MEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL
WOMEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL

SCOT SCORES 80 SPORTS ARCHIVE

MEN'S BASKETBALL - 2013 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
16.12 Naypyidaw Myanmar 69-83 Thailand Southeast Asian Games  
15.12 Naypyidaw (Myanmar) Indonesia 84-48 Cambodia Southeast Asian Games  
15.12 Naypyidaw (Myanmar) Philippines 84-56 Malaysia Southeast Asian Games  
15.12 Saint John's (Antigua) Anguilla 69-56 Montserrat Leeward Islands Championship  
15.12 Saint John's (Antigua) Barbuda 70-53 Montserrat Leeward Islands Championship  
15.12 Saint John's Antigua 72-75 British Virgin Islands Leeward Islands Championship  
14.12 Naypyidaw Myanmar 52-89 Singapore Southeast Asian Games  
14.12 Naypyidaw (Myanmar) Philippines 83-52 Indonesia Southeast Asian Games  
14.12 Naypyidaw (Myanmar) Thailand 73-69 Malaysia Southeast Asian Games  
14.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 92-59 Montserrat Leeward Islands Championship  
14.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 91-79 Anguilla Leeward Islands Championship  
14.12 Saint John's Antigua 94-51 Barbuda Leeward Islands Championship  
13.12 Naypyidaw Myanmar 42-69 Malaysia Southeast Asian Games  
13.12 Naypyidaw (Myanmar) Philippines 100-68 Thailand Southeast Asian Games  
13.12 Naypyidaw (Myanmar) Singapore 99-43 Cambodia Southeast Asian Games  
13.12 Saint John's (Antigua) British Virgin Islands 80-68 Barbuda Leeward Islands Championship  
13.12 Saint John's Antigua 95-50 Anguilla Leeward Islands Championship  
12.12 Naypyidaw Myanmar 43-118 Philippines Southeast Asian Games  
12.12 Naypyidaw (Myanmar) Singapore 62-48 Indonesia Southeast Asian Games  
12.12 Naypyidaw (Myanmar) Thailand 80-67 Cambodia Southeast Asian Games  
12.12 Saint John's (Antigua) Anguilla 70-52 Barbuda Leeward Islands Championship  
12.12 Saint John's Antigua 101-57 Montserrat Leeward Islands Championship  
10.12 Naypyidaw (Myanmar) Philippines 107-57 Cambodia Southeast Asian Games  
10.12 Naypyidaw (Myanmar) Singapore 71-67 Malaysia Southeast Asian Games  
10.12 Naypyidaw (Myanmar) Thailand 75-59 Indonesia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw Myanmar 40-83 Indonesia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw (Myanmar) Malaysia 73-58 Cambodia Southeast Asian Games  
09.12 Naypyidaw (Myanmar) Philippines 88-75 Singapore Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw Myanmar 60-75 Cambodia Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw (Myanmar) Malaysia 61-53 Indonesia Southeast Asian Games  
08.12 Naypyidaw (Myanmar) Thailand 69-59 Singapore Southeast Asian Games  
04.12 Porirua (New Zealand) Papua New Guinea 74-66 Tahiti Oceania Pacific Championship 7th Place Match
04.12 Porirua (New Zealand) New Caledonia 73-54 Fiji Oceania Pacific Championship 5th Place Match
04.12 Porirua (New Zealand) Guam 88-76 Samoa Oceania Pacific Championship 3rd Place Match
04.12 Porirua New Zealand Maori 71-66 Australia 'B' Oceania Pacific Championship Final
03.12 Porirua (New Zealand) Fiji 73-60 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship 5th-8th Place Semi-Final
03.12 Porirua (New Zealand) New Caledonia 61-60 Tahiti Oceania Pacific Championship 5th-8th Place Semi-Final
03.12 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 83-79 Samoa Oceania Pacific Championship Semi-Final
03.12 Porirua New Zealand Maori 77-75 Guam Oceania Pacific Championship Semi-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 95-53 New Caledonia Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Guam 72-58 Fiji Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua New Zealand Maori 103-66 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Quarter-Final
02.12 Porirua (New Zealand) Samoa 95-78 Tahiti Oceania Pacific Championship Quarter-Final
30.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 86-49 Tahiti Oceania Pacific Championship Pool 1
30.11 Porirua (New Zealand) Guam 84-61 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
30.11 Porirua New Zealand Maori 112-69 Fiji Oceania Pacific Championship Pool 2
30.11 Porirua (New Zealand) Samoa 100-54 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
29.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 78-76 Guam Oceania Pacific Championship Pool 1
29.11 Porirua (New Zealand) Tahiti 69-62 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
29.11 Porirua New Zealand Maori 113-53 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
29.11 Porirua (New Zealand) Samoa 85-79 Fiji Oceania Pacific Championship Pool 2
28.11 Porirua (New Zealand) Australia 'B' 93-35 Papua New Guinea Oceania Pacific Championship Pool 1
28.11 Porirua (New Zealand) Guam 76-60 Tahiti Oceania Pacific Championship Pool 1
28.11 Porirua (New Zealand) Fiji 47-40 New Caledonia Oceania Pacific Championship Pool 2
28.11 Porirua New Zealand Maori 93-72 Samoa Oceania Pacific Championship Pool 2
14.10 Tianjin (China) South Korea 81-56 Japan East Asian Games 3rd Place Match
14.10 Tianjin China 79-82 Taiwan East Asian Games Final
13.10 Tianjin (China) Guam 82-70 Hong Kong East Asian Games 5th-7th Place Group
13.10 Tianjin China 61-52 South Korea East Asian Games Semi-Final
13.10 Tianjin (China) Taiwan 103-74 Japan East Asian Games Semi-Final
12.10 Tianjin (China) Mongolia 83-62 Hong Kong East Asian Games 5th-7th Place Group
11.10 Tianjin (China) South Korea 122-54 Guam East Asian Games Group A
11.10 Tianjin (China) Taiwan 100-72 Mongolia East Asian Games Group A
11.10 Tianjin China 86-55 Hong Kong East Asian Games Group B
10.10 Tianjin (China) South Korea 76-68 Mongolia East Asian Games Group A
10.10 Tianjin (China) Taiwan 83-59 Guam East Asian Games Group A
10.10 Tianjin China 60-47 Japan East Asian Games Group B
09.10 Tianjin (China) Mongolia 83-71 Guam East Asian Games Group A
09.10 Tianjin (China) Taiwan 79-76 South Korea East Asian Games Group A
09.10 Tianjin (China) Japan 82-56 Hong Kong East Asian Games Group B
22.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 92-66 Croatia Eurobasket 3rd Place Match
22.09 Ljubljana (Slovenia) France 80-66 Lithuania Eurobasket Final
21.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 76-64 Italy Eurobasket 7th Place Match
21.09 Ljubljana Slovenia 69-63 Ukraine Eurobasket 5th Place Match
20.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 66-58 Italy Eurobasket 5th-8th Place Semi-Final
20.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 77-62 Croatia Eurobasket Semi-Final
20.09 Ljubljana (Slovenia) France 75-72 Spain
After overtime
Eurobasket Semi-Final
20.09 Palembang Indonesia 72-60 Kuwait Islamic Solidarity Games
19.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 84-72 Ukraine Eurobasket Quarter-Final
19.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 81-77 Italy Eurobasket Quarter-Final
19.09 Ljubljana Slovenia 92-74 Serbia Eurobasket 5th-8th Place Semi-Final
19.09 Palembang (Indonesia) Kuwait 58-53 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
19.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 79-68 Palestine Islamic Solidarity Games
18.09 Ljubljana Slovenia 62-72 France Eurobasket Quarter-Final
18.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 90-60 Serbia Eurobasket Quarter-Final
18.09 Palembang Indonesia 34-79 Turkey 'B' Islamic Solidarity Games
18.09 Palembang (Indonesia) Palestine 72-65 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
17.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 93-63 Kuwait Islamic Solidarity Games
16.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 92-88 Greece
After overtime
Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Ljubljana (Slovenia) Italy 86-81 Spain
After overtime
Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Ljubljana Slovenia 76-92 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
16.09 Palembang Indonesia 61-59 Saudi Arabia
Saudi Arabia walked off with 13 seconds remaining
Islamic Solidarity Games
16.09 Palembang (Indonesia) Palestine 76-67 Kuwait Islamic Solidarity Games
15.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 60-56 Latvia Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 70-63 Ukraine Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 77-65 France Eurobasket 2nd Round, Group E
15.09 Palembang Indonesia 66-68 Palestine Islamic Solidarity Games
15.09 Palembang (Indonesia) Turkey 'B' 76-68 Saudi Arabia Islamic Solidarity Games
14.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 76-68 Italy Eurobasket 2nd Round, Group F
14.09 Ljubljana Slovenia 73-65 Greece Eurobasket 2nd Round, Group F
14.09 Ljubljana (Slovenia) Spain 82-56 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
13.09 Ljubljana (Slovenia) France 102-91 Latvia Eurobasket 2nd Round, Group E
13.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 86-67 Belgium Eurobasket 2nd Round, Group E
13.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 82-75 Serbia Eurobasket 2nd Round, Group E
12.09 Ljubljana (Slovenia) Croatia 88-63 Finland Eurobasket 2nd Round, Group F
12.09 Ljubljana (Slovenia) Greece 79-75 Spain Eurobasket 2nd Round, Group F
12.09 Ljubljana Slovenia 84-77 Italy Eurobasket 2nd Round, Group F
11.09 Ljubljana (Slovenia) Latvia 85-51 Ukraine Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Ljubljana (Slovenia) Lithuania 76-62 France Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Ljubljana (Slovenia) Serbia 76-69 Belgium Eurobasket 2nd Round, Group E
11.09 Caracas (Venezuela) Argentina 103-93 Dominican Republic Americas Championship 3rd Place Match
11.09 Caracas (Venezuela) Mexico 91-89 Puerto Rico Americas Championship Final
10.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 79-67 Dominican Republic Americas Championship Semi-Final
10.09 Caracas (Venezuela) Mexico 76-70 Argentina Americas Championship Semi-Final
09.09 Ljubljana (Slovenia) France 82-65 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Ljubljana (Slovenia) Germany 80-76 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 87-68 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
09.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 78-72 Lithuania Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 76-66 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Jesenice (Slovenia) Montenegro 83-76 Serbia Eurobasket 1st Round, Group B
09.09 Celje (Slovenia) Croatia 70-53 Czechia Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Celje Slovenia 61-71 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Celje (Slovenia) Spain 83-59 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
09.09 Koper (Slovenia) Finland 86-77 Greece Eurobasket 1st Round, Group D
09.09 Koper (Slovenia) Italy 82-79 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
09.09 Koper (Slovenia) Russia 89-77 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Ljubljana (Slovenia) France 77-71 Ukraine Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Ljubljana (Slovenia) Great Britain 81-74 Germany Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Ljubljana (Slovenia) Israel 87-69 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
08.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 62-54 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 77-70 Montenegro
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 80-71 Latvia Eurobasket 1st Round, Group B
08.09 Celje (Slovenia) Czechia 95-79 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Celje Slovenia 74-76 Croatia
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Celje (Slovenia) Spain 89-53 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
08.09 Koper (Slovenia) Finland 86-83 Russia
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Koper (Slovenia) Italy 81-72 Greece Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Koper (Slovenia) Turkey 87-74 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
08.09 Caracas (Venezuela) Argentina 73-67 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 84-78 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas (Venezuela) Mexico 66-59 Puerto Rico Americas Championship Quarter-Final Group
08.09 Caracas Venezuela 95-85 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Celje (Slovenia) Croatia 74-70 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Celje (Slovenia) Spain 60-39 Czechia Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Celje Slovenia 72-68 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
07.09 Koper (Slovenia) Italy 62-44 Finland Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Koper (Slovenia) Greece 84-61 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Koper (Slovenia) Sweden 81-62 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
07.09 Caracas (Venezuela) Argentina 89-63 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 81-74 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas (Venezuela) Mexico 100-89 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
07.09 Caracas Venezuela 85-86 Puerto Rico
After overtime
Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 76-71 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Ljubljana (Slovenia) France 82-63 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 88-83 Germany Eurobasket 1st Round, Group A
06.09 Jesenice (Slovenia) Bosnia & Herzegovina 76-70 Montenegro Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 67-59 Latvia Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Jesenice (Slovenia) Macedonia 89-75 Serbia Eurobasket 1st Round, Group B
06.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 99-84 Puerto Rico Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas (Venezuela) Jamaica 81-75 Argentina Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas (Venezuela) Mexico 87-73 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
06.09 Caracas Venezuela 64-59 Canada Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Ljubljana (Slovenia) Belgium 77-73 Germany
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Ljubljana (Slovenia) France 88-65 Great Britain Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 74-67 Israel Eurobasket 1st Round, Group A
05.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 73-72 Montenegro Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Jesenice (Slovenia) Lithuania 75-67 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 77-67 Bosnia & Herzegovina Eurobasket 1st Round, Group B
05.09 Celje (Slovenia) Croatia 77-76 Georgia Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Celje (Slovenia) Czechia 69-68 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Celje Slovenia 78-69 Spain Eurobasket 1st Round, Group C
05.09 Koper (Slovenia) Finland 81-60 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Koper (Slovenia) Greece 80-71 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Koper (Slovenia) Italy 90-75 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
05.09 Caracas (Venezuela) Canada 89-67 Mexico Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 78-60 Jamaica Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 94-80 Argentina Americas Championship Quarter-Final Group
05.09 Caracas Venezuela 70-64 Uruguay Americas Championship Quarter-Final Group
04.09 Ljubljana (Slovenia) Germany 80-74 France Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Ljubljana (Slovenia) Great Britain 75-71 Israel
After overtime
Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Ljubljana (Slovenia) Ukraine 58-57 Belgium Eurobasket 1st Round, Group A
04.09 Jesenice (Slovenia) Latvia 86-75 Bosnia & Herzegovina Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Jesenice (Slovenia) Serbia 63-56 Lithuania Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Jesenice (Slovenia) Montenegro 81-80 Macedonia Eurobasket 1st Round, Group B
04.09 Celje (Slovenia) Georgia 84-67 Poland Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Celje Slovenia 62-60 Czechia Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Celje (Slovenia) Spain 68-40 Croatia Eurobasket 1st Round, Group C
04.09 Koper (Slovenia) Finland 61-55 Turkey Eurobasket 1st Round, Group D
04.09 Koper (Slovenia) Greece 79-51 Sweden Eurobasket 1st Round, Group D
04.09 Koper (Slovenia) Italy 76-69 Russia Eurobasket 1st Round, Group D
03.09 Caracas (Venezuela) Canada 93-67 Uruguay Americas Championship Group A
03.09 Caracas (Venezuela) Jamaica 78-76 Brazil Americas Championship Group A
03.09 Caracas (Venezuela) Argentina 98-78 Mexico Americas Championship Group B
03.09 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 83-54 Paraguay
Match ended 04:23 early due to power outage
Americas Championship Group B
02.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 88-82 Jamaica Americas Championship Group A
02.09 Caracas (Venezuela) Uruguay 79-73 Brazil Americas Championship Group A
02.09 Caracas (Venezuela) Mexico 85-61 Dominican Republic Americas Championship Group B
02.09 Caracas Venezuela 71-77 Argentina Americas Championship Group B
01.09 Caracas (Venezuela) Canada 91-62 Brazil Americas Championship Group A
01.09 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 93-69 Uruguay Americas Championship Group A
01.09 Caracas (Venezuela) Mexico 87-65 Paraguay Americas Championship Group B
01.09 Caracas Venezuela 70-65 Dominican Republic Americas Championship Group B
01.09 Tallinn Estonia 61-49 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Final, 2nd Leg
31.08 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 83-67 Canada Americas Championship Group A
31.08 Caracas (Venezuela) Uruguay 68-66 Jamaica Americas Championship Group A
31.08 Caracas (Venezuela) Dominican Republic 91-72 Argentina Americas Championship Group B
31.08 Caracas Venezuela 75-70 Paraguay Americas Championship Group B
31.08 Abidjan Côte d'Ivoire 56-57 Senegal Afrobasket 3rd Place Match
31.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 57-40 Egypt Afrobasket Final
30.08 Caracas (Venezuela) Canada 85-64 Jamaica Americas Championship Group A
30.08 Caracas (Venezuela) Puerto Rico 72-65 Brazil Americas Championship Group A
30.08 Caracas (Venezuela) Argentina 95-60 Paraguay Americas Championship Group B
30.08 Caracas Venezuela 56-65 Mexico Americas Championship Group B
30.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Nigeria 105-87 Morocco Afrobasket 7th Place Match
30.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cameroon 74-53 Cape Verde Afrobasket 5th Place Match
30.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Egypt 70-63 Senegal Afrobasket Semi-Final
30.08 Abidjan Côte d'Ivoire 59-66 Angola Afrobasket Semi-Final
29.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cameroon 79-76 Morocco Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
29.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cape Verde 79-76 Nigeria Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
29.08 Sofia Bulgaria 58-55 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Final, 1st Leg
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Mali 71-70 Burkina Faso
After overtime
Afrobasket 15th Place Match
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Central African Republic 64-63 Congo Afrobasket 13th Place Match
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Mozambique 78-56 Algeria Afrobasket 11th Place Match
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Tunisia 76-54 Rwanda Afrobasket 9th Place Match
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 95-73 Morocco Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Egypt 74-73 Cape Verde Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan Côte d'Ivoire 71-56 Cameroon Afrobasket Quarter-Final
28.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Senegal 64-63 Nigeria Afrobasket Quarter-Final
26.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 82-36 Mali Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cameroon 75-42 Mozambique Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cape Verde 67-60 Congo Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Egypt 77-67 Tunisia Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan Côte d'Ivoire 100-60 Burkina Faso Afrobasket 2nd Round
26.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Morocco 86-81 Algeria
After overtime
Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Nigeria 112-75 Central African Republic Afrobasket 2nd Round
27.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Senegal 67-57 Rwanda Afrobasket 2nd Round
25.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Morocco 84-63 Burkina Faso Afrobasket Group B
25.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Tunisia 83-81 Rwanda
After overtime
Afrobasket Group B
25.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Congo 87-77 Mali Afrobasket Group D
25.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Nigeria 91-84 Cameroon Afrobasket Group D
25.08 Tallinn Estonia 79-61 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 2nd Leg
25.08 Fribourg Switzerland 67-87 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 2nd Leg
24.08 Abidjan Côte d'Ivoire 69-62 Egypt Afrobasket Group A
24.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Senegal 62-57 Algeria Afrobasket Group A
24.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 85-80 Central African Republic Afrobasket Group C
24.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cape Verde 65-53 Mozambique Afrobasket Group C
23.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Morocco 87-57 Rwanda Afrobasket Group B
23.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Tunisia 100-45 Burkina Faso Afrobasket Group B
23.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cameroon 89-35 Mali Afrobasket Group D
23.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Nigeria 93-75 Congo Afrobasket Group D
22.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Algeria 67-63 Egypt Afrobasket Group A
22.08 Abidjan Côte d'Ivoire 74-46 Senegal Afrobasket Group A
22.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 91-73 Mozambique Afrobasket Group C
22.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cape Verde 90-82 Central African Republic Afrobasket Group C
22.08 Sofia Bulgaria 92-71 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 1st Leg
22.08 Mogilev Belarus 76-70 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Semi-Final, 1st Leg
21.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Rwanda 80-61 Burkina Faso Afrobasket Group B
21.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Tunisia 56-54 Morocco Afrobasket Group B
21.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Cameroon 74-43 Congo Afrobasket Group D
21.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Nigeria 74-59 Mali Afrobasket Group D
20.08 Abidjan Côte d'Ivoire 64-47 Algeria Afrobasket Group A
20.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Senegal 72-70 Egypt Afrobasket Group A
20.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Angola 75-50 Cape Verde Afrobasket Group C
20.08 Abidjan (Côte d'Ivoire) Mozambique 70-66 Central African Republic Afrobasket Group C
18.08 Canberra Australia 76-63 New Zealand Oceania Championship 2nd Leg
16.08 Reykjavík Iceland 77-71 Romania Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
16.08 Leiden Netherlands 71-53 Portugal Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
16.08 Schwechat Austria 97-96 Switzerland
After overtime
Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
16.08 Horsens Denmark 87-58 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
16.08 Minsk Belarus 114-73 Slovakia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
14.08 Auckland New Zealand 59-70 Australia Oceania Championship 1st Leg
13.08 Reykjavík Iceland 79-81 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
13.08 Coimbra Portugal 64-85 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
13.08 Schwechat Austria 86-66 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
13.08 Geneva Switzerland 77-59 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
13.08 Levice Slovakia 79-67 Hungary Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
11.08 Pasay (Philippines) Jordan 88-59 Kazakhstan Asian Championship 7th Place Match
11.08 Pasay (Philippines) China 96-85 Qatar Asian Championship 5th Place Match
11.08 Pasay (Philippines) South Korea 75-57 Taiwan Asian Championship 3rd Place Match
11.08 Pasay Philippines 71-85 Iran Asian Championship Final
10.08 Pasay (Philippines) India 75-65 Bahrain Asian Championship 11th Place Match
10.08 Pasay (Philippines) Japan 79-50 Hong Kong Asian Championship 9th Place Match
10.08 Pasay (Philippines) China 79-76 Jordan Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
10.08 Pasay (Philippines) Qatar 72-67 Kazakhstan Asian Championship 5th-8th Place Semi-Final
10.08 Pasay (Philippines) Iran 79-60 Taiwan Asian Championship Semi-Final
10.08 Pasay Philippines 86-79 South Korea Asian Championship Semi-Final
10.08 Varna Bulgaria 74-77 Romania Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
10.08 Tallinn Estonia 64-63 Netherlands Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
10.08 Horsens Denmark 65-66 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
10.08 Luxembourg Luxembourg 65-98 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
10.08 Kecskemét Hungary 61-63 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
09.08 Pasay (Philippines) Japan 73-64 India Asian Championship 9th-12th Place Semi-Final
09.08 Pasay (Philippines) Hong Kong 87-79 Bahrain Asian Championship 9th-12th Place Semi-Final
09.08 Pasay (Philippines) Iran 94-50 Jordan Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay Philippines 88-58 Kazakhstan Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay (Philippines) South Korea 79-52 Qatar Asian Championship Quarter-Final
09.08 Pasay (Philippines) Taiwan 96-78 China Asian Championship Quarter-Final
07.08 Pasay (Philippines) Jordan 65-56 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay Philippines 67-55 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay (Philippines) Qatar 71-68 Taiwan Asian Championship 2nd Round, Group E
07.08 Pasay (Philippines) China 88-66 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Pasay (Philippines) Iran 85-53 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Pasay (Philippines) South Korea 95-54 India Asian Championship 2nd Round, Group F
07.08 Constanţa Romania 64-72 Iceland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
07.08 Sines Portugal 57-59 Netherlands Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
07.08 Luxembourg Luxembourg 62-73 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
07.08 Fribourg Switzerland 69-63 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
07.08 Levice Slovakia 97-85 Belarus Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
06.08 Manila (Philippines) Saudi Arabia 93-80 Thailand Asian Championship 13th Place Match
06.08 Pasay (Philippines) Jordan 80-54 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay Philippines 80-70 Qatar Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay (Philippines) Taiwan 79-76 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
06.08 Pasay (Philippines) China 79-45 India Asian Championship 2nd Round, Group F
06.08 Pasay(Philippines) Iran 75-56 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
06.08 Pasay (Philippines) South Korea 71-47 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Manila (Philippines) Thailand 71-56 Malaysia Asian Championship 13th-15th Place Semi-Final
05.08 Pasay Philippines 90-71 Japan Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) Qatar 75-61 Jordan Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) Taiwan 94-55 Hong Kong Asian Championship 2nd Round, Group E
05.08 Pasay (Philippines) China 73-67 Kazakhstan Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Pasay (Philippines) Iran 102-58 India Asian Championship 2nd Round, Group F
05.08 Pasay (Philippines) South Korea 96-51 Bahrain Asian Championship 2nd Round, Group F
04.08 Varna Bulgaria 88-59 Iceland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
04.08 Tallinn Estonia 66-72 Portugal Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
04.08 Horsens Denmark 72-80 Austria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
04.08 Luxembourg Luxembourg 57-75 Switzerland Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
04.08 Sopron Hungary 75-43 Slovakia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
03.08 Pasay (Philippines) Jordan 67-43 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
03.08 Pasay Philippines 79-84 Taiwan Asian Championship 1st Round, Group A
03.08 Pasay (Philippines) Qatar 87-64 Hong Kong Asian Championship 1st Round, Group B
03.08 Pasay (Philippines) Iran 70-51 China Asian Championship 1st Round, Group C
03.08 Pasay (Philippines) South Korea 80-58 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
03.08 Manila (Philippines) Bahrain 86-62 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
03.08 Pasay (Philippines) Kazakhstan 80-67 India Asian Championship 1st Round, Group D
02.08 Pasay Philippines 77-71 Jordan Asian Championship 1st Round, Group A
02.08 Pasay (Philippines) Taiwan 90-67 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
02.08 Pasay (Philippines) Japan 76-59 Hong Kong Asian Championship 1st Round, Group B
02.08 Pasay (Philippines) China 113-22 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
02.08 Pasay (Philippines) Iran 76-65 South Korea Asian Championship 1st Round, Group C
02.08 Pasay (Philippines) India 89-65 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
02.08 Manila (Philippines) Kazakhstan 79-76 Bahrain
After overtime
Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Pasay Philippines 78-66 Saudi Arabia Asian Championship 1st Round, Group A
01.08 Pasay (Philippines) Taiwan 91-87 Jordan Asian Championship 1st Round, Group A
01.08 Pasay (Philippines) Qatar 75-74 Japan Asian Championship 1st Round, Group B
01.08 Pasay (Philippines) Iran 115-25 Malaysia Asian Championship 1st Round, Group C
01.08 Pasay (Philippines) South Korea 63-59 China Asian Championship 1st Round, Group C
01.08 Manila (Philippines) Bahrain 82-80 India

After overtime

Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Pasay (Philippines) Kazakhstan 81-67 Thailand Asian Championship 1st Round, Group D
01.08 Constanţa Romania 68-84 Bulgaria Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group A
01.08 's-Hertogenbosch Netherlands 74-71 Estonia Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group B
01.08 Schwechat Austria 111-77 Luxembourg Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
01.08 Fribourg Switzerland 78-37 Denmark Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group C
01.08 Minsk Belarus 79-75 Hungary Eurobasket Qualifier (2015) 1st Round, Group D
28.07 San Salvador (El Salvador) Costa Rica 62-59 Honduras COCABA Championship  
28.07 San Salvador El Salvador 47-60 Mexico COCABA Championship  
27.07 San Salvador El Salvador 52-46 Costa Rica COCABA Championship  
27.07 San Salvador (El Salvador) Mexico 90-46 Honduras COCABA Championship  
26.07 San Salvador El Salvador 67-61 Honduras COCABA Championship  
26.07 San Salvador (El Salvador) Mexico 82-45 Costa Rica COCABA Championship  
18.07 Paget Bermuda 61-38 Saaremaa Island Games Final
16.07 Paget Bermuda 67-62 Saaremaa Island Games Group Stage
14.07 Paget Bermuda 58-51 Saaremaa Island Games Group Stage
25.06 Mersin (Turkey) Tunisia 63-58 Macedonia Mediterranean Games 3rd Place Match
25.06 Mersin Turkey 79-62 Serbia Mediterranean Games Final
22.06 Medan Indonesia 64-74 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
22.06 Medan (Indonesia) Thailand 63-47 Malaysia Asian Championship Qualifier Southeast Asia
22.06 Mersin (Turkey) Italy 83-40 Egypt Mediterranean Games 5th Place Match
22.06 Mersin (Turkey) Serbia 94-49 Macedonia Mediterranean Games Semi-Final
22.06 Mersin (Turkey) Turkey 77-69 Tunisia Mediterranean Games Semi-Final
21.06 Medan Indonesia 89-88 Thailand
After overtime
Asian Championship Qualifier Southeast Asia
21.06 Medan (Indonesia) Malaysia 64-58 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
21.06 Mersin (Turkey) Egypt 85-79 Algeria
After overtime
Mediterranean Games Group A
21.06 Mersin Turkey 77-57 Macedonia Mediterranean Games Group A
21.06 Mersin (Turkey) Serbia 80-73 Tunisia Mediterranean Games Group B
20.06 Medan Indonesia 64-67 Malaysia Asian Championship Qualifier Southeast Asia
20.06 Medan (Indonesia) Thailand 67-49 Singapore Asian Championship Qualifier Southeast Asia
19.06 Mersin (Turkey) Macedonia 89-81 Algeria Mediterranean Games Group A
19.06 Mersin Turkey 86-66 Egypt Mediterranean Games Group A
19.06 Mersin (Turkey) Tunisia 68-43 Italy Mediterranean Games Group B
18.06 Mersin (Turkey) Macedonia 74-67 Egypt
After overtime
Mediterranean Games Group A
18.06 Mersin Turkey 97-68 Algeria Mediterranean Games Group A
18.06 Mersin (Turkey) Serbia 77-64 Italy Mediterranean Games Group B
04.06 New Delhi India 64-46 Afghanistan Asian Championship Qualifier South Asia
03.06 New Delhi (India) Afghanistan 78-20 Nepal Asian Championship Qualifier South Asia
02.06 New Delhi India 109-26 Nepal Asian Championship Qualifier South Asia
01.06 Luxembourg (Luxembourg) Andorra 85-51 San Marino Games of the Small States of Europe
01.06 Luxembourg Luxembourg 67-79 Cyprus Games of the Small States of Europe
31.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 81-52 Iceland Games of the Small States of Europe
31.05 Luxembourg Luxembourg 91-37 San Marino Games of the Small States of Europe
30.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 83-44 San Marino Games of the Small States of Europe
30.05 Luxembourg (Luxembourg) Iceland 72-67 Andorra Games of the Small States of Europe
29.05 Luxembourg (Luxembourg) Cyprus 79-61 Andorra Games of the Small States of Europe
29.05 Luxembourg Luxembourg 88-61 Iceland Games of the Small States of Europe
28.05 Luxembourg (Luxembourg) Iceland 94-53 San Marino Games of the Small States of Europe
28.05 Luxembourg Luxembourg 82-74 Andorra Games of the Small States of Europe
21.05 Incheon (South Korea) Japan 87-71 Hong Kong East Asian Championship 3rd Place Match
21.05 Incheon South Korea 79-68 China East Asian Championship Final
20.05 Incheon (South Korea) Taiwan 94-86 Mongolia East Asian Championship 5th Place Match
20.05 Incheon (South Korea) China 83-68 Japan East Asian Championship Semi-Final
20.05 Incheon South Korea 105-62 Hong Kong East Asian Championship Semi-Final
18.05 Incheon (South Korea) Japan 71-70 Taiwan East Asian Championship Group A
18.05 Incheon South Korea 124-39 Macau East Asian Championship Group A
18.05 Incheon (South Korea) China 109-45 Mongolia East Asian Championship Group B
17.05 Incheon (South Korea) Japan 101-53 Macau East Asian Championship Group A
17.05 Incheon South Korea 78-56 Taiwan East Asian Championship Group A
17.05 Incheon (South Korea) Hong Kong 76-73 Mongolia East Asian Championship Group B
16.05 Incheon South Korea 74-55 Japan East Asian Championship Group A
16.05 Incheon (South Korea) Taiwan 108-32 Macau East Asian Championship Group A
16.05 Incheon (South Korea) China 84-59 Hong Kong East Asian Championship Group B
07.05 Astana Kazakhstan 80-60 Uzbekistan Asian Championship Qualifier Central Asia
20.04 Saint Peter Port Guernsey 101-42 Jersey Inter Insular  
16.03 San José Costa Rica 80-48 Belize Central American Games  
16.03 San José (Costa Rica) El Salvador 77-42 Honduras Central American Games  
15.03 San José (Costa Rica) El Salvador 75-60 Belize Central American Games  
15.03 San José (Costa Rica) Honduras 89-80 Nicaragua
After overtime
Central American Games  
14.03 San José (Costa Rica) Nicaragua 76-61 Belize Central American Games  
14.03 San José Costa Rica 66-48 El Salvador Central American Games  
13.03 San José Costa Rica 80-61 Nicaragua Central American Games  
13.03 San José (Costa Rica) Honduras 76-70 Belize Central American Games  
12.03 San José Costa Rica 82-66 Honduras Central American Games  
12.03 San José (Costa Rica) El Salvador 75-61 Nicaragua Central American Games  
23.02 Maputo Mozambique 78-38 Zambia Afrobasket Qualifier Zone 6, Final
23.02 Maputo (Mozambique) Botswana 62-38 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, 3rd Place Match
22.02 Maputo Mozambique 86-44 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Semi-Final
22.02 Maputo (Mozambique) Zambia 64-52 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Semi-Final
20.02 Maputo Mozambique 71-39 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
20.02 Maputo (Mozambique) Zambia 86-40 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
19.02 Maputo (Mozambique) Seychelles 71-68 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
19.02 Maputo Mozambique 75-43 Zambia Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
18.02 Maputo Mozambique 105-19 Botswana Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
18.02 Maputo (Mozambique) Zambia 76-52 Seychelles Afrobasket Qualifier Zone 6, Group Stage
09.02 Tehran Iran 100-86 Lebanon
After overtime
West Asian Championship  
09.02 Tehran (Iran) Jordan 86-80 Iraq West Asian Championship  
08.02 Tehran Iran 94-61 Iraq West Asian Championship  
08.02 Tehran (Iran) Lebanon 98-89 Jordan West Asian Championship  
07.02 Tehran Iran 93-55 Jordan West Asian Championship  
07.02 Tehran (Iran) Lebanon 106-72 Iraq West Asian Championship  
26.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 82-76 Rwanda Afrobasket Qualifier Final
26.01 Dar es Salaam (Tanzania) Kenya 72-63 Somalia Afrobasket Qualifier 3rd Place Match
26.01 Dar es Salaam Tanzania 63-87 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
25.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 88-41 Kenya Afrobasket Qualifier Semi-Final
25.01 Dar es Salaam (Tanzania) Rwanda 86-83 Somalia Afrobasket Qualifier Semi-Final
25.01 Dar es Salaam Tanzania 74-66 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
24.01 Dar es Salaam (Tanzania) Burundi 89-86 Uganda
After overtime
Afrobasket Qualifier Zone 5, 5th-7th Place Group
23.01 Dar es Salaam Tanzania 56-70 Rwanda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
23.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 80-67 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
23.01 Dar es Salaam (Tanzania) Somalia 98-80 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
22.01 Dar es Salaam (Tanzania) Rwanda 90-85 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
22.01 Dar es Salaam Tanzania 52-95 Egypt Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
22.01 Dar es Salaam (Tanzania) Somalia 81-78 Kenya Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
21.01 Dar es Salaam (Tanzania) Egypt 96-57 Rwanda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
21.01 Dar es Salaam Tanzania 66-80 Uganda Afrobasket Qualifier Zone 5, Group A
21.01 Dar es Salaam (Tanzania) Kenya 71-63 Burundi Afrobasket Qualifier Zone 5, Group B
21.01 Dhaka Bangladesh 69-54 Maldives South Asian Championship  
21.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 79-63 Bhutan South Asian Championship  
20.01 Dhaka Bangladesh 77-68 Pakistan South Asian Championship  
20.01 Dhaka (Bangladesh) Nepal 94-42 Bhutan South Asian Championship  
19.01 Dhaka (Bangladesh) Maldives 74-57 Bhutan South Asian Championship  
19.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 78-67 Nepal South Asian Championship  
18.01 Dhaka Bangladesh 71-64 Nepal South Asian Championship  
18.01 Dhaka (Bangladesh) Pakistan 88-62 Maldives South Asian Championship  
17.01 Dhaka Bangladesh 89-44 Bhutan South Asian Championship  
17.01 Dhaka (Bangladesh) Nepal 82-57 Maldives South Asian Championship