Scot Scores     Archive (80 sports, 2010-2020)      BUY ME A COFFEE

MEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN'S HANDBALL - 2019 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
15.12 Kumamoto (Japan)Russia 33-28 Norway World Championship3rd Place Match
15.12 Kumamoto (Japan)Netherlands 30-29 Spain World ChampionshipFinal
13.12 Kumamoto (Japan) Netherlands 33-32 Russia World Championship Semi-Final
13.12 Kumamoto (Japan) Spain 28-22 Norway World Championship Semi-Final
13.12 Kumamoto (Japan) Sweden 35-24 Germany World Championship 7th Place Match
13.12 Kumamoto (Japan) Montenegro 28-26 Serbia World Championship 5th Place Match
11.12 Kumamoto (Japan) Denmark 26-26 Serbia World Championship Main Round, Group I
11.12 Kumamoto (Japan) Netherlands 40-33 South Korea World Championship Main Round, Group I
11.12 Kumamoto (Japan) Norway 32-29 Germany World Championship Main Round, Group I
11.12 Kumamoto Japan 37-20 Romania World Championship Main Round, Group II
11.12 Kumamoto (Japan) Montenegro 26-23 Sweden World Championship Main Round, Group II
11.12 Kumamoto (Japan) Russia 36-26 Spain World Championship Main Round, Group II
10.12 Kumamoto Japan 31-33 Spain World Championship Main Round, Group II
10.12 Kumamoto (Japan) Russia 35-28 Montenegro World Championship Main Round, Group II
10.12 Kumamoto (Japan) Sweden 34-22 Romania World Championship Main Round, Group II
09.12 Kumamoto (Japan) Denmark 27-24 Netherlands World Championship Main Round, Group I
09.12 Kumamoto (Japan) Serbia 29-28 Germany World Championship Main Round, Group I
09.12 Kumamoto (Japan) Norway 36-25 South Korea World Championship Main Round, Group I
09.12 Kumamoto (Japan) China 33-15 Australia World Championship 23rd Place Match
09.12 Kumamoto (Japan) Cuba 29-29 Kazakhstan
4-2 pens
World Championship 21st Place Match
09.12 Kumamoto (Japan) Slovenia 29-27 DR Congo World Championship 19th Place Match
09.12 Kumamoto (Japan) Brazil 22-18 Senegal World Championship 17th Place Match
09.12 Kumamoto (Japan) Angola 30-27 Argentina World Championship 15th Place Match
09.12 Kumamoto (Japan) France 26-21 Hungary World Championship 13th Place Match
08.12 Kumamoto (Japan)Germany 25-23 Netherlands World ChampionshipMain Round, Group I
08.12 Kumamoto (Japan)Norway 22-19 Denmark World ChampionshipMain Round, Group I
08.12 Kumamoto (Japan)Serbia 36-33 South Korea World ChampionshipMain Round, Group I
08.12 KumamotoJapan 26-30 Montenegro World ChampionshipMain Round, Group II
08.12 Kumamoto (Japan)Russia 27-18 Romania World ChampionshipMain Round, Group II
08.12 Kumamoto (Japan)Spain 28-28 Sweden World ChampionshipMain Round, Group II
08.12 Kumamoto (Japan)Cuba 45-25 Australia World Championship21st-24th Place Semi-Final
08.12 Kumamoto (Japan)Kazakhstan 29-23 China World Championship21st-24th Place Semi-Final
08.12 Kumamoto (Japan)Brazil 32-19 Slovenia World Championship17th-20th Place Semi-Final
08.12 Kumamoto (Japan)Senegal 28-23 DR Congo World Championship17th-20th Place Semi-Final
08.12 Kumamoto (Japan)France 28-17 Angola World Championship13th-16th Place Semi-Final
08.12 Kumamoto (Japan)Hungary 34-26 Argentina World Championship13th-16th Place Semi-Final
08.12 Pokhara (Nepal) Bangladesh 31-15 Pakistan South Asian Games 3rd Place Match
08.12 Pokhara Nepal 21-35 India South Asian Games Final
07.12 Pokhara Nepal 22-21 Pakistan South Asian Games Semi-Final
06.12 Kumamoto (Japan) Angola 40-30 Cuba World Championship Preliminary Round, Group A
06.12 Kumamoto (Japan) Netherlands 30-28 Norway World Championship Preliminary Round, Group A
06.12 Kumamoto (Japan) Serbia 29-27 Slovenia World Championship Preliminary Round, Group A
06.12 Yamaga (Japan) Brazil 31-9 Australia World Championship Preliminary Round, Group B
06.12 Kumamoto (Japan) Denmark 20-18 France World Championship Preliminary Round, Group B
06.12 Yamaga (Japan) Germany 27-27 South Korea World Championship Preliminary Round, Group B
06.12 Kumamoto (Japan) Senegal 30-20 Kazakhstan World Championship Preliminary Round, Group C
06.12 Yatsushiro (Japan) Romania 28-27 Hungary World Championship Preliminary Round, Group C
06.12 Yatsushiro (Japan) Spain 27-26 Montenegro World Championship Preliminary Round, Group C
06.12 Kumamoto (Japan) Argentina 25-16 DR Congo World Championship Preliminary Round, Group D
06.12 Kumamoto Japan 35-18 China World Championship Preliminary Round, Group D
06.12 Kumamoto (Japan) Russia 30-22 Sweden World Championship Preliminary Round, Group D
06.12 Pokhara (Nepal) India 45-24 Pakistan South Asian Games Group A
06.12 Pokhara (Nepal) Bangladesh 34-13 Sri Lanka South Asian Games Group B
05.12 Kumamoto (Japan) Netherlands 36-23 Serbia World Championship Preliminary Round, Group A
05.12 Kumamoto (Japan) Norway 30-24 Angola World Championship Preliminary Round, Group A
05.12 Kumamoto (Japan) Slovenia 39-26 Cuba World Championship Preliminary Round, Group A
05.12 Kumamoto (Japan) DR Congo 25-24 China World Championship Preliminary Round, Group D
05.12 Kumamoto Japan 23-33 Russia World Championship Preliminary Round, Group D
05.12 Kumamoto (Japan) Sweden 30-23 Argentina World Championship Preliminary Round, Group D
05.12Pokhara (Nepal)Pakistan 32-27 Maldives South Asian GamesGroup A
05.12PokharaNepal 26-24 Bangladesh South Asian GamesGroup B
04.12 Kumamoto (Japan) Denmark 24-18 Brazil World Championship Preliminary Round, Group B
04.12 Yamaga (Japan) France 27-25 Germany World Championship Preliminary Round, Group B
04.12 Yamaga (Japan) South Korea 34-17 Australia World Championship Preliminary Round, Group B
04.12 Yatsushiro (Japan) Hungary 30-20 Senegal World Championship Preliminary Round, Group C
04.12 Kumamoto (Japan) Montenegro 27-26 Romania World Championship Preliminary Round, Group C
04.12 Yatsushiro (Japan) Spain 43-16 Kazakhstan World Championship Preliminary Round, Group C
04.12 Pokhara (Nepal) India 41-9 Maldives South Asian Games Group A
04.12 Pokhara Nepal 29-19 Sri Lanka South Asian Games Group B
03.12 Kumamoto (Japan)Angola 33-24 Slovenia World ChampionshipPreliminary Round, Group A
03.12 Kumamoto (Japan)Netherlands 51-23 Cuba World ChampionshipPreliminary Round, Group A
03.12 Kumamoto (Japan)Norway 28-25 Serbia World ChampionshipPreliminary Round, Group A
03.12 Kumamoto (Japan)Germany 26-25 Denmark World ChampionshipPreliminary Round, Group B
03.12 Yamaga (Japan)France 46-7 Australia World ChampionshipPreliminary Round, Group B
03.12 Yamaga (Japan)South Korea 33-27 Brazil World ChampionshipPreliminary Round, Group B
03.12 Kumamoto (Japan)Montenegro 25-24 Hungary World ChampionshipPreliminary Round, Group C
03.12 Yatsushiro (Japan)Romania 22-20 Kazakhstan World ChampionshipPreliminary Round, Group C
03.12 Yatsushiro (Japan)Spain 29-20 Senegal World ChampionshipPreliminary Round, Group C
03.12 Kumamoto (Japan)Argentina 34-28 China World ChampionshipPreliminary Round, Group D
03.12 KumamotoJapan 26-34 Sweden World ChampionshipPreliminary Round, Group D
03.12 Kumamoto (Japan)Russia 34-13 DR Congo World ChampionshipPreliminary Round, Group D
02.12 Kumamoto (Japan) Netherlands 35-28 Angola World Championship Preliminary Round, Group A
02.12 Kumamoto (Japan) Norway 36-20 Slovenia World Championship Preliminary Round, Group A
02.12 Kumamoto (Japan) Serbia 46-27 Cuba World Championship Preliminary Round, Group A
02.12 Kumamoto Japan 28-16 DR Congo World Championship Preliminary Round, Group D
02.12 Kumamoto (Japan) Russia 35-22 Argentina World Championship Preliminary Round, Group D
02.12 Kumamoto (Japan) Sweden 32-19 China World Championship Preliminary Round, Group D
01.12 Yamaga (Japan)Brazil 19-19 France World ChampionshipPreliminary Round, Group B
01.12 Kumamoto (Japan)Denmark 26-26 South Korea World ChampionshipPreliminary Round, Group B
01.12 Yamaga (Japan)Germany 34-8 Australia World ChampionshipPreliminary Round, Group B
01.12 Yatsushiro (Japan)Montenegro 30-21 Kazakhstan World ChampionshipPreliminary Round, Group C
01.12 Yatsushiro (Japan)Romania 29-24 Senegal World ChampionshipPreliminary Round, Group C
01.12 Kumamoto (Japan)Spain 29-25 Hungary World ChampionshipPreliminary Round, Group C
30.11 Kumamoto (Japan)Norway 47-16 Cuba World ChampionshipPreliminary Round, Group A
30.11 Kumamoto (Japan)Serbia 32-25 Angola World ChampionshipPreliminary Round, Group A
30.11 Kumamoto (Japan)Slovenia 32-26 Netherlands World ChampionshipPreliminary Round, Group A
30.11 Kumamoto (Japan)Denmark 37-12 Australia World ChampionshipPreliminary Round, Group B
30.11 Yamaga (Japan)Germany 30-24 Brazil World ChampionshipPreliminary Round, Group B
30.11 Yamaga (Japan)South Korea 29-27 France World ChampionshipPreliminary Round, Group B
30.11 Yatsushiro (Japan)Hungary 39-15 Kazakhstan World ChampionshipPreliminary Round, Group C
30.11 Yatsushiro (Japan)Montenegro 29-25 Senegal World ChampionshipPreliminary Round, Group C
30.11 Kumamoto (Japan)Spain 31-16 Romania World ChampionshipPreliminary Round, Group C
30.11 KumamotoJapan 24-20 Argentina World ChampionshipPreliminary Round, Group D
30.11 Kumamoto (Japan)Russia 26-11 China World ChampionshipPreliminary Round, Group D
30.11 Kumamoto (Japan)Sweden 26-16 DR Congo World ChampionshipPreliminary Round, Group D
26.10 Kuwait City Kuwait 12-24 Oman Gulf Women's Games  
26.10 Kuwait City (Kuwait) Qatar 32-12 Bahrain Gulf Women's Games  
24.10 Kuwait City (Kuwait) Bahrain 18-18 Oman Gulf Women's Games  
24.10 Kuwait City (Kuwait) Qatar 24-21 United Arab Emirates Gulf Women's Games  
23.10 Kuwait City Kuwait 8-23 United Arab Emirates Gulf Women's Games  
23.10 Kuwait City (Kuwait) Qatar 31-15 Oman Gulf Women's Games  
21.10 Kuwait City Kuwait 12-39 Qatar Gulf Women's Games  
21.10 Kuwait City (Kuwait) United Arab Emirates 28-20 Bahrain Gulf Women's Games  
20.10 Kuwait City Kuwait 13-22 Bahrain Gulf Women's Games  
20.10 Kuwait City (Kuwait) United Arab Emirates 21-14 Oman Gulf Women's Games  
29.09 Maria Enzersdorf Austria 22-28 Spain European Championship Qualifier Phase 2, Group 1
29.09 Kozani Greece 18-43 Netherlands European Championship Qualifier Phase 2, Group 1
29.09 Lignano Sabbiadoro Italy 10-30 Hungary European Championship Qualifier Phase 2, Group 2
29.09 Klaipėda Lithuania 24-32 Montenegro European Championship Qualifier Phase 2, Group 2
29.09 Minsk Belarus 29-31 Slovenia European Championship Qualifier Phase 2, Group 3
29.09 Pristina Kosovo 15-34 Germany European Championship Qualifier Phase 2, Group 3
29.09 Hlohovec Slovakia 26-27 Serbia European Championship Qualifier Phase 2, Group 4
29.09 Gümligen Switzerland 26-35 Russia European Championship Qualifier Phase 2, Group 4
29.09 Hafnarfjörður Iceland 17-23 France European Championship Qualifier Phase 2, Group 6
29.09 Eskişehir Turkey 21-30 Croatia European Championship Qualifier Phase 2, Group 6
29.09 Tórshavn Faroe Islands 20-25 Romania European Championship Qualifier Phase 2, Group 7
29.09 Chuzhou China 20-32 South Korea Olympic Games Qualifier Asia
29.09 Chuzhou (China) Kazakhstan 35-17 Thailand Olympic Games Qualifier Asia
29.09 Chuzhou (China) North Korea 38-14 Hong Kong Olympic Games Qualifier Asia
29.09 Dakar Senegal 14-22 Angola Olympic Games Qualifier Africa
28.09 Skopje North Macedonia 29-37 Czechia European Championship Qualifier Phase 2, Group 5
28.09 Tondela Portugal 19-38 Sweden European Championship Qualifier Phase 2, Group 5
28.09 Kiev Ukraine 26-27 Poland European Championship Qualifier Phase 2, Group 7
27.09 Chuzhou China 26-19 Kazakhstan Olympic Games Qualifier Asia
27.09 Chuzhou (China) North Korea 36-16 Thailand Olympic Games Qualifier Asia
27.09 Chuzhou (China) South Korea 41-13 Hong Kong Olympic Games Qualifier Asia
27.09 Dakar Senegal 29-18 DR Congo Olympic Games Qualifier Africa
26.09 Eindhoven Netherlands 32-24 Austria European Championship Qualifier Phase 2, Group 1
26.09 Almería Spain 33-18 Greece European Championship Qualifier Phase 2, Group 1
26.09 Maribor Slovenia 32-23 Kosovo European Championship Qualifier Phase 2, Group 3
26.09 Nyköping Sweden 35-26 North Macedonia European Championship Qualifier Phase 2, Group 5
26.09 Chuzhou China 34-10 Hong Kong Olympic Games Qualifier Asia
26.09 Chuzhou (China) Kazakhstan 24-21 North Korea Olympic Games Qualifier Asia
26.09 Chuzhou (China) South Korea 40-14 Thailand Olympic Games Qualifier Asia
26.09 Dakar (Senegal) Angola 29-21 DR Congo Olympic Games Qualifier Africa
25.09 Érd Hungary 33-19 Lithuania European Championship Qualifier Phase 2, Group 2
25.09 Pljevlja Montenegro 41-17 Italy European Championship Qualifier Phase 2, Group 2
25.09 Coburg Germany 40-30 Belarus European Championship Qualifier Phase 2, Group 3
25.09 Rostov on Don Russia 34-15 Slovakia European Championship Qualifier Phase 2, Group 4
25.09 Kraljevo Serbia 35-23 Switzerland European Championship Qualifier Phase 2, Group 4
25.09 Olomouc Czechia 31-20 Portugal European Championship Qualifier Phase 2, Group 5
25.09 Osijek Croatia 29-8 Iceland European Championship Qualifier Phase 2, Group 6
25.09 Amiens France 38-17 Turkey European Championship Qualifier Phase 2, Group 6
25.09 Kwidzyn Poland 28-16 Faroe Islands European Championship Qualifier Phase 2, Group 7
25.09 Brașov Romania 27-24 Ukraine European Championship Qualifier Phase 2, Group 7
24.09 Chuzhou China 22-25 North Korea Olympic Games Qualifier Asia
24.09 Chuzhou (China) Hong Kong 33-22 Thailand Olympic Games Qualifier Asia
24.09 Chuzhou (China) South Korea 29-25 Kazakhstan Olympic Games Qualifier Asia
23.09 ChuzhouChina 36-17 Thailand Olympic Games QualifierAsia
23.09 Chuzhou (China)Kazakhstan 30-16 Hong Kong Olympic Games QualifierAsia
23.09 Chuzhou (China)South Korea 39-21 North Korea Olympic Games QualifierAsia
29.08 Casablanca Morocco 34-27 Uganda African Games 7th Place Match
29.08 Casablanca (Morocco) Tunisia U-20 28-24 Algeria African Games 5th Place Match
29.08 Casablanca (Morocco) DR Congo 32-22 Guinea African Games 3rd Place Match
29.08 Casablanca (Morocco) Angola 28-25 Cameroon African Games Final
28.08 Casablanca (Morocco) Nigeria 31-27 Kenya African Games 9th Place Match
28.08 Casablanca (Morocco) Algeria 34-24 Uganda African Games 5th-8th Place Semi-Final
28.08 Casablanca Morocco 25-34 Tunisia U-20 African Games 5th-8th Place Semi-Final
28.08 Casablanca (Morocco) Angola 31-14 Guinea African Games Semi-Final
28.08 Casablanca (Morocco) Cameroon 30-25 DR Congo African Games Semi-Final
26.08 Casablanca (Morocco) Angola 36-12 Uganda African GamesQuarter-Final
26.08 Casablanca (Morocco) DR Congo 36-25 Tunisia U-20 African Games Quarter-Final
26.08 Casablanca (Morocco) Guinea 29-27 Algeria African GamesQuarter-Final
26.08 Casablanca Morocco 29-47 Cameroon African GamesQuarter-Final
25.08 Casablanca (Morocco) Angola 27-21 DR Congo African Games Group A
25.08 Casablanca (Morocco) Guinea 31-28 Nigeria African Games Group A
25.08 Casablanca (Morocco) Algeria 33-28 Uganda African Games Group B
25.08 Casablanca (Morocco) Cameroon 32-25 Tunisia U-20 African Games Group B
24.08 Casablanca (Morocco) DR Congo 29-23 Nigeria African Games Group A
24.08 Casablanca Morocco 29-33 Guinea African Games Group A
24.08 Casablanca (Morocco) Algeria 28-25 Kenya African Games Group B
24.08 Casablanca (Morocco) Tunisia U-20 43-19 Uganda African Games Group B
22.08 Casablanca (Morocco) DR Congo 26-21 Guinea African Games Group A
22.08 Casablanca Morocco 11-45 Angola African Games Group A
22.08 Casablanca (Morocco) Algeria 26-24 Tunisia U-20 African Games Group B
22.08 Casablanca (Morocco) Cameroon 44-21 Kenya African Games Group B
21.08 Casablanca (Morocco) Angola 33-16 Nigeria African Games Group A
21.08 Casablanca Morocco 25-45 DR Congo African Games Group A
21.08 Casablanca (Morocco) Cameroon 43-22 Uganda African Games Group B
21.08 Casablanca (Morocco) Tunisia U-20 43-26 Kenya African Games Group B
20.08 Casablanca (Morocco) Angola 30-19 Guinea African Games Group A
20.08 Casablanca Morocco 26-20 Nigeria African Games Group A
20.08 Casablanca (Morocco) Cameroon 33-26 Algeria African Games Group B
20.08 Casablanca (Morocco) Uganda w/o Kenya
Kenya did not show
African Games Group B
30.07 Lima Peru 12-31 Canada Pan American Games 7th Place Match
30.07 Lima (Peru) Dominican Republic 26-24 Puerto Rico Pan American Games 5th Place Match
30.07 Lima (Peru) Cuba 24-23 USA Pan American Games 3rd Place Match
30.07 Lima (Peru) Brazil 30-21 Argentina Pan American Games Final
29.07 Lima (Peru) Dominican Republic 24-23 Canada Pan American Games 5th-8th Place Semi-Final
29.07 Lima Peru 14-43 Puerto Rico Pan American Games 5th-8th Place Semi-Final
29.07 Lima (Peru) Argentina 31-21 Cuba Pan American Games Semi-Final
29.07 Lima (Peru) Brazil 34-9 USA Pan American Games Semi-Final
27.07 Lima (Peru) Brazil 40-16 Puerto Rico Pan American Games Group A
27.07 Lima (Peru) Cuba 28-15 Canada Pan American Games Group A
27.07 Lima (Peru) Argentina 27-17 Dominican Republic Pan American Games Group B
27.07 Lima Peru 11-29 USA Pan American Games Group B
25.07 Lima (Peru) Brazil 41-12 Canada Pan American Games Group A
25.07 Lima (Peru) Cuba 27-24 Puerto Rico Pan American Games Group A
25.07 Lima Peru 7-52 Argentina Pan American Games Group B
25.07 Lima (Peru) USA 26-22 Dominican Republic Pan American Games Group B
24.07 Lima (Peru) Brazil 29-20 Cuba Pan American Games Group A
24.07 Lima (Peru) Puerto Rico 23-9 Canada Pan American GamesGroup A
24.07 Lima (Peru) Argentina 26-15 USA Pan American Games Group B
24.07 Lima Peru 16-46 Dominican Republic Pan American GamesGroup B
06.06 Reykjavík Iceland 32-31 Spain World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
06.06LubinPoland 30-27 Serbia World Championship QualifierEurope, Phase 2, 2nd Leg
06.06ŠaľaSlovakia 24-45 Sweden World Championship QualifierEurope, Phase 2, 2nd Leg
06.06CeljeSlovenia 38-27 North Macedonia World Championship QualifierEurope, Phase 2, 2nd Leg
05.06 Hamm Germany 25-21 Croatia World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
05.06 Zalaegerszeg Hungary 28-19 Austria World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
05.06 Nikšić Montenegro 25-23 Czechia World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
05.06 Bergen Norway 31-28 Belarus World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
05.06 Winterthur Switzerland 14-26 Denmark World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 2nd Leg
02.06 Graz Austria 23-41 Hungary World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
02.06 Koprivnica Croatia 24-24 Germany World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
02.06 Skopje North Macedonia 30-33 Slovenia World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
02.06 Mexico City Mexico 27-33 USA North American & Caribbean Championship 5th-7th Place Group
02.06 Mexico City (Mexico) Greenland 22-20 Dominican Republic North American & Caribbean Championship 3rd Place Match
02.06 Mexico City (Mexico) Cuba 27-24 Puerto Rico North American & Caribbean Championship Final
02.06 Veria (Greece) Finland 26-26 Israel European Championship Qualifier Phase 1
02.06 Veria Greece 27-14 Luxembourg European Championship Qualifier Phase 1
01.06 Roskilde Denmark 35-22 Switzerland World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
01.06 Karlskrona Sweden 33-18 Slovakia World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
01.06 Mexico City Mexico 30-24 Canada North American & Caribbean Championship 5th-7th Place Group
01.06 Mexico City (Mexico) Cuba 30-23 Dominican Republic North American & Caribbean Championship Semi-Final
01.06 Mexico City (Mexico) Puerto Rico 29-25 Greenland North American & Caribbean Championship Semi-Final
01.06 Veria (Greece) Israel 33-24 Luxembourg European Championship Qualifier Phase 1
01.06 Veria Greece 31-14 Finland European Championship Qualifier Phase 1
31.05 Brest Belarus 21-34 Norway World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
31.05 Most Czechia 26-24 Montenegro World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
31.05 Zrenjanin Serbia 33-19 Poland World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
31.05 Antequera Spain 35-26 Iceland World Championship Qualifier Europe, Phase 2, 1st Leg
31.05 Veria Greece 28-21 Israel European Championship Qualifier Phase 1
31.05 Veria (Greece)Luxembourg 27-24 Finland European Championship QualifierPhase 1
30.05 Mexico City Puerto Rico 22-17 Dominican Republic North American & Caribbean Championship Group A
30.05 Mexico City (Mexico) Greenland 45-21 Canada North American & Caribbean Championship Group B
30.05 Mexico City (Mexico) Cuba 27-21 USA North American & Caribbean Championship Group B
29.05 Mexico City Mexico 34-36 Puerto Rico North American & Caribbean Championship Group A
29.05 Mexico City (Mexico) Cuba 25-17 Greenland North American & Caribbean Championship Group B
29.05 Mexico City (Mexico) USA 42-21 Canada North American & Caribbean Championship Group B
28.05 Mexico City Mexico 34-38 Dominican Republic North American & Caribbean Championship Group A
28.05 Mexico City (Mexico) Cuba 30-17 Canada North American & Caribbean Championship Group B
28.05 Mexico City (Mexico) Greenland 22-22 USA North American & Caribbean Championship Group B
01.05 Ouagadougou Burkina Faso 26-33 Nigeria African Games Qualifier Zone 3
30.04 Ouagadougou Burkina Faso 29-34 Nigeria African Games Qualifier Zone 3
27.04 Kampala Uganda 28-24 Kenya African Games Qualifier Zone 5
24.04 Kinshasa DR Congo 24-21 Cameroon
Cameroon won drawing of lots to qualify
African Games Qualifier Zone 4
23.04 Kinshasa DR Congo 22-25 Cameroon African Games Qualifier Zone 4
28.03 Mexico City (Mexico) Canada 26-17 Guatemala Pan American Games Qualifier  
28.03 Mexico City Mexico 27-29 Chile Pan American Games Qualifier  
27.03 Mexico City (Mexico) Canada 22-16 Chile Pan American Games Qualifier  
27.03 Mexico City Mexico 41-12 Guatemala Pan American Games Qualifier  
26.03 Mexico City (Mexico) Chile 30-22 Guatemala Pan American Games Qualifier  
26.03 Mexico City Mexico 29-26 Canada Pan American Games Qualifier  
22.03 Conakry Guinea 21-23 Senegal African Games Qualifier Zone 2
20.03 Conakry Guinea 21-26 Senegal African Games Qualifier Zone 2