Americas Championship Group A
01.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 93-69 Uruguay Americas Championship Group A
01.09 Caracas (Venezuela) Mexico 87-65 Paraguay Americas Championship Group B
01.09 Caracas Venezuela 70-65 Dominican Republic Americas Championship Group B
01.09 Tallinn Estonia 61-49 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Final, 2nd Leg
31.08 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 83-67 Canada Americas Championship Group A
31.08 Caracas (Venezuela) Uruguay 68-66 Jamaica Americas Championship Group A
31.08 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 91-72 Argentina Americas Championship Group B
31.08 Caracas Venezuela 75-70 Paraguay Americas Championship Group B
31.08 Abidjan Ivory Coast 56-57 Senegal Afrobasket 3rd Place Match
31.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 57-40 Egypt Afrobasket Final
30.08 Caracas (Venezuela) Canada 85-64 Jamaica Americas Championship Group A
30.08 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 72-65 Brazil Americas Championship Group A
30.08 Caracas (Venezuela) Argentina 95-60 Paraguay Americas Championship Group B
30.08 Caracas Venezuela 56-65 Mexico Americas Championship Group B
30.08 Abidjan (Ivory Coast) Nigeria 105-87 Morocco Afrobasket 7th Place Match
30.08 Abidjan (Ivory Coast) Cameroon 74-53 Cape Verde Afrobasket 5th Place Match
30.08 Abidjan (Ivory Coast) Egypt 70-63 Senegal Afrobasket Semi-Final
30.08 Abidjan Ivory Coast 59-66 Angola Afrobasket Semi-Final
29.08 Abidjan (Ivory Coast) Cameroon 79-76 Morocco Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
29.08 Abidjan (Ivory Coast) Cape Verde 79-76 Nigeria Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
29.08 Sofia Bulgaria 58-55 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Final, 1st Leg
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Mali 71-70 Burkina Faso
After overtime
Afrobasket 15th Place Match
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Central African Republic 64-63 Congo Afrobasket 13th Place Match
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Mozambique 78-56 Algeria Afrobasket 11th Place Match
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Tunisia 76-54 Rwanda Afrobasket 9th Place Match
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 95-73 Morocco Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Egypt 74-73 Cape Verde Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan Ivory Coast 71-56 Cameroon Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan (Ivory Coast) Senegal 64-63 Nigeria Afrobasket Quarter-Final
26.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 82-36 Mali Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan (Ivory Coast) Cameroon 75-42 Mozambique Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Ivory Coast) Cape Verde 67-60 Congo Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Ivory Coast) Egypt 77-67 Tunisia Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan Ivory Coast 100-60 Burkina Faso Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan (Ivory Coast) Morocco 86-81 Algeria
After overtime
Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Ivory Coast) Nigeria 112-75 Central African Republic Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Ivory Coast) Senegal 67-57 Rwanda Afrobasket 2nd Round
25.08 Abidjan (Ivory Coast) Morocco 84-63 Burkina Faso Afrobasket Group B
25.08 Abidjan (Ivory Coast) Tunisia 83-81 Rwanda
After overtime
Afrobasket Group B
25.08 Abidjan (Ivory Coast) Congo 87-77 Mali Afrobasket Group D
25.08 Abidjan (Ivory Coast) Nigeria 91-84 Cameroon Afrobasket Group D
25.08 Tallinn Estonia 79-61 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 2nd Leg
25.08 Fribourg Switzerland 67-87 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 2nd Leg
24.08 Abidjan Ivory Coast 69-62 Egypt Afrobasket Group A
24.08 Abidjan (Ivory Coast) Senegal 62-57 Algeria Afrobasket Group A
24.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 85-80 Central African Republic Afrobasket Group C
24.08 Abidjan (Ivory Coast) Cape Verde 65-53 Mozambique Afrobasket Group C
23.08 Abidjan (Ivory Coast) Morocco 87-57 Rwanda Afrobasket Group B
23.08 Abidjan (Ivory Coast) Tunisia 100-45 Burkina Faso Afrobasket Group B
23.08 Abidjan (Ivory Coast) Cameroon 89-35 Mali Afrobasket Group D
23.08 Abidjan (Ivory Coast) Nigeria 93-75 Congo Afrobasket Group D
22.08 Abidjan (Ivory Coast) Algeria 67-63 Egypt Afrobasket Group A
22.08 Abidjan Ivory Coast 74-46 Senegal Afrobasket Group A
22.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 91-73 Mozambique Afrobasket Group C
22.08 Abidjan (Ivory Coast) Cape Verde 90-82 Central African Republic Afrobasket Group C
22.08 Sofia Bulgaria 92-71 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 1st Leg
22.08 Mogilev Belarus 76-70 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 1st Leg
21.08 Abidjan (Ivory Coast) Rwanda 80-61 Burkina Faso Afrobasket Group B
21.08 Abidjan (Ivory Coast) Tunisia 56-54 Morocco Afrobasket Group B
21.08 Abidjan (Ivory Coast) Cameroon 74-43 Congo Afrobasket Group D
21.08 Abidjan (Ivory Coast) Nigeria 74-59 Mali Afrobasket Group D
20.08 Abidjan Ivory Coast 64-47 Algeria Afrobasket Group A
20.08 Abidjan (Ivory Coast) Senegal 72-70 Egypt Afrobasket Group A
20.08 Abidjan (Ivory Coast) Angola 75-50 Cape Verde Afrobasket Group C
20.08 Abidjan (Ivory Coast) Mozambique 70-66 Central African Republic Afrobasket Group C
18.08 Canberra Australia 76-63 New Zealand Oceania Championship 2nd Leg
16.08 Reykjavík Iceland 77-71 Romania Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
16.08 Leiden Netherlands 71-53 Portugal Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
16.08 Schwechat Austria 97-96 Switzerland
After overtime
Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
16.08 Horsens Denmark 87-58 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
16.08 Minsk Belarus 114-73 Slovakia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
14.08 Auckland New Zealand 59-70 Australia Oceania Championship 1st Leg
13.08 Reykjavík Iceland 79-81 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
13.08 Coimbra Portugal 64-85 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
13.08 Schwechat Austria 86-66 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
13.08 Geneva Switzerland 77-59 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
13.08 Levice Slovakia 79-67 Hungary Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
11.08 Pasay (Philippines) Jordan 88-59 Kazakhstan Asian Championship 7th Place Match
11.08 Pasay (Philippines) China 96-85 Qatar Asian Championship 5th Place Match
11.08 Pasay (Philippines) South Korea 75-57 Taiwan Asian Championship 3rd Place Match
11.08 Pasay Philippines 71-85 Iran Asian Championship Final
10.08 Pasay (Philippines) India 75-65 Bahrain Asian Championship 11th Place Match
10.08 Pasay (Philippines) Japan 79-50 Hong Kong Asian Championship 9th Place Match
10.08 Pasay (Philippines) China 79-76 Jordan Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
10.08 Pasay (Philippines) Qatar 72-67 Kazakhstan Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
10.08 Pasay (Philippines) Iran 79-60 Taiwan Asian Championship Semi-Final
10.08 Pasay Philippines 86-79 South Korea Asian Championship Semi-Final
10.08 Varna Bulgaria 74-77 Romania Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
10.08 Tallinn Estonia 64-63 Netherlands Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
10.08 Horsens Denmark 65-66 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
10.08 Luxembourg Luxembourg 65-98 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
10.08 Kecskemét Hungary 61-63 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
09.08 Pasay (Philippines) Japan 73-64 India Asian Championship 9th-12th Place Semi-Final
09.08 Pasay (Philippines) Hong Kong 87-79 Bahrain Asian Championship 9th-12th Place Semi-Final
09.08 Pasay (Philippines) Iran 94-50 Jordan Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay Philippines 88-58 Kazakhstan Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay (Philippines) South Korea 79-52 Qatar Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay (Philippines) Taiwan 96-78 China Asian Championship Quarter-Final
07.08 Pasay (Philippines) Jordan 65-56 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay Philippines 67-55 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay (Philippines) Qatar 71-68 Taiwan Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay (Philippines) China 88-66 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Pasay (Philippines) Iran 85-53 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Pasay (Philippines) South Korea 95-54 India Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Constanţa Romania 64-72 Iceland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
07.08 Sines Portugal 57-59 Netherlands Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
07.08 Luxembourg Luxembourg 62-73 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
07.08 Fribourg Switzerland 69-63 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
07.08 Levice Slovakia 97-85 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
06.08 Manila (Philippines) Saudi Arabia 93-80 Thailand Asian Championship 13th Place Match
06.08 Pasay (Philippines) Jordan 80-54 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay Philippines 80-70 Qatar Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay (Philippines) Taiwan 79-76 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay (Philippines) China 79-45 India Asian Championship 2nd Round, Group F
06.08 Pasay(Philippines) Iran 75-56 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
06.08 Pasay (Philippines) South Korea 71-47 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Manila (Philippines) Thailand 71-56 Malaysia Asian Championship 13th-15th Place Semi-Final
05.08 Pasay Philippines 90-71 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) Qatar 75-61 Jordan Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) Taiwan 94-55 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) China 73-67 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Pasay (Philippines) Iran 102-58 India Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Pasay (Philippines) South Korea 96-51 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
04.08 Varna Bulgaria 88-59 Iceland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
04.08 Tallinn Estonia 66-72 Portugal Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
04.08 Horsens Denmark 72-80 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
04.08 Luxembourg Luxembourg 57-75 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
04.08 Sopron Hungary 75-43 Slovakia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
03.08 Pasay (Philippines) Jordan 67-43 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
03.08 Pasay Philippines 79-84 Taiwan Asian Championship 1st Round, Group A
03.08 Pasay (Philippines) Qatar 87-64 Hong Kong Asian Championship 1st Round, Group B
03.08 Pasay (Philippines) Iran 70-51 China Asian Championship 1st Round, Group C
03.08 Pasay (Philippines) South Korea 80-58 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
03.08 Manila (Philippines) Bahrain 86-62 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
03.08 Pasay (Philippines) Kazakhstan 80-67 India Asian Championship 1st Round, Group D
02.08 Pasay Philippines 77-71 Jordan Asian Championship 1st Round, Group A
02.08 Pasay (Philippines) Taiwan 90-67 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
02.08 Pasay (Philippines) Japan 76-59 Hong Kong Asian Championship 1st Round, Group B
02.08 Pasay (Philippines) China 113-22 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
02.08 Pasay (Philippines) Iran 76-65 South Korea Asian Championship 1st Round, Group C
02.08 Pasay (Philippines) India 89-65 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
02.08 Manila (Philippines) Kazakhstan 79-76 Bahrain
After overtime
Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Pasay Philippines 78-66 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
01.08 Pasay (Philippines) Taiwan 91-87 Jordan Asian Championship 1st Round, Group A
01.08 Pasay (Philippines) Qatar 75-74 Japan Asian Championship 1st Round, Group B
01.08 Pasay (Philippines) Iran 115-25 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
01.08 Pasay (Philippines) South Korea 63-59 China Asian Championship 1st Round, Group C
01.08 Manila (Philippines) Bahrain 82-80 India

After overtime

Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Pasay (Philippines) Kazakhstan 81-67 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Constanţa Romania 68-84 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
01.08 's-Hertogenbosch Netherlands 74-71 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
01.08 Schwechat Austria 111-77 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
01.08 Fribourg Switzerland 78-37 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
01.08 Minsk Belarus 79-75 Hungary Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
28.07 San Salvador (El Salvador) Costa Rica 62-59 Honduras COCABA Championship  
28.07 San Salvador El Salvador 47-60 Mexico COCABA Championship  
27.07 San Salvador El Salvador 52-46 Costa Rica COCABA Championship  
27.07 San Salvador (El Salvador) Mexico 90-46 Honduras COCABA Championship  
26.07 San Salvador El Salvador 67-61 Honduras COCABA Championship  
26.07 San Salvador (El Salvador) Mexico 82-45 Costa Rica COCABA Championship  
18.07 Paget Bermuda 61-38 Saaremaa Island Games Final
16.07 Paget Bermuda 67-62 Saaremaa Island Games Group Stage
14.07 Paget Bermuda 58-51 Saaremaa Island Games Group Stage
25.06 Mersin (Turkey) Tunisia 63-58 Macedonia Mediterranean Games 3rd Place Match
25.06 Mersin Turkey 79-62 Serbia Mediterranean Games Final
22.06 Medan Indonesia 64-74 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
22.06 Medan (Indonesia) Thailand 63-47 Malaysia Asian Championship Qualifier Southeast Asia
22.06 Mersin (Turkey) Italy 83-40 Egypt Mediterranean Games 5th Place Match
22.06 Mersin (Turkey) Serbia 94-49 Macedonia Mediterranean Games Semi-Final
22.06 Mersin (Turkey) Turkey 77-69 Tunisia Mediterranean Games Semi-Final
21.06 Medan Indonesia 89-88 Thailand
After overtime
Asian Championship Qualifier Southeast Asia
21.06 Medan (Indonesia) Malaysia 64-58 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
21.06 Mersin (Turkey) Egypt 85-79 Algeria
After overtime
Mediterranean Games Group A
21.06 Mersin Turkey 77-57 Macedonia Mediterranean Games Group A
21.06 Mersin (Turkey) Serbia 80-73 Tunisia Mediterranean Games Group B
20.06 Medan Indonesia 64-67 Malaysia Asian Championship Qualifier Southeast Asia
20.06 Medan (Indonesia) Thailand 67-49 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
19.06 Mersin (Turkey) Macedonia 89-81 Algeria Mediterranean Games Group A
19.06 Mersin Turkey 86-66 Egypt Mediterranean Games Group A
19.06 Mersin (Turkey) Tunisia 68-43 Italy Mediterranean Games Group B
18.06 Mersin (Turkey) Macedonia 74-67 Egypt
After overtime
Mediterranean Games Group A
18.06 Mersin Turkey 97-68 Algeria Mediterranean Games Group A
18.06 Mersin (Turkey) Serbia 77-64 Italy Mediterranean Games Group B
04.06 New Delhi India 64-46 Afghanistan Asian Championship Qualifier South Asia
03.06 New Delhi (India) Afghanistan 78-20 Nepal Asian Championship Qualifier South Asia
02.06 New Delhi India 109-26 Nepal Asian Championship Qualifier South Asia
01.06 Luxembourg (Luxembourg) Andorra 85-51 San Marino Games of the Small States of Europe
01.06 Luxembourg Luxembourg 67-79 Cyprus Games of the Small States of Europe
31.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 81-52 Iceland Games of the Small States of Europe
31.05 Luxembourg Luxembourg 91-37 San Marino Games of the Small States of Europe
30.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 83-44 San Marino Games of the Small States of Europe
30.05 Luxembourg (Luxembourg) Iceland 72-67 Andorra Games of the Small States of Europe
29.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 79-61 Andorra Games of the Small States of Europe
29.05 Luxembourg Luxembourg 88-61 Iceland Games of the Small States of Europe
28.05 Luxembourg (Luxembourg) Iceland 94-53 San Marino Games of the Small States of Europe
28.05 Luxembourg Luxembourg 82-74 Andorra Games of the Small States of Europe
21.05 Incheon (South Korea) Japan 87-71 Hong Kong East Asian Championship 3rd Place Match
21.05 Incheon South Korea 79-68 China East Asian Championship Final
20.05 Incheon (South Korea) Taiwan 94-86 Mongolia East Asian Championship 5th Place Match
20.05 Incheon (South Korea) China 83-68 Japan East Asian Championship Semi-Final
20.05 Incheon South Korea 105-62 Hong Kong East Asian Championship Semi-Final
18.05 Incheon (South Korea) Japan 71-70 Taiwan East Asian Championship Group A
18.05 Incheon South Korea 124-39 Macau East Asian Championship Group A
18.05 Incheon (South Korea) China 109-45 Mongolia East Asian Championship Group B
17.05 Incheon (South Korea) Japan 101-53 Macau East Asian Championship Group A
17.05 Incheon South Korea 78-56 Taiwan East Asian Championship Group A
17.05 Incheon (South Korea) Hong Kong 76-73 Mongolia East Asian Championship Group B
16.05 Incheon South Korea 74-55 Japan East Asian Championship Group A
16.05 Incheon (South Korea) Taiwan 108-32 Macau East Asian Championship Group A
16.05 Incheon (South Korea) China 84-59 Hong Kong East Asian Championship Group B
07.05 Astana Kazakhstan 80-60 Uzbekistan Asian Championship Qualifier Central Asia
20.04 Saint Peter Port Guernsey 101-42 Jersey Inter Insular  
16.03 San José Costa Rica 80-48 Belize Central American Games  
16.03 San José (Costa Rica) El Salvador 77-42 Honduras Central American Games  
15.03 San José (Costa Rica) El Salvador 75-60 Belize Central American Games  
15.03 San José (Costa Rica) Honduras 89-80 Nicaragua
After overtime
Central American Games  
14.03 San José (Costa Rica) Nicaragua 76-61 Belize Central American Games  
14.03 San José Costa Rica 66-48 El Salvador Central American Games  
13.03 San José Costa Rica 80-61 Nicaragua Central American Games  
13.03 San José (Costa Rica) Honduras 76-70 Belize Central American Games  
12.03 San José Costa Rica 82-66 Honduras Central American Games  
12.03 San José (Costa Rica) El Salvador 75-61 Nicaragua Central American Games  
23.02 Maputo Mozambique 78-38 Zambia Afrobasket Qualifier Zone 6, Final
23.02 Maputo (Mozambique) Botswana 62-38 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, 3rd Place Match
22.02 Maputo Mozambique 86-44 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Semi-Final
22.02 Maputo (Mozambique) Zambia 64-52 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Semi-Final
20.02 Maputo Mozambique 71-39 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
20.02 Maputo (Mozambique) Zambia 86-40 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
19.02 Maputo (Mozambique) Seychelles 71-68 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
19.02 Maputo Mozambique 75-43 Zambia Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
18.02 Maputo Mozambique 105-19 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
18.02 Maputo (Mozambique) Zambia 76-52 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
09.02 Tehran Iran 100-86 Lebanon
After overtime
West Asian Championship  
09.02 Tehran (Iran) Jordan 86-80 Iraq West Asian Championship  
08.02 Tehran Iran 94-61 Iraq West Asian Championship  
08.02 Tehran (Iran) Lebanon 98-89 Jordan West Asian Championship  
07.02 Tehran Iran 93-55 Jordan West Asian Championship  
07.02 Tehran (Iran) Lebanon 106-72 Iraq West Asian Championship  
26.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 82-76 Rwanda Afrobasket Qualifier Final
26.01 Dar es Salaam (Tanzania) Kenya 72-63 Somalia Afrobasket Qualifier 3rd Place Match
26.01 Dar es Salaam Tanzania 63-87 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
25.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 88-41 Kenya Afrobasket Qualifier Semi-Final
25.01 Dar es Salaam (Tanzania) Rwanda 86-83 Somalia Afrobasket Qualifier Semi-Final
25.01 Dar es Salaam Tanzania 74-66 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
24.01 Dar es Salaam (Tanzania) Burundi 89-86 Uganda
After overtime
Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
23.01 Dar es Salaam Tanzania 56-70 Rwanda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
23.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 80-67 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
23.01 Dar es Salaam (Tanzania) Somalia 98-80 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
22.01 Dar es Salaam (Tanzania) Rwanda 90-85 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
22.01 Dar es Salaam Tanzania 52-95 Egypt Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
22.01 Dar es Salaam (Tanzania) Somalia 81-78 Kenya Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
21.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 96-57 Rwanda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
21.01 Dar es Salaam Tanzania 66-80 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
21.01 Dar es Salaam (Tanzania) Kenya 71-63 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
21.01 Dhaka Bangladesh 69-54 Maldives South Asian Championship  
21.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 79-63 Bhutan South Asian Championship  
20.01 Dhaka Bangladesh 77-68 Pakistan South Asian Championship  
20.01 Dhaka (Bangladesh) Nepal 94-42 Bhutan South Asian Championship  
19.01 Dhaka (Bangladesh) Maldives 74-57 Bhutan South Asian Championship  
19.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 78-67 Nepal South Asian Championship  
18.01 Dhaka Bangladesh 71-64 Nepal South Asian Championship  
18.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 88-62 Maldives South Asian Championship  
17.01 Dhaka Bangladesh 89-44 Bhutan South Asian Championship  
17.01 Dhaka (Bangladesh) Nepal 82-57 Maldives South Asian Championship