Scot Scores     Archive (80 sports, 2010-2020)      BUY ME A COFFEE

MEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN'S BASKETBALL - 2016 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATEVENUEMATCHCOMPETITIONSTAGE
23.11Rīga Latvia 77-66 SloveniaEurobasket QualifierGroup A
23.11 Clermont-FerrandFrance 84-65 CroatiaEurobasket Qualifier Group B
23.11Amsterdam Netherlands 70-46 EstoniaEurobasket QualifierGroup B
23.11 TiranaAlbania 55-97 Great BritainEurobasket Qualifier Group C
23.11 Podgorica Montenegro 66-57 Italy Eurobasket Qualifier Group C
23.11 Luxembourg Luxembourg 54-94 Germany Eurobasket Qualifier Group D
23.11Niš Serbia 82-88 UkraineEurobasket QualifierGroup D
23.11Reykjavík Iceland 65-54 PortugalEurobasket QualifierGroup E
23.11 PiešťanySlovakia 49-68 HungaryEurobasket Qualifier Group E
23.11 KurskRussia 67-53 GreeceEurobasket Qualifier Group F
23.11 Fribourg Switzerland 48-72 Bulgaria Eurobasket Qualifier Group F
23.11 Wałbrzych Poland 61-77 Belgium Eurobasket Qualifier Group G
23.11 Sarajevo Bosnia & Herzegovina 62-80 Israel Eurobasket Qualifier Group H
23.11 Ankara Turkey 64-54 Romania Eurobasket Qualifier Group H
23.11 Luleå Sweden 94-45 Finland Eurobasket Qualifier Group I
19.11Celje Slovenia 75-54 LithuaniaEurobasket Qualifier Group A
19.11 ZagrebCroatia 86-45 Estonia Eurobasket QualifierGroup B
19.11 Chalon-sur-SaôneFrance 79-46 NetherlandsEurobasket QualifierGroup B
19.11 TiranaAlbania 56-114 Montenegro Eurobasket QualifierGroup C
19.11 LuccaItaly 71-52 Great Britain Eurobasket QualifierGroup C
19.11 KraljevoSerbia 73-51 Luxembourg Eurobasket QualifierGroup D
19.11 OdessaUkraine 85-61 Germany Eurobasket QualifierGroup D
19.11 PécsHungary 68-44 Portugal Eurobasket QualifierGroup E
19.11 PiešťanySlovakia 86-40 Iceland Eurobasket QualifierGroup E
19.11 ChalkidaGreece 95-67 Bulgaria Eurobasket QualifierGroup F
19.11 KurskRussia 65-56 Switzerland Eurobasket QualifierGroup F
19.11 NamurBelgium 67-61 Belarus Eurobasket QualifierGroup G
19.11 Cluj-NapocaRomania 51-62 Israel Eurobasket QualifierGroup H
19.11Ankara Turkey 72-68 Bosnia & Herzegovina
After overtime
Eurobasket Qualifier Group H
19.11Helsinki Finland 54-72 SpainEurobasket Qualifier Group I
26.09 Malacca City Malaysia 57-42 Thailand Southeast Asian Cup  
26.09 Malacca City (Malaysia) Singapore 71-68 Indonesia Southeast Asian Cup  
26.09 Malacca City (Malaysia) Vietnam 98-39 Laos Southeast Asian Cup  
25.09 Malacca City (Malaysia) Indonesia 71-36 Vietnam Southeast Asian Cup  
25.09 Malacca City Malaysia 122-32 Laos Southeast Asian Cup  
25.09 Malacca City (Malaysia) Philippines 72-52 Thailand Southeast Asian Cup  
24.09 Malacca City Malaysia 73-77 Philippines Southeast Asian Cup  
24.09 Malacca City (Malaysia) Singapore 92-32 Vietnam Southeast Asian Cup  
24.09 Malacca City (Malaysia) Thailand 89-46 Laos Southeast Asian Cup  
23.09 Malacca City (Malaysia) Philippines 72-56 Indonesia Southeast Asian Cup  
23.09 Malacca City (Malaysia) Singapore 131-22 Laos Southeast Asian Cup  
23.09 Malacca City (Malaysia) Thailand 77-47 Vietnam Southeast Asian Cup  
22.09 Malacca City (Malaysia) Indonesia 98-34 Laos Southeast Asian Cup  
22.09 Malacca City Malaysia 76-47 Singapore Southeast Asian Cup  
22.09 Malacca City (Malaysia) Philippines 134-56 Vietnam Southeast Asian Cup  
21.09 Malacca City Malaysia 74-31 Indonesia Southeast Asian Cup  
21.09 Malacca City (Malaysia) Philippines 179-32 Laos Southeast Asian Cup  
21.09 Malacca City (Malaysia) Singapore 76-67 Thailand Southeast Asian Cup  
20.09 Malacca City (Malaysia) Indonesia 64-51 Thailand Southeast Asian Cup  
20.09 Malacca City Malaysia 113-55 Vietnam Southeast Asian Cup  
20.09 Malacca City (Malaysia) Philippines 69-43 Singapore Southeast Asian Cup  
20.08 Rio de Janeiro (Brazil) Serbia 70-63 France Olympic Games 3rd Place Match
20.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 101-72 Spain Olympic Games Final
18.08 Rio de Janeiro (Brazil) Spain 68-54 Serbia Olympic Games Semi-Final
18.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 86-67 France Olympic Games Semi-Final
16.08 Rio de Janeiro (Brazil) France 68-63 Canada Olympic Games Quarter-Final
16.08 Rio de Janeiro (Brazil) Serbia 73-71 Australia Olympic Games Quarter-Final
16.08 Rio de Janeiro (Brazil) Spain 64-62 Turkey Olympic Games Quarter-Final
16.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 110-64 Japan Olympic Games Quarter-Final
14.08 Rio de Janeiro (Brazil) Serbia 95-88 Senegal Olympic Games Group B
14.08 Rio de Janeiro (Brazil) Spain 73-60 Canada Olympic Games Group B
14.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 105-62 China Olympic Games Group B
13.08 Rio de Janeiro (Brazil) Australia 74-66 Belarus Olympic Games Group A
13.08 Rio de Janeiro Brazil 76-79 Turkey
After overtime
Olympic Games Group A
13.08 Rio de Janeiro (Brazil) Japan 79-71 France Olympic Games Group A
12.08 Rio de Janeiro (Brazil) Serbia 80-72 China Olympic Games Group B
12.08 Rio de Janeiro (Brazil) Spain 97-43 Senegal Olympic Games Group B
12.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 81-51 Canada Olympic Games Group B
11.08 Rio de Janeiro (Brazil) Australia 92-86 Japan Olympic Games Group A
11.08 Rio de Janeiro Brazil 64-74 France Olympic Games Group A
11.08 Rio de Janeiro (Brazil) Turkey 74-71 Belarus Olympic Games Group A
10.08 Rio de Janeiro (Brazil) Canada 68-58 Senegal Olympic Games Group B
10.08 Rio de Janeiro (Brazil) Spain 89-68 China Olympic Games Group B
10.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 110-84 Serbia Olympic Games Group B
09.08 Rio de Janeiro (Brazil) Australia 89-71 France Olympic Games Group A
09.08 Rio de Janeiro Brazil 63-65 Belarus Olympic Games Group A
09.08 Rio de Janeiro (Brazil) Turkey 76-62 Japan Olympic Games Group A
08.08 Rio de Janeiro Brazil 66-82 Japan Olympic Games Group A
08.08 Rio de Janeiro (Brazil) Canada 71-67 Serbia Olympic Games Group B
08.08 Rio de Janeiro (Brazil) China 101-64 Senegal Olympic Games Group B
08.08 Rio de Janeiro (Brazil) USA 103-63 Spain Olympic Games Group B
07.08Rio de Janeiro (Brazil) Australia 61-56 TurkeyOlympic GamesGroup A
07.08Rio de Janeiro (Brazil) France 73-72 BelarusOlympic GamesGroup A
07.08Rio de Janeiro (Brazil) Spain 65-59 SerbiaOlympic GamesGroup B
07.08Rio de Janeiro (Brazil)USA 121-56 SenegalOlympic Games Group B
06.08 Rio de Janeiro Brazil 66-84 Australia Olympic Games Group A
06.08 Rio de Janeiro (Brazil) Japan 77-73 Belarus Olympic Games Group A
06.08 Rio de Janeiro (Brazil) France 55-39 Turkey Olympic Games Group A
06.08 Rio de Janeiro (Brazil) Canada 90-68 China Olympic Games Group B
03.07GibraltarGibraltar 61-47 Wales European Small Countries Championship 5th Place Match
03.07Gibraltar (Gibraltar) Moldova 66-50 AndorraEuropean Small Countries Championship3rd Place Match
03.07Gibraltar (Gibraltar) Malta 67-59 IrelandEuropean Small Countries Championship Final
02.07Gibraltar (Gibraltar)Ireland 86-45 Andorra European Small Countries ChampionshipSemi-Final
02.07Gibraltar (Gibraltar)Malta 90-30 Moldova European Small Countries ChampionshipSemi-Final
01.07Gibraltar (Gibraltar)Andorra 55-48 WalesEuropean Small Countries ChampionshipQuarter-Final
01.07GibraltarGibraltar 49-75 MoldovaEuropean Small Countries ChampionshipQuarter-Final
30.06Gibraltar (Gibraltar) Moldova 67-52 WalesEuropean Small Countries ChampionshipGroup A
30.06Gibraltar Gibraltar 29-76 MaltaEuropean Small Countries Championship Group B
29.06 Gibraltar (Gibraltar)Ireland 77-53 MoldovaEuropean Small Countries ChampionshipGroup A
29.06Gibraltar (Gibraltar)Malta 67-42 Andorra European Small Countries ChampionshipGroup B
28.06Gibraltar (Gibraltar)Ireland 84-43 Wales European Small Countries ChampionshipGroup A
28.06GibraltarGibraltar 48-54 AndorraEuropean Small Countries ChampionshipGroup B
19.06Nantes (France)Belarus 56-39 South Korea Olympic Games QualifierFinal Round, 5th Place Match
18.06Nantes (France)Belarus 84-44 Argentina Olympic Games QualifierFinal Round, 5th-8th Place Semi-Final
18.06Nantes (France)South Korea 81-62 Cuba Olympic Games QualifierFinal Round, 5th-8th Place Semi-Final
17.06Nantes (France)China 84-70 Belarus Olympic Games QualifierFinal Round, Qualifier
17.06NantesFrance 90-53 ArgentinaOlympic Games QualifierFinal Round, Qualifier
17.06Nantes (France)Spain 70-50 South Korea Olympic Games QualifierFinal Round, Qualifier
17.06Nantes (France)Turkey 71-45 CubaOlympic Games QualifierFinal Round, Qualifier
15.06Nantes (France)Cuba 64-62 New Zealand Olympic Games QualifierFinal Round, Group A
15.06Nantes (France)Turkey 72-46 Cameroon Olympic Games QualifierFinal Round, Group B
15.06Nantes (France)South Korea 66-65 Belarus Olympic Games QualifierFinal Round, Group C
15.06Nantes (France)Spain 83-55 Venezuela Olympic Games QualifierFinal Round, Group D
14.06NantesFrance 70-52 New ZealandOlympic Games QualifierFinal Round, Group A
14.06Nantes (France)Turkey 66-38 Argentina Olympic Games QualifierFinal Round, Group B
14.06Nantes (France)Nigeria 70-69 South Korea Olympic Games QualifierFinal Round, Group C
14.06Nantes (France)Spain 77-43 ChinaOlympic Games QualifierFinal Round, Group D
13.06NantesFrance 83-67 CubaOlympic Games QualifierFinal Round, Group A
13.06Nantes (France)Argentina 75-64 Cameroon Olympic Games QualifierFinal Round, Group B
13.06Nantes (France)Belarus 71-60 Nigeria Olympic Games QualifierFinal Round, Group C
13.06Nantes (France)China 77-59 Venezuela Olympic Games QualifierFinal Round, Group D
26.05Barquisimeto (Venezuela)Colombia 59-55 Argentina South American Championship3rd Place Match
26.05BarquisimetoVenezuela 75-94 BrazilSouth American ChampionshipFinal
25.05Barquisimeto (Venezuela)Brazil 73-57 Argentina South American ChampionshipSemi-Final
25.05BarquisimetoVenezuela 67-59 Colombia South American ChampionshipSemi-Final
25.05Barquisimeto (Venezuela)Paraguay 72-52 Ecuador South American Championship5th Place Match
24.05Barquisimeto (Venezuela)Brazil 128-35 Paraguay South American ChampionshipGroup A
24.05Barquisimeto (Venezuela)Colombia 83-42 Uruguay South American ChampionshipGroup A
23.05Barquisimeto (Venezuela)Chile 68-53 Uruguay South American ChampionshipGroup A
23.05Barquisimeto (Venezuela)Colombia 92-58 Paraguay South American ChampionshipGroup A
23.05Barquisimeto (Venezuela)Ecuador 85-57 Peru South American ChampionshipGroup B
23.05BarquisimetoVenezuela 71-67 Argentina
After overtime
South American ChampionshipGroup B
22.05Barquisimeto (Venezuela)Brazil 76-55 Colombia South American ChampionshipGroup A
22.05Barquisimeto (Venezuela)Paraguay 83-69 Chile South American ChampionshipGroup A
22.05Barquisimeto (Venezuela)Argentina 89-15 Peru South American ChampionshipGroup B
22.05BarquisimetoVenezuela 91-46 EcuadorSouth American ChampionshipGroup B
21.05Barquisimeto (Venezuela)Brazil 104-54 Chile South American ChampionshipGroup A
21.05 Barquisimeto (Venezuela)Paraguay 62-56 UruguaySouth American ChampionshipGroup A
21.05 Barquisimeto (Venezuela)Argentina 71-35 EcuadorSouth American ChampionshipGroup B
21.05 BarquisimetoVenezuela 82-52 PeruSouth American ChampionshipGroup B
20.05Barquisimeto (Venezuela)Brazil 115-42 Uruguay South American ChampionshipGroup A
20.05Barquisimeto (Venezuela)Colombia 79-38 Chile South American ChampionshipGroup A
01.05Saint HelierJersey 29-60 GuernseyInter Insular 
02.04Kathmandu (Nepal)Bhutan 61-29 BangladeshSouth Asian Championship 
02.04KathmanduNepal 49-75 Sri LankaSouth Asian Championship 
01.04 Kathmandu (Nepal)Maldives 69-43 BhutanSouth Asian Championship 
01.04Kathmandu (Nepal)Sri Lanka 115-11 BangladeshSouth Asian Championship 
31.03Kathmandu (Nepal)Maldives 62-28 Bangladesh South Asian Championship 
31.03 KathmanduNepal 90-32 BhutanSouth Asian Championship 
30.03KathmanduNepal 77-36 MaldivesSouth Asian Championship 
30.03Kathmandu (Nepal)Sri Lanka 121-31 BhutanSouth Asian Championship 
29.03KathmanduNepal 92-26 BangladeshSouth Asian Championship 
29.03 Kathmandu (Nepal)Sri Lanka 105-39 MaldivesSouth Asian Championship 
24.02Kėdainiai Lithuania 81-87 LatviaEurobasket QualifierGroup A
24.02OsijekCroatia 71-57 Netherlands Eurobasket QualifierGroup B
24.02 TallinnEstonia 47-76 FranceEurobasket Qualifier Group B
24.02TiranaAlbania 40-86 ItalyEurobasket QualifierGroup C
24.02 Manchester (England)Great Britain 71-67 Montenegro Eurobasket QualifierGroup C
24.02 WasserburgGermany 66-78 SerbiaEurobasket Qualifier Group D
24.02OberanvenLuxembourg 52-85 UkraineEurobasket QualifierGroup D
24.02ReykjavíkIceland 87-77 HungaryEurobasket QualifierGroup E
24.02Ílhavo Portugal 34-64 SlovakiaEurobasket QualifierGroup E
24.02RuseBulgaria 50-76 RussiaEurobasket QualifierGroup F
24.02Fribourg Switzerland 38-68 GreeceEurobasket QualifierGroup F
24.02MinskBelarus 79-62 PolandEurobasket QualifierGroup G
24.02Tuzla Bosnia & Herzegovina 77-63 RomaniaEurobasket Qualifier Group H
24.02Tel AvivIsrael 63-62 TurkeyEurobasket QualifierGroup H
24.02LogroñoSpain 93-45 SwedenEurobasket QualifierGroup I
20.02Celje Slovenia 69-51 LatviaEurobasket QualifierGroup A
20.02Slaovonski BrodCroatia 70-79 France Eurobasket QualifierGroup B
20.02 TallinnEstonia 63-66 NetherlandsEurobasket Qualifier Group B
20.02Manchester (England) Great Britain 122-36 AlbaniaEurobasket QualifierGroup C
20.02SchioItaly 57-56 MontenegroEurobasket QualifierGroup C
20.02Nördlingen Germany 80-36 LuxembourgEurobasket QualifierGroup D
20.02KievUkraine 78-75 SerbiaEurobasket QualifierGroup D
20.02Pécs Hungary 65-64 SlovakiaEurobasket QualifierGroup E
20.02ÍlhavoPortugal 68-56 IcelandEurobasket QualifierGroup E
20.02Ruse Bulgaria 74-55 SwitzerlandEurobasket QualifierGroup F
20.02ChalcisGreece 66-67 RussiaEurobasket QualifierGroup F
20.02Namur Belgium 100-63 PolandEurobasket QualifierGroup G
20.02Tel AvivIsrael 76-72 Bosnia & Herzegovina Eurobasket QualifierGroup H
20.02 ClujRomania 45-56 TurkeyEurobasket QualifierGroup H
20.02HelsinkiFinland 49-59 SwedenEurobasket QualifierGroup I