MEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL
WOMEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL

SCOT SCORES 80 SPORTS ARCHIVE

MEN'S BASKETBALL - 2020 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
30.11 Valencia (Spain) Israel 78-72 Poland Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
30.11 Valencia Spain 94-41 Romania Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
30.11 Tallinn (Estonia) Italy 70-66 Russia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
30.11 Espoo Finland 66-75 Serbia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
30.11 Espoo (Finland) Georgia 91-84 Switzerland Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
30.11 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 70-67 Austria Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
30.11 Punta Cana Dominican Republic 96-60 Cuba AmeriCup Qualifier Group C
30.11 Indianapolis (USA) Puerto Rico 91-85 Bahamas AmeriCup Qualifier Group D
30.11 Indianapolis USA 94-78 Mexico AmeriCup Qualifier Group D
30.11 Isa Town (Bahrain) Philippines 93-69 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
30.11 Al Rayyan Qatar 67-73 Saudi Arabia
After overtime
Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
30.11 Al Rayyan (Qatar) Syria 77-70 Iran Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
29.11 Vilnius (Lithuania) Denmark 91-90 Czechia Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
29.11 Vilnius Lithuania 84-71 Belgium Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
29.11 İstanbul (Turkey) Croatia 87-72 Sweden Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
29.11 İstanbul Turkey 73-71 Netherlands Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
29.11 Ljubljana Slovenia 77-64 Austria Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
29.11 Pau France 86-74 Germany Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
29.11 Pau (France) Great Britain 74-59 Montenegro Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
29.11 Sarajevo Bosnia & Herzegovina 79-73 Latvia Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
29.11 Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) Greece 84-78 Bulgaria
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
29.11 Punta Cana Dominican Republic 89-75 US Virgin Islands AmeriCup Qualifier Group C
29.11 Indianapolis (USA) Mexico 81-56 Puerto Rico AmeriCup Qualifier Group D
29.11 Indianapolis USA 99-59 Bahamas AmeriCup Qualifier Group D
29.11 Kigali (Rwanda) DR Congo 82-64 Madagascar Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
29.11 Kigali (Rwanda) Tunisia 80-63 Central African Republic Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
29.11 Kigali (Rwanda) Nigeria 91-68 Mali Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
29.11 Kigali Rwanda 55-67 South Sudan Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
29.11 Alexandria Egypt 99-76 Morocco Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
29.11 Alexandria (Egypt) Uganda 101-98 Cabo Verde Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
29.11 Isa Town Bahrain 88-72 India Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
29.11 Isa Town (Bahrain) Lebanon 78-69 Iraq Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
28.11 Matosinhos (Portugal) Belarus 89-53 Cyprus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
28.11 Matosinhos Portugal 88-70 Albania World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
28.11 Bratislava (Slovakia) Iceland 86-62 Kosovo World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
28.11 Bratislava Slovakia 73-77 Luxembourg World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
28.11 Valencia (Spain) Poland 91-61 Romania Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
28.11 Valencia Spain 87-95 Israel Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
28.11 Tallinn Estonia 56-84 Russia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
28.11 Espoo Finland 85-91 Georgia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
28.11 Espoo (Finland) Switzerland 92-90 Serbia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
28.11 Ljubljana Slovenia 84-73 Ukraine Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
28.11 Buenos Aires Argentina 75-67 Colombia AmeriCup Qualifier Group A
28.11 Buenos Aires (Argentina) Venezuela 86-77 Chile
After overtime
AmeriCup Qualifier Group A
28.11 Buenos Aires (Argentina) Brazil 73-50 Paraguay AmeriCup Qualifier Group B
28.11 Buenos Aires (Argentina) Uruguay 74-67 Panama AmeriCup Qualifier Group B
28.11 Kigali (Rwanda) Central African Republic 95-79 Madagascar Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
28.11 Kigali (Rwanda) Tunisia 61-50 DR Congo Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
28.11 Kigali Rwanda 62-83 Nigeria Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
28.11 Kigali (Rwanda) South Sudan 77-64 Mali Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
28.11 Alexandria Egypt 91-82 Cabo Verde Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
28.11 Alexandria (Egypt) Uganda 94-90 Morocco Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
28.11 Isa Town (Bahrain) Indonesia 90-76 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
28.11 Al Rayyan (Qatar) Iran 71-64 Saudi Arabia Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
28.11 Al Rayyan Qatar 79-72 Syria Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
27.11 Vilnius (Lithuania) Belgium 90-62 Czechia Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
27.11 Vilnius Lithuania 76-80 Denmark Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
27.11 İstanbul (Turkey) Netherlands 78-76 Sweden Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
27.11 İstanbul Turkey 62-79 Croatia Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
27.11 Pau France 79-56 Great Britain Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
27.11 Pau (France) Montenegro 80-74 Germany Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
27.11 Sarajevo Bosnia & Herzegovina 88-49 Bulgaria Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
27.11 Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) Latvia 77-66 Greece Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
27.11 Buenos Aires Argentina 67-61 Chile AmeriCup Qualifier Group A
27.11 Buenos Aires (Argentina) Venezuela 73-69 Colombia AmeriCup Qualifier Group A
27.11 Buenos Aires (Argentina) Brazil 77-71 Panama AmeriCup Qualifier Group B
27.11 Buenos Aires (Argentina) Uruguay 97-77 Paraguay AmeriCup Qualifier Group B
27.11 Kigali (Rwanda) DR Congo 55-51 Central African Republic Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
27.11 Kigali (Rwanda) Tunisia 89-52 Madagascar Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
27.11 Kigali (Rwanda) Kenya 79-62 Mozambique Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
27.11 Kigali (Rwanda) Senegal 66-51 Angola Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
27.11 Alexandria (Egypt) Cabo Verde 80-73 Morocco Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
27.11 Alexandria Egypt 96-77 Uganda Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
27.11 Isa Town (Bahrain) Philippines 93-61 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
27.11 Isa Town Bahrain 95-92 Iraq
After overtime
Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
27.11 Isa Town (Bahrain) Lebanon 115-60 India Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
26.11 Kigali (Rwanda) Angola 83-66 Kenya Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
26.11 Kigali (Rwanda) Senegal 60-53 Mozambique Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
26.11 Kigali (Rwanda) Nigeria 76-56 South Sudan Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
26.11 Kigali Rwanda 64-70 Mali Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
26.11 Matosinhos (Portugal) Belarus 90-50 Albania World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
26.11 Matosinhos Portugal 74-56 Cyprus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
26.11 Bratislava (Slovakia) Iceland 90-76 Luxembourg World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
26.11 Bratislava Slovakia 91-67 Kosovo World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
25.11 Kigali (Rwanda) Angola 87-58 Mozambique Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
25.11 Kigali (Rwanda) Senegal 92-54 Kenya Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
24.10 Yaoundé (Cameroon) South Sudan 100-69 Chad Afrobasket Qualifier Wildcard Tournament
23.10 Yaoundé (Cameroon) Cabo Verde 91-85 South Sudan Afrobasket Qualifier Wildcard Tournament
22.10 Yaoundé (Cameroon) Cabo Verde 90-73 Chad Afrobasket Qualifier Wildcard Tournament
24.02 Tel Aviv Israel 87-63 Romania Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
24.02 Copenhagen Denmark 72-88 Belgium Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
24.02 Vilnius Lithuania 97-89 Czechia Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
24.02 Almere Netherlands 59-69 Croatia Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
24.02 Stockholm Sweden 87-80 Turkey Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
24.02 La Roche-sur-Yon France 85-66 Montenegro Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
24.02 Newcastle upon Tyne (England) Great Britain 81-73 Germany Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
24.02 Tuzla Bosnia & Herzegovina 65-70 Greece Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
24.02 Botevgrad Bulgaria 110-104 Latvia
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
24.02 Asunción Paraguay 66-75 Panama AmeriCup Qualifier Group B
24.02 Montevideo Uruguay 76-85 Brazil
After overtime
AmeriCup Qualifier Group B
24.02 Santo Domingo Dominican Republic 88-84 Canada AmeriCup Qualifier Group C
24.02 Charlotte Amalie West US Virgin Islands 64-91 Cuba AmeriCup Qualifier Group C
24.02 Taipei Taiwan 57-96 Japan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
24.02 Baghdad Iraq 75-94 India Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
24.02 Beirut Lebanon 116-73 Bahrain Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
24.02 Nur-Sultan Kazakhstan 68-71 Jordan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
24.02 Jenin Palestine 102-60 Sri Lanka Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
24.02 Minsk Belarus 72-56 Portugal World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
23.02 Zaragoza Spain 69-80 Poland Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
23.02 Tallinn Estonia 81-87 Italy Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
23.02 Perm Russia 77-67 North Macedonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
23.02 Belgrade Serbia 90-94 Georgia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
23.02 Fribourg Switzerland 64-69 Finland Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
23.02 Koper Slovenia 85-78 Austria Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
23.02 Zaporizhia Ukraine 60-62 Hungary Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
23.02 Tunja Colombia 57-64 Chile AmeriCup Qualifier Group A
23.02 Caracas Venezuela 72-73 Argentina AmeriCup Qualifier Group A
23.02 Nassau Bahamas 76-59 Mexico AmeriCup Qualifier Group D
23.02 Washington USA 95-73 Puerto Rico AmeriCup Qualifier Group D
23.02 Yaoundé Cameroon 74-82 Côte d'Ivoire Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
23.02 Yaoundé (Cameroon) Equatorial Guinea 82-75 Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
23.02 Jakarta Indonesia 70-100 Philippines Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
23.02 Seoul South Korea 93-86 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
23.02 Brisbane Australia 115-52 Hong Kong Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
23.02 Yigo Guam 94-113 New Zealand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
23.02 Tehran Iran 95-52 Qatar Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
23.02 Jeddah Saudi Arabia 70-75 Syria
After overtime
Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
23.02 Durrës Albania 71-64 Cyprus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
23.02 Reykjavík Iceland 83-74 Slovakia World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
23.02 Luxembourg Luxembourg 80-84 Kosovo World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
22.02 Yaoundé Cameroon 90-59 Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
22.02 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 78-64 Equatorial Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
21.02 Mons Belgium 86-65 Lithuania Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
21.02 Pardubice Czechia 75-71 Denmark Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
21.02 Zagreb Croatia 72-56 Sweden Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
21.02 Ankara Turkey 65-72 Netherlands Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
21.02 Vechta Germany 83-69 France Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
21.02 Podgorica Montenegro 81-74 Great Britain Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
21.02 Patras Greece 73-63 Bulgaria Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
21.02 Rīga Latvia 61-62 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
21.02 São José dos Pinhais Brazil 83-72 Uruguay AmeriCup Qualifier Group B
21.02 Panama City Panama 82-79 Paraguay AmeriCup Qualifier Group B
21.02 Oshawa Canada 89-72 Dominican Republic AmeriCup Qualifier Group C
21.02 Havana Cuba 64-80 US Virgin Islands AmeriCup Qualifier Group C
21.02 Yaoundé Cameroon 90-58 Equatorial Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
21.02 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 58-50 Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
21.02 Taipei Taiwan 152-48 Malaysia Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
21.02 Isa Town Bahrain 68-67 India Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
21.02 Beirut Lebanon 87-68 Iraq Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
21.02 Amman Jordan 100-45 Sri Lanka Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
21.02 Nur-Sultan Kazakhstan 79-76 Palestine Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
20.02 Gliwice Poland 71-75 Israel Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
20.02 Cluj-Napoca Romania 71-84 Spain Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
20.02 Naples Italy 83-64 Russia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
20.02 Skopje North Macedonia 72-81 Estonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
20.02 Espoo Finland 58-80 Serbia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
20.02 Tbilisi Georgia 96-88 Switzerland
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
20.02 Graz Austria 73-88 Ukraine Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
20.02 Szombathely Hungary 77-75 Slovenia Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
20.02 San Luis Argentina 68-74 Venezuela AmeriCup Qualifier Group A
20.02 Valdivia Chile 59-60 Colombia AmeriCup Qualifier Group A
20.02 Guadalajara Mexico 75-61 Bahamas AmeriCup Qualifier Group D
20.02 San Juan Puerto Rico 70-83 USA AmeriCup Qualifier Group D
20.02 Jakarta Indonesia 76-109 South Korea Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
20.02 Brisbane Australia 98-108 New Zealand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
20.02 Tehran Iran 94-48 Syria Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
20.02 Jeddah Saudi Arabia 68-57 Qatar Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
20.02 Nicosia Cyprus 41-97 Belarus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
20.02 Albufeira Portugal 70-62 Albania World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
20.02 Pristina Kosovo 80-78 Iceland World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
20.02 Bratislava Slovakia 73-65 Luxembourg World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
26.01 Harare Zimbabwe 55-78 Zambia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
25.01 Harare Zimbabwe 62-69 Madagascar Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
24.01 Harare (Zimbabwe) Madagascar 93-59 Zambia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
23.01 Harare Zimbabwe 80-54 Zambia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
22.01 Harare (Zimbabwe) Madagascar 98-91 Zambia
After overtime (overtime played on 23.01)
Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
21.01 Harare Zimbabwe 57-74 Madagascar Afrobasket Qualifier 1st Round, Group E
19.01 Malabo Equatorial Guinea 66-64 Chad Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
18.01 Malabo Equatorial Guinea 77-67 Gabon Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
18.01 Nairobi (Kenya) Burundi 79-53 Tanzania Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
18.01 Nairobi (Kenya) Burundi 103-51 Eritrea Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
18.01 Nairobi Kenya 74-68 South Sudan Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
18.01 Nairobi (Kenya) Somalia 101-84 Tanzania Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
17.01 Malabo (Equatorial Guinea) Chad 75-49 Gabon Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
17.01 Nairobi Kenya 101-83 Burundi Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
17.01 Nairobi (Kenya) Somalia 99-76 Eritrea Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
17.01 Nairobi (Kenya) South Sudan 115-60 Tanzania Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
16.01 Staouéli Algeria 90-99 Cabo Verde Afrobasket Qualifier 1st Round, Group A, Match 2
16.01 Malabo Equatorial Guinea 81-71 Chad Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
16.01 Nairobi (Kenya) South Sudan 100-59 Burundi Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
16.01 Nairobi Kenya 102-77 Somalia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
16.01 Nairobi (Kenya) Tanzania 101-69 Eritrea Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
15.01 Staouéli Algeria 79-67 Cabo Verde Afrobasket Qualifier 1st Round, Group A, Match 1
15.01 Malabo (Equatorial Guinea) Chad 78-61 Gabon Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
15.01 Nairobi (Kenya) Burundi 106-86 Somalia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
15.01 Nairobi Kenya 95-59 Tanzania Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
15.01 Nairobi (Kenya) South Sudan 111-57 Eritrea Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
14.01 Malabo Equatorial Guinea 59-52 Gabon Afrobasket Qualifier 1st Round, Group C
14.01 Nairobi Kenya 112-64 Eritrea Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D
14.01 Nairobi (Kenya) South Sudan 114-79 Somalia Afrobasket Qualifier 1st Round, Group D