MEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL
WOMEN
FOOTBALLRUGBY UNIONICE HOCKEYBASKETBALL
FUTSALRUGBY SEVENSFIELD HOCKEYHANDBALLBEACH SOCCERCRICKETWATER POLOVOLLEYBALL

SCOT SCORES 80 SPORTS ARCHIVE

MEN'S WATER POLO - 2011 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive202120202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
17.12 Piraeus Greece 14-5 Turkey World League Qualifier Europe, Group C
17.12 Berlin Germany 8-5 Macedonia World League Qualifier Europe, Group B
06.12 Oradea Romania 9-8 Spain World League Qualifier Europe, Group C
06.12 Manchester (England) Great Britain 6-14 Italy World League Qualifier Europe, Group A
18.11 Palembang (Indonesia) Singapore 15-7 Malaysia Southeast Asian Games
18.11 Palembang Indonesia 11-7 Thailand Southeast Asian Games
17.11 Palembang (Indonesia) Thailand 15-4 Malaysia Southeast Asian Games
17.11 Palembang Indonesia 9-10 Philippines Southeast Asian Games
16.11 Palembang (Indonesia) Singapore 16-6 Thailand Southeast Asian Games
16.11 Palembang (Indonesia) Philippines 14-5 Malaysia Southeast Asian Games
15.11 Palembang (Indonesia) Philippines 6-4 Thailand Southeast Asian Games
15.11 Palembang Indonesia 11-12 Singapore Southeast Asian Games
15.11 Barcelona Spain 8-7 Greece World League Qualifier Europe, Group C
15.11 Dubrovnik Croatia 11-11 Germany
5-4 pens
World League Qualifier Europe, Group B
15.11 Civitavecchia Italy 16-5 Russia World League Qualifier Europe, Group A
14.11 Palembang (Indonesia) Singapore 15-5 Philippines Southeast Asian Games
14.11 Palembang Indonesia 15-6 Malaysia Southeast Asian Games
12.11 Oradea Romania 16-8 Turkey World League Qualifier Europe, Group C
30.10 Barcelona Spain 11-4 Russia European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
29.10 İstanbul Turkey 9-9 Slovenia European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
29.10 Košice Slovakia 3-9 Greece European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
29.10 Oradea Romania 18-6 Georgia European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
29.10 Skopje Macedonia 12-4 France European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
29.10 Zapopan (Mexico) Colombia 11-9 Venezuela Pan American Games 7th Place Match
29.10 Zapopan Mexico 10-12 Argentina Pan American Games 5th Place Match
29.10 Zapopan (Mexico) Brazil 14-7 Cuba Pan American Games 3rd Place Match
29.10 Zapopan (Mexico) USA 7-3 Canada Pan American Games Final
27.10 Zapopan Mexico 7-5 Venezuela Pan American Games 5th-8th Place Semi-Final
27.10 Zapopan (Mexico) Argentina 10-9 Colombia Pan American Games 5th-8th Place Semi-Final
27.10 Zapopan (Mexico) USA 12-2 Cuba Pan American Games Semi-Final
27.10 Zapopan (Mexico) Canada 8-6 Brazil Pan American Games Semi-Final
25.10 Zapopan (Mexico) USA 13-7 Argentina Pan American Games Group B
25.10 Zapopan (Mexico) Brazil 19-10 Venezuela Pan American Games Group B
25.10 Zapopan Mexico 7-8 Cuba Pan American Games Group A
25.10 Zapopan (Mexico) Canada 15-7 Colombia Pan American Games Group A
24.10 Zapopan (Mexico) USA 8-5 Brazil Pan American Games Group B
24.10 Zapopan (Mexico) Argentina 8-7 Venezuela Pan American Games Group B
24.10 Zapopan Mexico 13-11 Colombia Pan American Games Group A
24.10 Zapopan (Mexico) Canada 15-10 Cuba Pan American Games Group A
23.10 Zapopan (Mexico) USA 16-3 Venezuela Pan American Games Group B
23.10 Zapopan (Mexico) Brazil 10-8 Argentina Pan American Games Group B
23.10 Zapopan Mexico 4-16 Canada Pan American Games Group A
23.10 Zapopan (Mexico) Cuba 12-11 Colombia Pan American Games Group A
12.10 Msida Malta 6-15 Germany European Championship Qualifier Play-Off, 2nd Leg
01.10 Kranj Slovenia 5-7 Turkey European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
01.10 Kirishi Russia 6-13 Spain European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
01.10 Vouliagmeni Greece 13-7 Slovakia European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
01.10 Hamm Germany 21-5 Malta European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
01.10 Tbilisi Georgia 5-11 Romania European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
01.10 Paris France 8-6 Macedonia European Championship Qualifier Play-Off, 1st Leg
14.08 Hong Kong (Hong Kong) Guam 10-9 Indonesia Asia Pacific Tournament 4th-6th Place Group (4 x 7 mins)
13.08 Hong Kong Hong Kong 13-6 Indonesia Asia Pacific Tournament Group A (4 x 7 mins)
30.07 Shanghai (China) Montenegro 8-5 Germany World Aquatics Championship 7th Place Match
30.07 Shanghai (China) Spain 11-10 USA World Aquatics Championship 5th Place Match
30.07 Shanghai (China) Croatia 12-11 Hungary World Aquatics Championship 3rd Place Match
30.07 Shanghai (China) Italy 8-7 Serbia
After extra time
World Aquatics Championship Final
28.07 Shanghai (China) Japan 18-15 Romania World Aquatics Championship 11th Place Match
28.07 Shanghai (China) Australia 8-6 Canada World Aquatics Championship 9th Place Match
28.07 Shanghai (China) USA 9-8 Germany World Aquatics Championship 5th-8th Place Semi-Final
28.07 Shanghai (China) Spain 10-9 Montenegro World Aquatics Championship 5th-8th Place Semi-Final
28.07 Shanghai (China) Serbia 15-14 Hungary
After extra time
World Aquatics Championship Semi-Final
28.07 Shanghai (China) Italy 9-8 Croatia World Aquatics Championship Semi-Final
26.07 Shanghai China 9-4 South Africa World Aquatics Championship 15th Place Match
26.07 Shanghai (China) Kazakhstan 9-7 Brazil World Aquatics Championship 13th Place Match
26.07 Shanghai (China) Canada 12-8 Romania World Aquatics Championship 9th-12th Place Semi-Final
26.07 Shanghai (China) Australia 15-9 Japan World Aquatics Championship 9th-12th Place Semi-Final
26.07 Shanghai (China) Serbia 9-4 Germany World Aquatics Championship Quarter-Final
26.07 Shanghai (China) Italy 10-6 Spain World Aquatics Championship Quarter-Final
26.07 Shanghai (China) Hungary 9-8 USA World Aquatics Championship Quarter-Final
26.07 Shanghai (China) Croatia 9-6 Montenegro World Aquatics Championship Quarter-Final
24.07 Shanghai China 7-8 Kazakhstan World Aquatics Championship 13th-16th Place Semi-Final
24.07 Shanghai (China) Brazil 7-4 South Africa World Aquatics Championship 13th-16th Place Semi-Final
24.07 Shanghai (China) USA 17-4 Canada World Aquatics Championship 2nd Round
24.07 Shanghai (China) Spain 9-8 Australia World Aquatics Championship 2nd Round
24.07 Shanghai (China) Montenegro 8-4 Romania World Aquatics Championship 2nd Round
24.07 Shanghai (China) Germany 8-6 Japan World Aquatics Championship 2nd Round
22.07 Shanghai (China) USA 20-3 South Africa World Aquatics Championship Group D
22.07 Shanghai (China) Italy 7-6 Germany World Aquatics Championship Group D
22.07 Shanghai (China) Croatia 18-7 Japan World Aquatics Championship Group C
22.07 Shanghai (China) Canada 13-9 Brazil World Aquatics Championship Group C
22.07 Shanghai (China) Serbia 12-9 Australia World Aquatics Championship Group B
22.07 Shanghai China 10-14 Romania World Aquatics Championship Group B
22.07 Shanghai (China) Montenegro 16-5 Kazakhstan World Aquatics Championship Group A
22.07 Shanghai (China) Hungary 12-11 Spain World Aquatics Championship Group A
20.07 Shanghai (China) Italy 8-5 USA World Aquatics Championship Group D
20.07 Shanghai (China) Germany 16-8 South Africa World Aquatics Championship Group D
20.07 Shanghai (China) Japan 13-11 Brazil World Aquatics Championship Group C
20.07 Shanghai (China) Croatia 11-4 Canada World Aquatics Championship Group C
20.07 Shanghai (China) Serbia 12-5 Romania World Aquatics Championship Group B
20.07 Shanghai China 7-12 Australia World Aquatics Championship Group B
20.07 Shanghai (China) Montenegro 9-7 Spain World Aquatics Championship Group A
20.07 Shanghai (China) Hungary 16-5 Kazakhstan World Aquatics Championship Group A
18.07 Shanghai (China) Italy 17-1 South Africa World Aquatics Championship Group D
18.07 Shanghai (China) Germany 9-7 USA World Aquatics Championship Group D
18.07 Shanghai (China) Croatia 14-5 Brazil World Aquatics Championship Group C
18.07 Shanghai (China) Canada 11-5 Japan World Aquatics Championship Group C
18.07 Shanghai China 5-17 Serbia World Aquatics Championship Group B
18.07 Shanghai (China) Australia 9-8 Romania World Aquatics Championship Group B
18.07 Shanghai (China) Spain 18-5 Kazakhstan World Aquatics Championship Group A
18.07 Shanghai (China) Hungary 11-10 Montenegro World Aquatics Championship Group A
02.07 Kharkiv Ukraine 5-13 Slovakia European Championship Qualifier Group F
02.07 Izvorani Romania 18-4 Israel European Championship Qualifier Group F
02.07 Manchester (England) Great Britain 8-7 Georgia European Championship Qualifier Group E
02.07 Lugano Switzerland 2-19 France European Championship Qualifier Group D
02.07 Minsk Belarus 6-12 Spain European Championship Qualifier Group C
02.07 Varna Bulgaria 5-26 Slovenia European Championship Qualifier Group B
02.07 Szczecin Poland 5-5 Malta European Championship Qualifier Group A
28.06 Msida Malta 8-7 Turkey European Championship Qualifier Group A
26.06 Florence (Italy) Canada 10-9 China World League Super Final, 7th Place
26.06 Florence (Italy) Montenegro 8-7 Australia World League Super Final, 5th Place
26.06 Florence (Italy) Croatia 11-5 USA World League Super Final, 3rd Place
26.06 Florence Italy 7-8 Serbia World League Super Final, Final
25.06 Wuppertal Germany 18-4 Portugal European Championship Qualifier Group B
25.06 Florence (Italy) Montenegro 16-7 Canada World League Super Final, 5th-8th Place Semi-Final
25.06 Florence (Italy) Australia 14-4 China World League Super Final, 5th-8th Place Semi-Final
25.06 Florence (Italy) Serbia 8-5 USA World League Super Final, Semi-Final
25.06 Florence Italy 8-8 Croatia
5-3 pens
World League Super Final, Semi-Final
24.06 Florence (Italy) USA 10-9 Montenegro World League Super Final, Quarter-Final
24.06 Florence (Italy) Serbia 19-7 Canada World League Super Final, Quarter-Final
24.06 Florence Italy 7-6 Australia World League Super Final, Quarter-Final
24.06 Florence (Italy) Croatia 15-5 China World League Super Final, Quarter-Final
23.06 Florence (Italy) Australia 4-4 Montenegro
1-4 pens
World League Super Final, Group B
23.06 Florence (Italy) Croatia 13-8 Canada World League Super Final, Group B
23.06 Florence (Italy) Serbia 11-5 USA World League Super Final, Group A
23.06 Florence Italy 12-9 China World League Super Final, Group A
22.06 Florence (Italy) Croatia 11-5 Montenegro World League Super Final, Group B
22.06 Florence (Italy) Australia 13-8 Canada World League Super Final, Group B
22.06 Florence (Italy) USA 13-6 China World League Super Final, Group A
22.06 Florence Italy 10-10 Serbia
2-3 pens
World League Super Final, Group A
21.06 Florence (Italy) Montenegro 8-6 Canada World League Super Final, Group B
21.06 Florence (Italy) Croatia 12-6 Australia World League Super Final, Group B
21.06 Florence (Italy) Serbia 13-2 China World League Super Final, Group A
21.06 Florence Italy 10-4 USA World League Super Final, Group A
18.06 Santa Tecla El Salvador 3-1 Costa Rica Central American Tournament
18.06 Santa Tecla (El Salvador) Costa Rica 7-1 Guatemala Central American Tournament
18.06 Košice Slovakia 7-7 Romania European Championship Qualifier Group F
18.06 Netanya Israel 5-11 Ukraine European Championship Qualifier Group F
18.06 Athens Greece 14-4 Great Britain European Championship Qualifier Group E
18.06 Kreuzlingen Switzerland 8-25 Russia European Championship Qualifier Group D
18.06 Kranj Slovenia 7-7 Germany European Championship Qualifier Group B
18.06 Faro Portugal 11-8 Bulgaria European Championship Qualifier Group B
17.06 Santa Tecla El Salvador 14-4 Guatemala Central American Tournament
15.06 Terrassa Spain 10-5 Macedonia European Championship Qualifier Group C
20.05 Sydney (Australia) Japan 20-5 New Zealand World League Qualifier Asia/Oceania
20.05 Sydney Australia 9-5 China World League Qualifier Asia/Oceania
19.05 Sydney (Australia) Kazakhstan 17-12 New Zealand World League Qualifier Asia/Oceania
19.05 Sydney (Australia) China 8-6 Japan World League Qualifier Asia/Oceania
18.05 Sydney (Australia) China 7-7 Kazakhstan
5-3 pens
World League Qualifier Asia/Oceania
18.05 Sydney) Australia 12-10 Japan World League Qualifier Asia/Oceania
17.05 Sydney (Australia) Japan 11-10 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
17.05 Sydney Australia 22-3 New Zealand World League Qualifier Asia/Oceania
16.05 Sydney (Australia) China 12-6 New Zealand World League Qualifier Asia/Oceania
16.05 Sydney Australia 11-5 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
15.05 Costa Mesa USA 8-6 Canada World League Qualifier Americas
13.05 Auckland New Zealand 6-12 China World League Qualifier Asia/Oceania
13.05 Auckland (New Zealand) Australia 8-6 Japan World League Qualifier Asia/Oceania
13.05 Costa Mesa USA 8-5 Canada World League Qualifier Americas
12.05 Auckland New Zealand 5-12 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
12.05 Auckland (New Zealand) Australia 15-7 China World League Qualifier Asia/Oceania
11.05 Košice Slovakia 24-3 Israel European Championship Qualifier Group F
11.05 Oradea Israel 18-3 Ukraine European Championship Qualifier Group F
11.05 Athens Greece 16-6 Georgia European Championship Qualifier Group E
11.05 Nice France 11-10 Russia European Championship Qualifier Group D
11.05 Skopje Macedonia 15-7 Belarus European Championship Qualifier Group C
11.05 Kranj Slovenia 10-8 Portugal European Championship Qualifier Group B
11.05 İstanbul Turkey 10-5 Poland European Championship Qualifier Group A
11.05 Auckland (New Zealand) China 7-6 Japan World League Qualifier Asia/Oceania
11.05 Auckland (New Zealand) Australia 11-7 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
10.05 Auckland New Zealand 3-17 Japan World League Qualifier Asia/Oceania
10.05 Auckland (New Zealand) China 9-7 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
09.05 Auckland New Zealand 4-22 Australia World League Qualifier Asia/Oceania
09.05 Auckland (New Zealand) Japan 10-8 Kazakhstan World League Qualifier Asia/Oceania
07.05 Sofia Bulgaria 2-19 Germany European Championship Qualifier Group B
29.04 Dammam (Saudi Arabia) Curaçao 9-1 Morocco World Development Trophy 9th Place Match
29.04 Dammam (Saudi Arabia) Tunisia 8-5 Peru World Development Trophy 7th Place Match
29.04 Dammam (Saudi Arabia) Trinidad & Tobago 9-8 Singapore World Development Trophy 5th Place Match
29.04 Dammam (Saudi Arabia) Kuwait 13-5 Chile World Development Trophy 3rd Place Match
29.04 Dammam Saudi Arabia 7-6 Iran World Development Trophy Final
27.04 Dammam Saudi Arabia 14-2 Peru World Development Trophy Group B
27.04 Dammam (Saudi Arabia) Chile 15-7 Algeria World Development Trophy Group B
27.04 Dammam (Saudi Arabia) Tunisia 13-5 Curaçao World Development Trophy Group A
27.04 Dammam (Saudi Arabia) Kuwait 5-5 Trinidad & Tobago World Development Trophy Group A
27.04 Dammam (Saudi Arabia) Iran 19-3 Morocco World Development Trophy Group A
26.04 Dammam (Saudi Arabia) Singapore 16-7 Algeria World Development Trophy Group B
26.04 Dammam (Saudi Arabia) Chile 9-7 Peru World Development Trophy Group B
26.04 Dammam (Saudi Arabia) Kuwait 20-10 Morocco World Development Trophy Group A
26.04 Dammam (Saudi Arabia) Iran 14-10 Tunisia World Development Trophy Group A
26.04 Dammam (Saudi Arabia) Curaçao 9-7 Trinidad & Tobago World Development Trophy Group A
25.04 Dammam Saudi Arabia 19-5 Algeria World Development Trophy Group B
25.04 Dammam (Saudi Arabia) Chile 8-7 Singapore World Development Trophy Group B
25.04 Dammam (Saudi Arabia) Trinidad & Tobago 13-2 Morocco World Development Trophy Group A
25.04 Dammam (Saudi Arabia) Kuwait 13-9 Tunisia World Development Trophy Group A
25.04 Dammam (Saudi Arabia) Iran 15-5 Curaçao World Development Trophy Group A
24.04 Dammam Saudi Arabia 9-1 Singapore World Development Trophy Group B
24.04 Dammam (Saudi Arabia) Peru 13-9 Algeria World Development Trophy Group B
24.04 Dammam (Saudi Arabia) Trinidad & Tobago 9-4 Tunisia World Development Trophy Group A
24.04 Dammam (Saudi Arabia) Iran 7-6 Kuwait World Development Trophy Group A
24.04 Dammam (Saudi Arabia) Curaçao 10-7 Morocco World Development Trophy Group A
23.04 Dammam (Saudi Arabia) Singapore 8-7 Peru World Development Trophy Group B
23.04 Dammam Saudi Arabia 13-6 Chile World Development Trophy Group B
23.04 Dammam (Saudi Arabia) Tunisia 21-8 Morocco World Development Trophy Group A
23.04 Dammam (Saudi Arabia) Kuwait 13-8 Curaçao World Development Trophy Group A
23.04 Dammam (Saudi Arabia) Iran 14-9 Trinidad & Tobago World Development Trophy Group A
19.04 Nijverdal Netherlands 3-7 Greece World League Qualifier Europe, Group C
19.04 Rijeka Croatia 6-6 Italy
4-2 pens
World League Qualifier Europe, Group C
19.04 İstanbul Turkey 5-11 Romania World League Qualifier Europe, Group B
19.04 Herceg Novi Montenegro 14-3 Russia World League Qualifier Europe, Group B
19.04 Belgrade Serbia 10-10 Spain
4-2 pens
World League Qualifier Europe, Group A
19.04 Skopje Macedonia 9-9 Germany
5-3 pens
World League Qualifier Europe, Group A
05.04 Torrevieja Spain 12-6 Macedonia World League Qualifier Europe, Group A
30.03 Mariupol Ukraine 6-19 Romania European Championship Qualifier Group F
30.03 Netanya Israel 6-18 Slovakia European Championship Qualifier Group F
30.03 Tbilisi Georgia 8-11 Greece European Championship Qualifier Group E
30.03 Volgograd Russia 8-8 France European Championship Qualifier Group D
30.03 Minsk Belarus 6-9 Macedonia European Championship Qualifier Group C
30.03 Porto Portugal 3-14 Slovenia European Championship Qualifier Group B
30.03 Gera Germany 24-6 Bulgaria European Championship Qualifier Group B
30.03 Gliwice Poland 4-10 Turkey European Championship Qualifier Group A
22.03 Palermo Italy 9-5 Netherlands World League Qualifier Europe, Group C
22.03 Zagreb Croatia 14-10 Greece World League Qualifier Europe, Group C
22.03 Volgograd Russia 13-4 Turkey World League Qualifier Europe, Group B
22.03 Kotor Montenegro 5-5 Romania
4-3 pens
World League Qualifier Europe, Group B
22.03 Kruševac Serbia 9-10 Germany World League Qualifier Europe, Group A
20.03Lisbon (Portugal) Czechia 11-10 SwedenEU Nations Cup 
20.03Lisbon (Portugal) Switzerland 12-8 IrelandEU Nations Cup 
20.03Lisbon Portugal 12-8 DenmarkEU Nations Cup 
19.03Lisbon (Portugal) Denmark 11-9 SwedenEU Nations Cup 
19.03Lisbon (Portugal) Czechia 7-7 IrelandEU Nations Cup 
19.03LisbonPortugal 12-7 SwitzerlandEU Nations Cup 
19.03Lisbon (Portugal) Czechia 9-9 DenmarkEU Nations Cup 
19.03Lisbon (Portugal) Switzerland 7-6 SwedenEU Nations Cup 
19.03LisbonPortugal 12-5 IrelandEU Nations Cup 
18.03LisbonPortugal 11-5 CzechiaEU Nations Cup 
18.03Lisbon (Portugal) Ireland 11-4 SwedenEU Nations Cup 
18.03Lisbon (Portugal) Switzerland 15-9 DenmarkEU Nations Cup 
18.03Lisbon (Portugal) Denmark 11-8 IrelandEU Nations Cup 
18.03Lisbon (Portugal) Switzerland 12-9 CzechiaEU Nations Cup 
18.03LisbonPortugal 14-4 SwedenEU Nations Cup 
22.02 Dordrecht Netherlands 6-9 Croatia World League Qualifier Europe, Group C
22.02 Athens Greece 4-7 Italy World League Qualifier Europe, Group C
22.02 İstanbul Turkey 2-9 Montenegro World League Qualifier Europe, Group B
22.02 Oradea Romania 11-8 Russia World League Qualifier Europe, Group B
22.02 Skopje Macedonia 4-12 Serbia World League Qualifier Europe, Group A
22.02 Berlin Germany 8-9 Spain World League Qualifier Europe, Group A
25.01 Bari Italy 6-10 Croatia World League Qualifier Europe, Group C
25.01 Athens Greece 11-4 Netherlands World League Qualifier Europe, Group C
25.01 Volgograd Russia 9-12 Montenegro World League Qualifier Europe, Group B
25.01 Izvorani Romania 10-4 Turkey World League Qualifier Europe, Group B
25.01 Barcelona Spain 4-12 Serbia World League Qualifier Europe, Group A
25.01 Stuttgart Germany 7-6 Macedonia World League Qualifier Europe, Group A
13.01 Saanich Canada 13-10 Brazil
After extra time
World Aquatics Championship Qualifier Final
12.01 Saanich (Canada) Brazil 6-5 Argentina World Aquatics Championship Qualifier Semi-Final
11.01 Saanich Canada 15-9 Brazil World Aquatics Championship Qualifier Group Stage
10.01 Saanich Canada 13-4 Argentina World Aquatics Championship Qualifier Group Stage
09.01 Saanich (Canada) Brazil 13-8 Argentina World Aquatics Championship Qualifier Group Stage