Scot Scores     Archive (80 sports, 2010-2020)      BUY ME A COFFEE

MEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN'S HANDBALL - 2014 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
21.12 Budapest (Hungary) Sweden 25-23 Montenegro European Championship 3rd Place Match
21.12 Budapest (Hungary) Norway 28-25 Spain European Championship Final
19.12 Budapest Hungary 25-26 France European Championship 5th Place Match
19.12 Budapest (Hungary) Norway 29-25 Sweden European Championship Semi-Final
19.12 Budapest (Hungary) Spain 19-18 Montenegro European Championship Semi-Final
17.12 Debrecen Hungary 29-25 Norway European Championship Main Round, Group I
17.12 Debrecen (Hungary) Romania 24-19 Poland European Championship Main Round, Group I
17.12 Debrecen (Hungary) Spain 29-22 Denmark European Championship Main Round, Group I
17.12 Zagreb (Croatia) France 20-18 Netherlands European Championship Main Round, Group II
17.12 Zagreb (Croatia) Germany 36-22 Slovakia European Championship Main Round, Group II
17.12 Zagreb (Croatia) Montenegro 30-29 Sweden European Championship Main Round, Group II
16.12 Zagreb (Croatia) France 24-24 Germany European Championship Main Round, Group II
16.12 Zagreb (Croatia) Montenegro 31-27 Netherlands European Championship Main Round, Group II
16.12 Zagreb (Croatia) Sweden 31-22 Slovakia European Championship Main Round, Group II
15.12 Debrecen Hungary 20-23 Denmark European Championship Main Round, Group I
15.12 Debrecen (Hungary) Norway 26-24 Poland European Championship Main Round, Group I
15.12 Debrecen (Hungary) Romania 22-20 Spain European Championship Main Round, Group I
14.12 Zagreb (Croatia) Montenegro 27-20 Germany European Championship Main Round, Group II
14.12 Zagreb (Croatia) Netherlands 30-20 Slovakia European Championship Main Round, Group II
14.12 Zagreb (Croatia) Sweden 29-26 France European Championship Main Round, Group II
13.12 Debrecen (Hungary) Denmark 28-19 Poland European Championship Main Round, Group I
13.12 Debrecen Hungary 20-19 Romania European Championship Main Round, Group I
13.12 Debrecen (Hungary) Norway 29-26 Spain European Championship Main Round, Group I
12.12 Varaždin Croatia 31-27 Netherlands European Championship Preliminary Round, Group C
12.12 Varaždin (Croatia) Sweden 39-32 Germany European Championship Preliminary Round, Group C
12.12 Osijek (Croatia) France 24-20 Montenegro European Championship Preliminary Round, Group D
12.12 Osijek (Croatia) Slovakia 23-21 Serbia European Championship Preliminary Round, Group D
12.12 Tegucigalpa (Honduras) Costa Rica 25-25 El Salvador Central American Championship  
12.12 Tegucigalpa Honduras 9-36 Guatemala Central American Championship  
11.12 Győr Hungary 26-27 Spain European Championship Preliminary Round, Group A
11.12 Győr (Hungary) Poland 29-26 Russia European Championship Preliminary Round, Group A
11.12 Debrecen (Hungary) Norway 27-21 Denmark European Championship Preliminary Round, Group B
11.12 Debrecen (Hungary) Romania 23-22 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
11.12 Tegucigalpa Honduras 12-24 Costa Rica Central American Championship  
11.12 Tegucigalpa (Honduras) Nicaragua 34-22 El Salvador Central American Championship  
10.12 Varaždin Croatia 24-26 Germany European Championship Preliminary Round, Group C
10.12 Varaždin (Croatia) Netherlands 30-30 Sweden European Championship Preliminary Round, Group C
10.12 Osijek (Croatia) France 27-16 Serbia European Championship Preliminary Round, Group D
10.12 Osijek (Croatia) Montenegro 28-24 Slovakia European Championship Preliminary Round, Group D
10.12 Tegucigalpa (Honduras) Guatemala 21-19 Costa Rica Central American Championship  
10.12 Tegucigalpa Honduras 14-31 Nicaragua Central American Championship  
09.12 Győr Hungary 29-23 Poland European Championship Preliminary Round, Group A
09.12 Győr (Hungary) Spain 25-24 Russia European Championship Preliminary Round, Group A
09.12 Debrecen (Hungary) Denmark 29-29 Romania European Championship Preliminary Round, Group B
09.12 Debrecen (Hungary) Norway 34-23 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
09.12 Tegucigalpa (Honduras) Guatemala 24-16 El Salvador Central American Championship  
09.12 Tegucigalpa (Honduras) Nicaragua 27-25 Costa Rica Central American Championship  
08.12 Varaždin Croatia 28-30 Sweden European Championship Preliminary Round, Group C
08.12 Varaždin (Croatia) Netherlands 29-26 Germany European Championship Preliminary Round, Group C
08.12 Osijek (Croatia) France 21-18 Slovakia European Championship Preliminary Round, Group D
08.12 Osijek (Croatia) Montenegro 22-19 Serbia European Championship Preliminary Round, Group D
08.12 Tegucigalpa (Honduras) Guatemala 30-24 Nicaragua Central American Championship  
08.12 Tegucigalpa Honduras 19-21 El Salvador Central American Championship  
07.12 Győr Hungary 29-29 Russia European Championship Preliminary Round, Group A
07.12 Győr (Hungary) Spain 29-22 Poland European Championship Preliminary Round, Group A
07.12 Debrecen (Hungary) Denmark 32-23 Ukraine European Championship Preliminary Round, Group B
07.12 Debrecen (Hungary) Norway 27-19 Romania European Championship Preliminary Round, Group B
06.12 Zürich (Switzerland) Slovenia 35-33 Belarus World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
06.12 Zürich Switzerland 36-22 Greece World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
06.12 Stockerau Austria 32-24 Turkey World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
06.12 Stockerau (Austria) Portugal 40-17 Israel World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
06.12 Skopje Macedonia 22-28 Iceland World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
05.12 Stockerau Austria 29-21 Portugal World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
05.12 Stockerau (Austria) Turkey 44-23 Israel World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
04.12 Zürich (Switzerland) Slovenia 39-23 Greece World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
04.12 Zürich Switzerland 23-24 Belarus World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
04.12 Stockerau Austria 41-15 Israel World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
04.12 Stockerau (Austria) Turkey 28-27 Portugal World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 2
03.12 Zürich (Switzerland) Belarus 29-25 Greece World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
03.12 Zürich Switzerland 21-27 Slovenia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 1
03.12 Reykjavík Iceland 33-23 Macedonia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
30.11 Reykjavík Iceland 27-21 Italy World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
30.11 Olomouc Czechia 33-27 Lithuania World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 4
29.11 Olomouc (Czechia) Lithuania 35-29 Azerbaijan World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 4
28.11 Olomouc Czechia 38-26 Azerbaijan World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 4
27.11 Chieti Italy 17-26 Iceland World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
20.11 Veracruz (Mexico) Costa Rica 21-20 Guatemala Central American & Caribbean Games 7th Place Match
20.11 Veracruz (Mexico) Colombia 33-23 Nicaragua Central American & Caribbean Games 5th Place Match
20.11 Veracruz Mexico 24-15 Dominican Republic Central American & Caribbean Games 3rd Place Match
20.11 Veracruz (Mexico) Cuba 32-18 Puerto Rico Central American & Caribbean Games Final
19.11 Veracruz (Mexico) Colombia 26-16 Costa Rica Central American & Caribbean Games 5th-8th Place Semi-Final
19.11 Veracruz (Mexico) Guatemala 19-19 Nicaragua
4-5 pens
Central American & Caribbean Games 5th-8th Place Semi-Final
19.11 Veracruz Mexico 27-28 Cuba Central American & Caribbean Games Semi-Final
19.11 Veracruz (Mexico) Puerto Rico 22-21 Dominican Republic Central American & Caribbean Games Semi-Final
17.11 Veracruz (Mexico) Dominican Republic 31-17 Costa Rica Central American & Caribbean Games Group A
17.11 Veracruz (Mexico) Cuba 50-9 Nicaragua Central American & Caribbean Games Group A
17.11 Veracruz (Mexico) Guatemala 23-17 Colombia Central American & Caribbean Games Group B
17.11 Veracruz Mexico 23-27 Puerto Rico Central American & Caribbean Games Group B
16.11 Veracruz (Mexico) Costa Rica 22-21 Nicaragua Central American & Caribbean Games Group A
16.11 Veracruz (Mexico) Cuba 39-19 Dominican Republic Central American & Caribbean Games Group A
16.11 Veracruz Mexico 35-13 Guatemala Central American & Caribbean Games Group B
16.11 Veracruz (Mexico) Puerto Rico 32-14 Colombia Central American & Caribbean Games Group B
15.11 Veracruz (Mexico) Cuba 55-7 Costa Rica Central American & Caribbean Games Group A
15.11 Veracruz (Mexico) Dominican Republic 45-15 Nicaragua Central American & Caribbean Games Group A
15.11 Veracruz Mexico 35-16 Colombia Central American & Caribbean Games Group B
15.11 Veracruz (Mexico) Puerto Rico 27-17 Guatemala Central American & Caribbean Games Group B
12.10 Follonica Italy 27-22 Macedonia World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
09.10 Skopje Macedonia 20-23 Italy World Championship Qualifier Europe, Phase 1, Group 3
01.10 Incheon (South Korea) Kazakhstan 27-26 China Asian Games 3rd Place Match
01.10 Incheon South Korea 29-19 Japan Asian Games Final
30.09 Incheon (South Korea) Thailand 31-30 India
After overtime
Asian Games 7th Place Match
30.09 Incheon (South Korea) Uzbekistan 26-16 Hong Kong Asian Games 5th Place Match
28.09 Incheon (South Korea) Hong Kong 24-23 Thailand Asian Games 5th-8th Place Semi-Final
28.09 Incheon (South Korea) Uzbekistan 44-26 India Asian Games 5th-8th Place Semi-Final
28.09 Incheon (South Korea) Japan 28-25 China Asian Games Semi-Final
28.09 Incheon South Korea 41-30 Kazakhstan Asian Games Semi-Final
25.09 Suwon (South Korea) China 38-21 Thailand Asian Games Group A
25.09 Suwon (South Korea) Japan 23-20 Kazakhstan Asian Games Group B
25.09 Suwon (South Korea) Uzbekistan 23-22 Hong Kong Asian Games Group B
24.09 Suwon South Korea 35-22 China Asian Games Group A
24.09 Suwon (South Korea) Japan 51-18 Uzbekistan Asian Games Group B
24.09 Suwon (South Korea) Kazakhstan 56-5 Maldives Asian Games Group B
22.09 Suwon (South Korea) China 39-12 India Asian Games Group A
22.09 Suwon South Korea 49-6 Thailand Asian Games Group A
22.09 Suwon (South Korea) Hong Kong 41-7 Maldives Asian Games Group B
22.09 Suwon (South Korea) Kazakhstan 37-23 Uzbekistan Asian Games Group B
21.09 Suwon (South Korea) India 26-26 Thailand Asian Games Group A
21.09 Suwon (South Korea) Japan 79-0 Maldives Asian Games Group B
21.09 Suwon (South Korea) Kazakhstan 40-13 Hong Kong Asian Games Group B
20.09 Suwon South Korea 47-11 India Asian Games Group A
20.09 Suwon (South Korea) Japan 37-8 Hong Kong Asian Games Group B
20.09 Suwon (South Korea) Uzbekistan 57-7 Maldives Asian Games Group B
31.08 Macau Macau 13-35 Hong Kong Interport  
15.06 Roskilde Denmark 35-27 Lithuania European Championship Qualifier Group 1
15.06 Michalovce (Slovakia) Ukraine 33-24 Austria European Championship Qualifier Group 1
15.06 Mouilleron-le-Captif France 36-13 Finland European Championship Qualifier Group 2
15.06 Reykjavík Iceland 30-28 Slovakia European Championship Qualifier Group 2
15.06 Podgorica Montenegro 22-22 Portugal European Championship Qualifier Group 3
15.06 Rotterdam Netherlands 37-21 Turkey European Championship Qualifier Group 4
15.06 Niš Serbia 32-25 Slovenia European Championship Qualifier Group 5
15.06 Gothenburg Sweden 36-17 Switzerland European Championship Qualifier Group 5
15.06 Baia Mare Romania 32-20 Belarus European Championship Qualifier Group 6
14.06 Brno Czechia 22-25 Poland European Championship Qualifier Group 3
14.06 Ciudad Real Spain 27-19 Italy European Championship Qualifier Group 4
14.06 Magdeburg Germany 31-16 Macedonia European Championship Qualifier Group 7
12.06 Conversano Italy 20-24 Netherlands European Championship Qualifier Group 4
12.06 Stäfa Switzerland 20-23 Serbia European Championship Qualifier Group 5
11.06 Kaunas Lithuania 25-36 Ukraine European Championship Qualifier Group 1
11.06 Raseborg Finland 20-29 Iceland European Championship Qualifier Group 2
11.06 Šal'a Slovakia 24-24 France European Championship Qualifier Group 2
11.06 Częstochowa Poland 22-25 Montenegro European Championship Qualifier Group 3
11.06 São Pedro do Sul Portugal 23-33 Czechia European Championship Qualifier Group 3
11.06 Ankara Turkey 16-27 Spain European Championship Qualifier Group 4
11.06 Ljubljana Slovenia 27-34 Sweden European Championship Qualifier Group 5
11.06 Mogilev Belarus 28-30 Romania European Championship Qualifier Group 6
11.06 Skopje Macedonia 21-23 Germany European Championship Qualifier Group 7
07.06 Vienna Austria 29-33 Denmark European Championship Qualifier Group 1
04.06 Michalovce (Slovakia) Ukraine 24-28 Denmark European Championship Qualifier Group 1
30.03 Bijelo Polje Montenegro 25-22 Czechia European Championship Qualifier Group 3
30.03 Zielona Góra Poland 29-21 Portugal European Championship Qualifier Group 3
30.03 Logroño Spain 29-22 Netherlands European Championship Qualifier Group 4
30.03 Ljubljana Slovenia 30-29 Switzerland European Championship Qualifier Group 5
30.03 Kristianstad Sweden 18-18 Serbia European Championship Qualifier Group 5
30.03 Mogilev Belarus 24-32 Norway European Championship Qualifier Group 6
29.03 Bregenz Austria 32-22 Lithuania European Championship Qualifier Group 1
29.03 Randers Denmark 28-26 Ukraine European Championship Qualifier Group 1
29.03 Limoges France 24-19 Iceland European Championship Qualifier Group 2
29.03 Michalovce Slovakia 38-17 Finland European Championship Qualifier Group 2
29.03 Ankara Turkey 23-21 Italy European Championship Qualifier Group 4
29.03 Skopje Macedonia 24-31 Russia European Championship Qualifier Group 7
27.03 Panevėžys Lithuania 28-31 Austria European Championship Qualifier Group 1
27.03 Chieti Italy 21-22 Turkey European Championship Qualifier Group 4
27.03 Kragujevac Serbia 25-25 Sweden European Championship Qualifier Group 5
27.03 Stäfa Switzerland 22-24 Slovenia European Championship Qualifier Group 5
26.03 Vantaa Finland 25-27 Slovakia European Championship Qualifier Group 2
26.03 Reykjavík Iceland 21-27 France European Championship Qualifier Group 2
26.03 Most Czechia 23-24 Montenegro European Championship Qualifier Group 3
26.03 Maia Portugal 17-24 Poland European Championship Qualifier Group 3
26.03 Rotterdam Netherlands 27-22 Spain European Championship Qualifier Group 4
26.03 Stavanger Norway 33-29 Belarus European Championship Qualifier Group 6
26.03 Rostov-on-Don Russia 36-23 Macedonia European Championship Qualifier Group 7
15.03 Viña del Mar (Chile) Brazil 39-13 Uruguay ODESUR Games  
15.03 Viña del Mar Chile 17-21 Argentina ODESUR Games  
13.03 Viña del Mar (Chile) Argentina 23-23 Brazil ODESUR Games  
13.03 Viña del Mar Chile 28-17 Paraguay ODESUR Games  
11.03 Viña del Mar (Chile) Argentina 25-15 Uruguay ODESUR Games  
11.03 Viña del Mar (Chile) Brazil 35-8 Paraguay ODESUR Games  
09.03 Viña del Mar Chile 22-36 Brazil ODESUR Games  
09.03 Viña del Mar (Chile) Paraguay 32-24 Uruguay ODESUR Games  
07.03 Viña del Mar (Chile) Argentina 26-17 Paraguay ODESUR Games  
07.03 Viña del Mar Chile 27-33 Uruguay ODESUR Games  
25.01 Algiers Algeria 22-30 Angola African Championship 3rd Place Match
25.01 Algiers (Algeria) Tunisia 23-20 DR Congo African Championship Final
24.01 Algiers (Algeria) Cameroon 42-18 Guinea African Championship 7th Place Match
24.01 Algiers (Algeria) Congo 30-29 Senegal African Championship 5th Place Match
24.01 Algiers Algeria 23-28 DR Congo African Championship Semi-Final
24.01 Algiers (Algeria) Tunisia 31-30 Angola
After overtime
African Championship Semi-Final
23.01 Algiers (Algeria) Congo 40-19 Guinea African Championship 5th-8th Place Semi-Final
23.01 Algiers (Algeria) Senegal 25-21 Cameroon African Championship 5th-8th Place Semi-Final
22.01 Algiers Algeria 25-17 Guinea African Championship Quarter-Final
22.01 Algiers (Algeria) Angola 28-23 Cameroon African Championship Quarter-Final
22.01 Algiers (Algeria) DR Congo 27-22 Congo African Championship Quarter-Final
22.01 Algiers (Algeria) Tunisia 31-27 Senegal African Championship Quarter-Final
21.01 Algiers (Algeria) Angola 25-19 Tunisia African Championship Group B
21.01 Chéraga (Algeria) Congo 33-18 Guinea African Championship Group B
20.01 Algiers Algeria 27-20 DR Congo African Championship Group A
20.01 Chéraga (Algeria) Senegal 24-21 Cameroon African Championship Group A
18.01 Chéraga (Algeria) Angola 44-14 Guinea African Championship Group B
18.01 Algiers (Algeria) Tunisia 32-30 Congo African Championship Group B
17.01 Algiers Algeria 26-21 Cameroon African Championship Group A
17.01 Chéraga (Algeria) DR Congo 24-20 Senegal African Championship Group A
16.01 Algiers Algeria 27-27 Senegal African Championship Group A
16.01 Chéraga (Algeria) DR Congo 25-20 Cameroon African Championship Group A
16.01 Algiers (Algeria) Angola 33-18 Congo African Championship Group B
16.01 Algiers (Algeria) Tunisia 32-16 Guinea African Championship Group B