LAST UPDATE: Tuesday, 24 March 2020, 22:30:25

FOOTBALLFIFA FUTSALAMF FUTSALBEACH SOCCERJORKYBALL
AUSTRALIAN FOOTBALLAMERICAN FOOTBALLFLAG FOOTBALLBEACH FLAG FOOTBALLRUGBY UNION
RUGBY SEVENSBEACH RUGBYSNOW RUGBYRUGBY XRUGBY LEAGUE
RUGBY LEAGUE NINESTOUCHICE HOCKEYBANDYFIELD HOCKEY
INDOOR HOCKEYFLOORBALLROLLER HOCKEYINLINE HOCKEYIIHF INLINE HOCKEY
SKATER HOCKEYBALL HOCKEYWBHF BALL HOCKEYSHINTYLACROSSE
BOX LACROSSEINTERCROSSERINGETTEWATER POLOBEACH WATER POLO
CANOE POLOCYCLEBALLCYCLE POLOCRICKETINDOOR CRICKET
BASEBALLBASEBALL5FASTPITCH SOFTBALLSLOWPITCH SOFTBALLPESÄPALLO
BASKETBALL3X3 BASKETBALLNETBALLFAST5 NETBALLINDOOR NETBALL
KORFBALLBEACH KORFBALLROLLBALLVOLLEYBALLFISTBALL
HANDBALLBEACH HANDBALLTCHOUKBALLBEACH TCHOUKBALLQUIDDITCH
ULTIMATEBEACH ULTIMATEGUTSCURLINGICE STOCK
SEPAK TAKRAWBEACH SEPAK TAKRAWFUTNETUNDERWATER HOCKEYUNDERWATER RUGBY
UNDERWATER ICE HOCKEYKABADDIINDOOR KABADDIBEACH KABADDIROLLER DERBY
PÉTANQUEPOLOPOLOCROSSEHORSEBALLSNOW POLO

MEN'S HANDBALL - 2020 RESULTS

Results  MenWomen
Fixtures  MenWomen
Rankings  MenWomen

Men's Archive  2019201820172016201520142013201220112010
Women's Archive  2019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
27.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Japan 27-26 Bahrain Asian Championship 3rd Place Match
27.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 33-21 South Korea Asian Championship Final
26.01 Stockholm (Sweden) Spain 22-20 Croatia European Championship Final
26.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Hong Kong 23-17 Australia Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
26.01 Sabah Al Salem (Kuwait) China 41-28 New Zealand Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
26.01 Radès (Tunisia) DR Congo 30-26 Gabon African Championship 7th Place Match
26.01 Radès (Tunisia) Algeria 32-27 Angola African Championship 3rd Place Match
26.01 Radès Tunisia 23-27 Egypt African Championship Final
25.01 Stockholm (Sweden) Germany 29-27 Portugal European Championship 5th Place Match
25.01 Stockholm (Sweden) Norway 28-20 Slovenia European Championship 3rd Place Match
25.01 Maringá Brazil 24-25 Argentina South & Central American Championship  
25.01 Maringá (Brazil) Chile 53-7 Bolivia South & Central American Championship  
25.01 Maringá (Brazil) Uruguay 34-20 Paraguay South & Central American Championship  
25.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Australia 37-24 New Zealand Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
25.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iraq 42-25 Hong Kong Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
25.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 28-24 Bahrain Asian Championship Semi-Final
25.01 Sabah Al Salem (Kuwait) South Korea 34-32 Japan
After extra time
Asian Championship Semi-Final
25.01 Sabah Al Salem Kuwait 19-24 Saudi Arabia Asian Championship 7th Place Match
25.01 Sabah Al Salem (Kuwait) United Arab Emirates 29-26 Iran Asian Championship 5th Place Match
25.01 Hammamet (Tunisia) Congo 25-23 Guinea African Championship 9th Place Match
25.01 Hammamet (Tunisia) Cabo Verde 37-28 Morocco African Championship 5th Place Match
24.01 Stockholm (Sweden) Croatia 29-28 Norway
After extra time
European Championship Semi-Final
24.01 Stockholm (Sweden) Spain 34-32 Slovenia European Championship Semi-Final
24.01 Maringá (Brazil) Argentina 30-22 Chile South & Central American Championship  
24.01 Maringá Brazil 31-14 Uruguay South & Central American Championship  
24.01 Maringá (Brazil) Paraguay 51-8 Bolivia South & Central American Championship  
24.01 Hammamet (Tunisia) Kenya 28-17 Zambia African Championship 15th Place Match
24.01 Hammamet (Tunisia) Libya 32-25 Côte d'Ivoire African Championship 13th Place Match
24.01 Hammamet (Tunisia) Nigeria 33-29 Cameroon African Championship 11th Place Match
24.01 Radès (Tunisia) Cabo Verde 32-30 DR Congo
After extra time
African Championship 5th-8th Place Semi-Final
24.01 Hammamet (Tunisia) Morocco 31-27 Gabon African Championship 5th-8th Place Semi-Final
24.01 Radès (Tunisia) Egypt 30-27 Algeria African Championship Semi-Final
24.01 Radès Tunisia 39-23 Angola African Championship Semi-Final
23.01 Maringá (Brazil) Argentina 50-21 Paraguay South & Central American Championship  
23.01 Maringá Brazil 32-20 Chile South & Central American Championship  
23.01 Maringá (Brazil) Uruguay 55-1 Bolivia South & Central American Championship  
23.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Bahrain 18-17 Saudi Arabia Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
23.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Japan 31-19 United Arab Emirates Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
23.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iran 24-24 South Korea Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
23.01 Sabah Al Salem Kuwait 23-29 Qatar Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
23.01 Sabah Al Salem (Kuwait) China 28-25 Australia Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
23.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iraq 42-29 New Zealand Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
22.01 Vienna Austria 36-36 Belarus European Championship Main Round, Group I
22.01 Vienna (Austria) Croatia 22-22 Spain European Championship Main Round, Group I
22.01 Vienna (Austria) Germany 26-22 Czechia European Championship Main Round, Group I
22.01 Malmö (Sweden) Norway 33-30 Slovenia European Championship Main Round, Group II
22.01 Malmö (Sweden) Portugal 34-26 Hungary European Championship Main Round, Group II
22.01 Malmö Sweden 32-25 Iceland European Championship Main Round, Group II
22.01 Maringá (Brazil) Argentina 33-17 Uruguay South & Central American Championship  
22.01 Maringá Brazil 77-9 Bolivia South & Central American Championship  
22.01 Maringá (Brazil) Chile 31-22 Paraguay South & Central American Championship  
22.01 Radès (Tunisia) DR Congo 32-18 Gabon African Championship Group I (1st-8th Place)
22.01 Radès (Tunisia) Egypt 33-26 Angola African Championship Group I (1st-8th Place)
22.01 Radès (Tunisia) Morocco 31-25 Cabo Verde African Championship Group II (1st-8th Place)
22.01 Radès Tunisia 26-22 Algeria African Championship Group II (1st-8th Place)
22.01 Hammamet (Tunisia) Guinea 16-16 Libya African Championship Group 1 (9th-16th Place)
22.01 Hammamet (Tunisia) Nigeria 30-14 Kenya African Championship Group 1 (9th-16th Place)
22.01 Hammamet (Tunisia) Cameroon w/o Zambia African Championship Group 2 (9th-16th Place)
22.01 Hammamet (Tunisia) Congo 34-34 Côte d'Ivoire African Championship Group 2 (9th-16th Place)
21.01 Malmö (Sweden) Norway 31-28 Iceland European Championship Main Round, Group II
21.01 Malmö (Sweden) Slovenia 29-24 Portugal European Championship Main Round, Group II
21.01 Malmö Sweden 24-18 Hungary European Championship Main Round, Group II
21.01 Maringá (Brazil) Argentina 82-7 Bolivia South & Central American Championship  
21.01 Maringá Brazil 46-19 Paraguay South & Central American Championship  
21.01 Maringá (Brazil) Uruguay 28-25 Chile South & Central American Championship  
21.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Japan 25-23 Bahrain Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
21.01 Sabah Al Salem (Kuwait) United Arab Emirates 23-20 Saudi Arabia Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
21.01 Sabah Al Salem Kuwait 27-34 South Korea Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
21.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 31-25 Iran Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
21.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Hong Kong 32-27 China Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
21.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iraq 31-26 Australia Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
20.01 Vienna Austria 22-34 Germany European Championship Main Round, Group I
20.01 Vienna (Austria) Croatia 22-21 Czechia European Championship Main Round, Group I
20.01 Vienna (Austria) Spain 37-28 Belarus European Championship Main Round, Group I
20.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Bahrain 29-18 United Arab Emirates Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
20.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Japan 30-22 Saudi Arabia Asian Championship Group 1 (1st-8th Place)
20.01 Sabah Al Salem Kuwait 24-28 Iran Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
20.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 34-27 South Korea Asian Championship Group 2 (1st-8th Place)
20.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Hong Kong 34-30 New Zealand Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
20.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iraq 38-31 China Asian Championship Group 3 (9th-13th Place)
20.01 Radès (Tunisia) Angola 30-25 DR Congo African Championship Group I (1st-8th Place)
20.01 Radès (Tunisia) Egypt 36-17 Gabon African Championship Group I (1st-8th Place)
20.01 Radès (Tunisia) Algeria 25-23 Cabo Verde African Championship Group II (1st-8th Place)
20.01 Radès Tunisia 31-24 Morocco African Championship Group II (1st-8th Place)
20.01 Hammamet (Tunisia) Libya 27-26 Kenya African Championship Group 1 (9th-16th Place)
20.01 Hammamet (Tunisia) Guinea 30-24 Nigeria African Championship Group 1 (9th-16th Place)
20.01 Hammamet (Tunisia) Congo 25-24 Cameroon African Championship Group 2 (9th-16th Place)
20.01 Hammamet (Tunisia) Côte d'Ivoire 39-24 Zambia African Championship Group 2 (9th-16th Place)
19.01 Malmö (Sweden) Hungary 29-28 Slovenia European Championship Main Round, Group II
19.01 Malmö (Sweden) Iceland 28-25 Portugal European Championship Main Round, Group II
19.01 Malmö Sweden 20-23 Norway European Championship Main Round, Group II
19.01 Nicosia Cyprus 16-31 Belgium European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 2nd Leg
19.01 Põlva Estonia 31-20 Luxembourg European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 2nd Leg
19.01 Riihimäki Finland 37-21 Georgia European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 2nd Leg
19.01 Hammamet (Tunisia) Egypt 28-19 DR Congo African Championship Group A
19.01 Radès (Tunisia) Guinea 26-17 Kenya African Championship Group A
19.01 Radès (Tunisia) Angola 31-26 Gabon African Championship Group B
19.01 Hammamet (Tunisia) Nigeria 31-24 Libya African Championship Group B
19.01 Hammamet (Tunisia) Cabo Verde 29-26 Côte d'Ivoire African Championship Group C
19.01 Radès Tunisia 41-21 Cameroon African Championship Group C
19.01 Radès (Tunisia) Algeria 33-30 Morocco African Championship Group D
19.01 Hammamet (Tunisia) Congo 37-17 Zambia African Championship Group D
18.01 Vienna Austria 26-30 Spain European Championship Main Round, Group I
18.01 Vienna (Austria) Belarus 28-25 Czechia European Championship Main Round, Group I
18.01 Vienna (Austria) Croatia 25-24 Germany European Championship Main Round, Group I
18.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Bahrain 22-20 Iran Asian Championship Group A
18.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 36-28 Japan Asian Championship Group B
18.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Saudi Arabia 29-17 South Korea Asian Championship Group C
18.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iraq 43-22 Hong Kong Asian Championship Group D
18.01 Sabah Al Salem Kuwait 20-17 United Arab Emirates Asian Championship Group D
17.01 Malmö (Sweden) Norway 36-29 Hungary European Championship Main Round, Group II
17.01 Malmö (Sweden) Slovenia 30-27 Iceland European Championship Main Round, Group II
17.01 Malmö Sweden 25-35 Portugal European Championship Main Round, Group II
17.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Iran 53-21 New Zealand Asian Championship Group A
17.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Japan 39-16 China Asian Championship Group B
17.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Saudi Arabia 37-15 Australia Asian Championship Group C
17.01 Sabah Al Salem Kuwait 42-18 Hong Kong Asian Championship Group D
17.01 Sabah Al Salem (Kuwait) United Arab Emirates 20-19 Iraq Asian Championship Group D
17.01 Hammamet (Tunisia) DR Congo 28-25 Guinea African Championship Group A
17.01 Radès (Tunisia) Egypt 44-19 Kenya African Championship Group A
17.01 Radès (Tunisia) Angola 20-19 Libya African Championship Group B
17.01 Hammamet (Tunisia) Gabon 26-24 Nigeria African Championship Group B
17.01 Hammamet (Tunisia) Cabo Verde 22-19 Cameroon African Championship Group C
17.01 Radès Tunisia 48-24 Côte d'Ivoire African Championship Group C
17.01 Radès (Tunisia) Algeria 31-25 Congo African Championship Group D
17.01 Hammamet (Tunisia) Morocco 39-12 Zambia African Championship Group D
16.01 Vienna Austria 23-27 Croatia European Championship Main Round, Group I
16.01 Vienna (Austria) Germany 31-23 Belarus European Championship Main Round, Group I
16.01 Vienna (Austria) Spain 31-25 Czechia European Championship Main Round, Group I
16.01 Tbilisi Georgia 24-24 Finland European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 1st Leg
16.01 Luxembourg Luxembourg 33-38 Estonia European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 1st Leg
16.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Bahrain 45-16 New Zealand Asian Championship Group A
16.01 Sabah Al Salem (Kuwait) Qatar 49-18 China Asian Championship Group B
16.01 Sabah Al Salem (Kuwait) South Korea 40-20 Australia Asian Championship Group C
16.01 Sabah Al Salem Kuwait 25-22 Iraq Asian Championship Group D
16.01 Sabah Al Salem (Kuwait) United Arab Emirates 38-11 Hong Kong Asian Championship Group D
16.01 Hammamet (Tunisia) DR Congo w/o Kenya
Kenya did not show
African Championship Group A
16.01 Hammamet (Tunisia) Egypt 39-22 Guinea African Championship Group A
16.01 Radès (Tunisia) Angola 30-24 Nigeria African Championship Group B
16.01 Hammamet (Tunisia) Gabon 22-22 Libya African Championship Group B
16.01 Radès (Tunisia) Cameroon 28-19 Côte d'Ivoire African Championship Group C
16.01 Radès Tunisia 33-21 Cabo Verde African Championship Group C
16.01 Hammamet (Tunisia) Algeria 34-9 Zambia African Championship Group D
16.01 Radès (Tunisia) Morocco 34-25 Congo African Championship Group D
15.01 Malmö (Sweden) Denmark 31-28 Russia European Championship Preliminary Round, Group E
15.01 Malmö (Sweden) Hungary 24-18 Iceland European Championship Preliminary Round, Group E
15.01 Hasselt Belgium 24-7 Cyprus European Championship (2022) Qualifier Relegation Round, 1st Leg
14.01 Vienna Austria 32-28 North Macedonia European Championship Preliminary Round, Group B
14.01 Vienna (Austria) Czechia 23-19 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
14.01 Trondheim (Norway) France 31-23 Bosnia & Herzegovina European Championship Preliminary Round, Group D
14.01 Trondheim Norway 34-28 Portugal European Championship Preliminary Round, Group D
14.01 Gothenburg (Sweden) Slovenia 29-25 Switzerland European Championship Preliminary Round, Group F
14.01 Gothenburg Sweden 28-26 Poland European Championship Preliminary Round, Group F
13.01 Graz (Austria) Belarus 36-27 Montenegro European Championship Preliminary Round, Group A
13.01 Graz (Austria) Croatia 24-21 Serbia European Championship Preliminary Round, Group A
13.01 Trondheim (Norway) Germany 28-27 Latvia European Championship Preliminary Round, Group C
13.01 Trondheim (Norway) Spain 36-25 Netherlands European Championship Preliminary Round, Group C
13.01 Malmö (Sweden) Denmark 24-24 Hungary European Championship Preliminary Round, Group E
13.01 Malmö (Sweden) Iceland 34-23 Russia European Championship Preliminary Round, Group E
12.01 Luxembourg (Luxembourg) Lithuania 25-24 Slovakia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
12.01 Luxembourg Luxembourg 22-24 Faroe Islands World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
12.01 Nicosia Cyprus 14-23 Finland World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
12.01 Benevento Italy 24-29 Romania World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
12.01 Benevento (Italy) Kosovo 30-21 Georgia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
12.01 Vienna Austria 34-30 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
12.01 Vienna (Austria) Czechia 27-25 North Macedonia European Championship Preliminary Round, Group B
12.01 Trondheim Norway 28-26 France European Championship Preliminary Round, Group D
12.01 Trondheim (Norway) Portugal 27-24 Bosnia & Herzegovina European Championship Preliminary Round, Group D
12.01 Gothenburg Sweden 19-21 Slovenia European Championship Preliminary Round, Group F
12.01 Gothenburg (Sweden) Switzerland 31-24 Poland European Championship Preliminary Round, Group F
11.01 Luxembourg Luxembourg 22-32 Lithuania World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
11.01 Luxembourg (Luxembourg) Slovakia 27-26 Faroe Islands World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
11.01 Tel Aviv Israel 24-22 Greece World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
11.01 Benevento Italy 25-28 Georgia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
11.01 Benevento (Italy) Romania 32-21 Kosovo World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
11.01 Graz (Austria) Croatia 31-23 Belarus European Championship Preliminary Round, Group A
11.01 Graz (Austria) Montenegro 22-21 Serbia European Championship Preliminary Round, Group A
11.01 Trondheim (Norway) Netherlands 32-24 Latvia European Championship Preliminary Round, Group C
11.01 Trondheim (Norway) Spain 33-26 Germany European Championship Preliminary Round, Group C
11.01 Malmö (Sweden) Hungary 26-25 Russia European Championship Preliminary Round, Group E
11.01 Malmö (Sweden) Iceland 31-30 Denmark European Championship Preliminary Round, Group E
10.01 Luxembourg (Luxembourg) Lithuania 36-25 Faroe Islands World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
10.01 Luxembourg Luxembourg 16-22 Slovakia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
10.01 Benevento Italy 26-26 Kosovo World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
10.01 Benevento (Italy) Romania 29-24 Georgia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
10.01 Vienna Austria 32-29 Czechia European Championship Preliminary Round, Group B
10.01 Vienna (Austria) North Macedonia 26-25 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
10.01 Trondheim Norway 32-26 Bosnia & Herzegovina European Championship Preliminary Round, Group D
10.01 Trondheim (Norway) Portugal 28-25 France European Championship Preliminary Round, Group D
10.01 Gothenburg (Sweden) Slovenia 26-23 Poland European Championship Preliminary Round, Group F
10.01 Gothenburg Sweden 34-21 Switzerland European Championship Preliminary Round, Group F
09.01 Graz (Austria) Belarus 35-30 Serbia European Championship Preliminary Round, Group A
09.01 Graz (Austria) Croatia 27-21 Montenegro European Championship Preliminary Round, Group A
09.01 Trondheim (Norway) Germany 34-23 Netherlands European Championship Preliminary Round, Group C
09.01 Trondheim (Norway) Spain 33-22 Latvia European Championship Preliminary Round, Group C
08.01 Riihimäki Finland 26-26 Israel World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
08.01 Kozani Greece 30-16 Cyprus World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
05.01 Riihimäki Finland 32-28 Greece World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
04.01 Tel Aviv Israel 28-21 Cyprus World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
02.01 Nicosia Cyprus 23-33 Israel World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
02.01 Kozani Greece 36-22 Finland World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2