FootballFutsal (FIFA)Futsal (AMF)Beach SoccerAustralian FootballAmerican FootballFlag FootballBeach Flag Football
Rugby UnionRugby SevensRugby LeagueTouchIce HockeyBandyField HockeyIndoor Hockey
Floorball
Roller HockeyInline Hockey (FIRS)Inline Hockey (IIHF)Skater HockeyBall HockeyLacrosseBox Lacrosse
Intercrosse
RingetteShintyWater PoloBeach Water PoloCanoe PoloCycleballRoller Derby
CricketIndoor Cricket
BaseballSoftballPesäpalloUltimateBeach UltimateGuts
VolleyballFistballBasketball3x3 BasketballNetballKorfballHandballBeach Handball
TchoukballBeach TchoukballQuidditchUnderwater HockeyUnderwater RugbyCurlingSepak TakrawBeach Sepak Takraw
RollballKabaddiIndoor KabaddiBeach KabaddiPoloPolocrosseHorseballSnow Polo
WOMEN'S VOLLEYBALL - FIXTURES

Latest Women's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Women's Fixtures

Women's Ranking

Latest Men's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Men's Fixtures

Men's Ranking

DATE VENUEMATCHCOMPETITIONSTAGE
25.05Warsaw (Poland)Czech Republic - IcelandWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
25.05WarsawPoland - SlovakiaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
25.05Warsaw (Poland)Serbia - CyprusWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
27.05Warsaw (Poland)Cyprus - IcelandWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
27.05WarsawPoland - Czech RepublicWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
27.05Warsaw (Poland)Serbia - SlovakiaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
28.05Warsaw (Poland)Czech Republic - CyprusWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
28.05WarsawPoland - SerbiaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
28.05Warsaw (Poland)Slovakia - IcelandWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool B
30.05BakuAzerbaijan - NorwayWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
30.05Baku (Azerbaijan)Netherlands - DenmarkWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
30.05Baku (Azerbaijan)Ukraine - IsraelWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
30.05Serravalle (San Marino)Cyprus - IcelandGames of the Small States of Europe 
30.05Serravalle (San Marino)Luxembourg - LiechtensteinGames of the Small States of Europe 
30.05SerravalleSan Marino - MaltaGames of the Small States of Europe 
31.05OsijekCroatia - GeorgiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
31.05Osijek (Croatia)Greece - HungaryWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
31.05Osijek (Croatia)Russia - AustriaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
31.05SofiaBulgaria - SwitzerlandWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
31.05Sofia (Bulgaria)Romania - MontenegroWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
31.05Sofia (Bulgaria)Turkey - KosovoWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
31.05KortrijkBelgium - LatviaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
31.05Kortrijk (Belgium)Italy - Bosnia & HerzegovinaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
31.05Kortrijk (Belgium)Spain - BelarusWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
31.05BakuAzerbaijan - UkraineWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
31.05Baku (Azerbaijan)Denmark - IsraelWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
31.05Baku (Azerbaijan)Netherlands - NorwayWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
31.05Viana do Castelo (Portugal)Finland - EstoniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
31.05Viana do Castelo (Portugal)Germany - SloveniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
31.05Viana do CasteloPortugal - FranceWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
31.05Serravalle (San Marino)Cyprus - LuxembourgGames of the Small States of Europe 
31.05Serravalle (San Marino)Malta - LiechtensteinGames of the Small States of Europe 
31.05SerravalleSan Marino - IcelandGames of the Small States of Europe 
01.06OsijekCroatia - GreeceWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
01.06Osijek (Croatia)Hungary - AustriaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
01.06Osijek (Croatia)Russia - GeorgiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
01.06SofiaBulgaria - RomaniaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
01.06Sofia (Bulgaria)Montenegro - KosovoWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
01.06Sofia (Bulgaria)Turkey - SwitzerlandWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
01.06KortrijkBelgium - SpainWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
01.06Kortrijk (Belgium)Italy - BelarusWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
01.06Kortrijk (Belgium)Latvia - Bosnia & HerzegovinaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
01.06BakuAzerbaijan - DenmarkWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
01.06Baku (Azerbaijan)Netherlands - IsraelWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
01.06Baku (Azerbaijan)Ukraine - NorwayWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
01.06Viana do Castelo (Portugal)France - SloveniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
01.06Viana do Castelo (Portugal)Germany - EstoniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
01.06Viana do CasteloPortugal - FinlandWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
01.06Serravalle (San Marino)Cyprus - LiechtensteinGames of the Small States of Europe 
01.06Serravalle (San Marino)Iceland - MaltaGames of the Small States of Europe 
01.06SerravalleSan Marino - LuxembourgGames of the Small States of Europe 
02.06Osijek (Croatia)Austria - GeorgiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
02.06OsijekCroatia - HungaryWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
02.06Osijek (Croatia)Russia - GreeceWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
02.06SofiaBulgaria - MontenegroWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
02.06Sofia (Bulgaria)Switzerland - KosovoWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
02.06Sofia (Bulgaria)Turkey - RomaniaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
02.06KortrijkBelgium - BelarusWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
02.06Kortrijk (Belgium)Italy - LatviaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
02.06Kortrijk (Belgium)Spain - Bosnia & HerzegovinaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
02.06BakuAzerbaijan - IsraelWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
02.06Baku (Azerbaijan)Netherlands - UkraineWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
02.06Baku (Azerbaijan)Norway - DenmarkWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
02.06Viana do Castelo (Portugal)Estonia - SloveniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
02.06Viana do Castelo (Portugal)France - FinlandWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
02.06Viana do CasteloPortugal - GermanyWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
02.06Serravalle (San Marino)Cyprus - MaltaGames of the Small States of Europe 
02.06Serravalle (San Marino)Luxembourg - IcelandGames of the Small States of Europe 
02.06SerravalleSan Marino - LiechtensteinGames of the Small States of Europe 
03.06OsijekCroatia - AustriaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
03.06Osijek (Croatia)Greece - GeorgiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
03.06Osijek (Croatia)Russia - HungaryWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
03.06SofiaBulgaria - TurkeyWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
03.06Sofia (Bulgaria)Romania - KosovoWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
03.06Sofia (Bulgaria)Switzerland - MontenegroWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
03.06Kortrijk (Belgium)Belarus - LatviaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
03.06KortrijkBelgium - Bosnia & HerzegovinaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
03.06Kortrijk (Belgium)Spain - ItalyWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
03.06BakuAzerbaijan - NetherlandsWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
03.06Baku (Azerbaijan)Norway - IsraelWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
03.06Baku (Azerbaijan)Ukraine - DenmarkWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool E
03.06Viana do Castelo (Portugal)France - EstoniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
03.06Viana do Castelo (Portugal)Germany - FinlandWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
03.06Viana do CasteloPortugal - SloveniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
03.06Serravalle (San Marino)Iceland - LiechtensteinGames of the Small States of Europe 
03.06Serravalle (San Marino)Luxembourg - MaltaGames of the Small States of Europe 
03.06SerravalleSan Marino - CyprusGames of the Small States of Europe 
04.06OsijekCroatia - RussiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
04.06Osijek (Croatia)Greece - AustriaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
04.06Osijek (Croatia)Hungary - GeorgiaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool A
04.06SofiaBulgaria - KosovoWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
04.06Sofia (Bulgaria)Switzerland - RomaniaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
04.06Sofia (Bulgaria)Turkey - MontenegroWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool C
04.06Kortrijk (Belgium)Belarus - Bosnia & HerzegovinaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
04.06KortrijkBelgium - ItalyWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
04.06Kortrijk (Belgium)Spain - LatviaWorld Championship QualifierEurope, 2nd Round, Pool D
04.06Viana do Castelo (Portugal)Finland - SloveniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
04.06Viana do Castelo (Portugal)France - GermanyWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
04.06Viana do CasteloPortugal - EstoniaWorld Championship Qualifier Europe, 2nd Round, Pool F
06.06Montreux (Switzerland)Argentina - NetherlandsMontreux MastersPool A
06.06MontreuxSwitzerland - ChinaMontreux Masters Pool A
06.06Montreux (Switzerland)Brazil - PolandMontreux Masters Pool B
07.06Montreux (Switzerland)China - NetherlandsMontreux MastersPool A
07.06Montreux (Switzerland)Brazil - GermanyMontreux Masters Pool B
07.06Montreux (Switzerland)Thailand - PolandMontreux MastersPool B
08.06Montreux (Switzerland)China - ArgentinaMontreux MastersPool A
08.06MontreuxSwitzerland - NetherlandsMontreux Masters Pool A
08.06Montreux (Switzerland)Germany - ThailandMontreux MastersPool B
09.06MontreuxSwitzerland - ArgentinaMontreux Masters Pool A
09.06Montreux (Switzerland)Brazil - ThailandMontreux MastersPool B
09.06Montreux (Switzerland)Germany - PolandMontreux Masters Pool B
10.06Montreux (Switzerland)3rd Pool A - 4th Pool BMontreux Masters5th-8th Place Classification
10.06Montreux (Switzerland)3rd Pool B - 4th Pool AMontreux Masters5th-8th Place Classification
10.06Montreux (Switzerland)1st Pool A - 2nd Pool BMontreux MastersSemi-Final
10.06Montreux (Switzerland)1st Pool B - 2nd Pool AMontreux MastersSemi-Final
11.06Montreux (Switzerland)Loser 1A/2B - Loser 1B/2AMontreux Masters3rd Place Match
11.06Montreux (Switzerland)Winner 1A/2B - Winner 1B/2AMontreux MastersFinal
16.06-26.06TBD (Peru)Teams to be decidedPan American Cup 
23.06Luxembourg (Luxembourg)Cyprus - Faroe IslandsEuropean Championship Small Countries Division
23.06Luxembourg (Luxembourg)Scotland - IcelandEuropean Championship Small Countries Division
23.06LuxembourgLuxembourg - CyprusEuropean Championship Small Countries Division
24.06LuxembourgLuxembourg - ScotlandEuropean Championship Small Countries Division
24.06Luxembourg (Luxembourg)Iceland - Faroe IslandsEuropean Championship Small Countries Division
24.06Luxembourg (Luxembourg)Cyprus - ScotlandEuropean Championship Small Countries Division
24.06LuxembourgLuxembourg - IcelandEuropean Championship Small Countries Division
25.06Luxembourg (Luxembourg)Scotland - Faroe IslandsEuropean Championship Small Countries Division
25.06Luxembourg (Luxembourg)Cyprus - IcelandEuropean Championship Small Countries Division
25.06LuxembourgLuxembourg - Faroe IslandsEuropean Championship Small Countries Division
25.06Visby (Gotland)Jersey - HitraIsland Games Group A
25.06VisbyGotland - SaaremaaIsland Games Group A
25.06Visby (Gotland)Åland - GibraltarIsland Games Group B
25.06Visby (Gotland)Bermuda - GreenlandIsland Games Group B
25.06Visby (Gotland)Minorca - GibraltarIsland Games Group B
26.06Visby (Gotland)Guernsey - JerseyIsland Games Group A
26.06VisbyGotland - HitraIsland Games Group A
26.06Visby (Gotland)Saaremaa - JerseyIsland Games Group A
26.06Visby (Gotland)Bermuda - GibraltarIsland Games Group B
26.06Visby (Gotland)Åland - MinorcaIsland Games Group B
27.06Visby (Gotland)Saaremaa - GuernseyIsland Games Group A
27.06VisbyGotland - JerseyIsland Games Group A
27.06Visby (Gotland)Hitra - GuernseyIsland Games Group A
27.06Visby (Gotland)Greenland - GibraltarIsland Games Group B
27.06Visby (Gotland)Bermuda - Minorca Island GamesGroup B
27.06Visby (Gotland)Åland - GreenlandIsland Games Group B
28.06VisbyGotland - GuernseyIsland GamesGroup A
28.06Visby (Gotland)Saaremaa - HitraIsland Games Group A
28.06Visby (Gotland)Minorca - GreenlandIsland Games Group B
28.06Visby (Gotland)Åland - BermudaIsland Games Group B
29.06Visby (Gotland)5th Group A - 5th Group BIsland Games9th Place Match
29.06Visby (Gotland)4th Group A - 4th Group BIsland Games7th Place Match
29.06Visby (Gotland)3rd Group A - 3rd Group BIsland Games5th Place Match
29.06Visby (Gotland)1st Group A - 2nd Group BIsland GamesSemi-Final
29.06Visby (Gotland)1st Group B - 2nd Group AIsland GamesSemi-Final
30.06Visby (Gotland)Loser 1A/2B - Loser 1B/2AIsland Games3rd Place Match
30.06Visby (Gotland)Winner 1A/2B - Winner 1B/2AIsland GamesFinal
??.??-
??.??
TBDTeams to be decidedAfrican Championship 
??.??-
??.??
TBD (Mozambique)Teams to be decidedLusophony Games 
??.07-
??.07
TBD (Saint Lucia)Antigua & Barbuda, Bermuda, Saint Lucia, Saint MartinNORCECA Championship Qualifier ECVA, 2nd Round, Pool D
??.07-
??.07
TBD (Dominica)Dominica, Grenada, Saint Kitts & Nevis, Sint MaartenNORCECA Championship Qualifier ECVA, 2nd Round, Pool E
07.07Ankara (Turkey)Brazil - Belgium Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
07.07AnkaraTurkey - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
07.07KunshanChina - Italy Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
07.07Kunshan (China)USA - Russia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
07.07Apeldoorn (Netherlands)Japan - ThailandGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
07.07ApeldoornNetherlands - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
07.07RuseBulgaria - KazakhstanGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
07.07Ruse (Bulgaria)Germany - South KoreaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
07.07NeuquénArgentina - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
07.07Neuquén (Argentina)Croatia - PolandGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
07.07Chiclayo (Peru)Czech Republic - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
07.07ChiclayoPeru - Puerto RicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
07.07AguascalientesMexico - AustraliaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
07.07Aguascalientes (Mexico)Hungary - Trinidad & TobagoGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
07.07YaoundéCameroon - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
07.07Yaoundé (Cameroon)Colombia - VenezuelaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
08.07Ankara (Turkey)Brazil - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
08.07AnkaraTurkey - Belgium Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
08.07KunshanChina - Russia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
08.07Kunshan (China)USA - Italy Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
08.07Apeldoorn (Netherlands)Japan - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
08.07ApeldoornNetherlands - ThailandGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
08.07RuseBulgaria - South KoreaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
08.07Ruse (Bulgaria)Germany - KazakhstanGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
08.07NeuquénArgentina - CroatiaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
08.07Neuquén (Argentina)Poland - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
08.07ChiclayoPeru - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
08.07Chiclayo (Peru)Puerto Rico - Czech RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
08.07AguascalientesMexico - Trinidad & TobagoGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
08.07Aguascalientes (Mexico)Australia - HungaryGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
08.07YaoundéCameroon - VenezuelaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
08.07Yaoundé (Cameroon)Colombia - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
09.07Ankara (Turkey)Belgium - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
09.07AnkaraTurkey - Brazil Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool A
09.07KunshanChina - USA Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
09.07Kunshan (China)Russia - Italy Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool B
09.07Apeldoorn (Netherlands)Dominican Republic - ThailandGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
09.07ApeldoornNetherlands - JapanGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool C
09.07RuseBulgaria - GermanyGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
09.07Ruse (Bulgaria)South Korea - KazakhstanGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool A
09.07NeuquénArgentina - PolandGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
09.07Neuquén (Argentina)Croatia - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool B
09.07ChiclayoPeru - Czech RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
09.07Chiclayo (Peru)Puerto Rico - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool C
09.07Aguascalientes (Mexico)Australia - Trinidad & TobagoGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
09.07AguascalientesMexico - HungaryGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool A
09.07YaoundéCameroon - ColombiaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
09.07Yaoundé (Cameroon)Venezuela - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool B
14.07Caracas (Venezuela)Hungary - MexicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
14.07CaracasVenezuela - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
14.07Port of Spain (Trinidad & Tobago) Colombia - CameroonGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
14.07Port of SpainTrinidad & Tobago - AustraliaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
15.07Caracas (Venezuela)Hungary - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
15.07CaracasVenezuela - MexicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
15.07Port of Spain (Trinidad & Tobago) Australia - CameroonGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
15.07Port of SpainTrinidad & Tobago - ColombiaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
16.07Sendai (Japan)Brazil - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
16.07SendaiJapan - Thailand Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
16.07Macau (Macau)China - Italy Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
16.07Macau (Macau)USA - Turkey Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
16.07Yekaterinburg (Russia)Belgium - NetherlandsGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
16.07YekaterinburgRussia - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
16.07Almaty (Kazakhstan)Croatia - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
16.07AlmatyKazakhstan - GermanyGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
16.07Ostrowiec Świętokrzyski (Poland) Argentina - South KoreaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
16.07Ostrowiec ŚwiętokrzyskiPoland - PeruGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
16.07San Juan (Puerto Rico)Bulgaria - Czech RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
16.07San JuanPuerto Rico - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
16.07Caracas (Venezuela)Mexico - AlgeriaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
16.07CaracasVenezuela - HungaryGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool C
16.07Port of Spain (Trinidad & Tobago) Colombia - AustraliaGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
16.07Port of SpainTrinidad & Tobago - CameroonGrand PrixIntercontinental Round, Group 3, Pool D
17.07Sendai (Japan)Brazil - Thailand Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
17.07SendaiJapan - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
17.07Macau (Macau)China - Turkey Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
17.07Macau (Macau)USA - Italy Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
17.07Yekaterinburg (Russia)Dominican Republic - NetherlandsGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
17.07YekaterinburgRussia - BelgiumGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
17.07Almaty (Kazakhstan)Germany - CroatiaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
17.07AlmatyKazakhstan - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
17.07Ostrowiec Świętokrzyski (Poland)Peru - South KoreaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
17.07Ostrowiec ŚwiętokrzyskiPoland - ArgentinaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
17.07San Juan (Puerto Rico)Bulgaria - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
17.07San JuanPuerto Rico - Czech RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
18.07SendaiJapan - Brazil Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
18.07Sendai (Japan)Serbia - Thailand Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool D
18.07Macau (Macau)China - USA Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
18.07Macau (Macau)Italy - Turkey Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool E
18.07Yekaterinburg (Russia)Belgium - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
18.07YekaterinburgRussia - NetherlandsGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool F
18.07Almaty (Kazakhstan)Germany - KenyaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
18.07AlmatyKazakhstan - CroatiaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool D
18.07Ostrowiec Świętokrzyski (Poland) Argentina - PeruGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
18.07Ostrowiec ŚwiętokrzyskiPoland - South KoreaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool E
18.07San Juan (Puerto Rico)Czech Republic - CanadaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
18.07San JuanPuerto Rico - BulgariaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool F
21.07Hong Kong (Hong Kong)China - Japan Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
21.07Hong Kong (Hong Kong)Russia - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
21.07Bangkok (Thailand)Italy - TurkeyGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
21.07BangkokThailand - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
21.07CuiabáBrazil - Belgium Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
21.07Cuiabá (Brazil)USA - Netherlands Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
21.07RichmondCanada - Germany Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
21.07Richmond (Canada)Czech Republic - Peru Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
21.07Suwon (South Korea)Poland - KenyaGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
21.07SuwonSouth Korea - KazakhstanGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
21.07Opatija (Croatia)Bulgaria - Puerto RicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
21.07OpatijaCroatia - ArgentinaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
22.07Hong Kong (Hong Kong)China - Russia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
22.07Hong Kong (Hong Kong)Japan - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
22.07Bangkok (Thailand)Italy - Dominican RepublicGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
22.07BangkokThailand - TurkeyGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
22.07CuiabáBrazil - Netherlands Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
22.07Cuiabá (Brazil)USA - Belgium Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
22.07RichmondCanada - Peru Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
22.07Richmond (Canada)Germany - Czech Republic Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
22.07Suwon (South Korea)Poland - KazakhstanGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
22.07SuwonSouth Korea - KenyaGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
22.07Opatija (Croatia)Argentina - Puerto RicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
22.07OpatijaCroatia - BulgariaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
23.07Hong Kong (Hong Kong)China - Serbia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
23.07Hong Kong (Hong Kong)Japan - Russia Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool G
23.07Bangkok (Thailand)Dominican Republic - TurkeyGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
23.07BangkokThailand - ItalyGrand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool H
23.07CuiabáBrazil - USA Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
23.07Cuiabá (Brazil)Netherlands - Belgium Grand PrixIntercontinental Round, Group 1, Pool I
23.07RichmondCanada - Czech Republic Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
23.07Richmond (Canada)Germany - Peru Grand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool G
23.07Suwon (South Korea)Kazakhstan - KenyaGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
23.07SuwonSouth Korea - PolandGrand Prix Intercontinental Round, Group 2, Pool H
23.07Opatija (Croatia)Argentina - BulgariaGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
23.07OpatijaCroatia - Puerto RicoGrand PrixIntercontinental Round, Group 2, Pool I
24.07-
01.08
TBD (Jamaica)Bahamas, Guadeloupe. Martinique, Trinidad & TobagoNORCECA Championship Qualifier CAZOVA, 2nd Round, Pool D
24.07-
01.08
TBD (Jamaica)Curaçao, Jamaica, Suriname, US Virgin IslandsWorld Championship QualifierCAZOVA, 2nd Round, Pool E
28.07Ostrava (Czech Republic)TBD - TBDGrand Prix Group 2, Semi-Final
28.07Ostrava (Czech Republic)TBD - TBDGrand Prix Group 2, Semi-Final
29.07Ostrava (Czech Republic)Loser SF1 - Loser SF2Grand PrixGroup 2, 3rd Place Match
29.07Ostrava (Czech Republic)Winner SF1 - Winner SF2 Grand PrixGroup 2, Final
29.07Canberra (Australia)TBD - TBDGrand Prix Group 3, Semi-Final
29.07Canberra (Australia)TBD - TBDGrand Prix Group 3, Semi-Final
30.07Canberra (Australia)Loser SF1 - Loser SF2Grand PrixGroup 3, 3rd Place Match
30.07Canberra (Australia)Winner SF1 - Winner SF2 Grand PrixGroup 3, Final
02.08-
04.08
Nanjing (China)Teams to be decidedGrand Prix Group 1, Final Round, Pool J
02.08-
04.08
Nanjing (China)Teams to be decidedGrand Prix Group 1, Final Round, Pool K
05.08Nanjing (China)1st Pool J - 2nd Pool K Grand PrixGroup 1, Final Round, Semi-Final
05.08Nanjing (China)1st Pool K - 2nd Pool J Grand PrixGroup 1, Final Round, Semi-Final
06.08Nanjing (China)Loser SF1 - Loser SF2Grand PrixGroup 1, Final Round, 3rd Place Match
06.08Nanjing (China)Winner SF1 - Winner SF2 Grand PrixGroup 1, Final Round, Final
09.08-
17.08
Manila (Philippines)Pool A: Hong Kong, Kazakhstan, Philippines
Pool B:
Australia, China, Japan
Pool C:
New Zealand, South Korea, Sri Lanka, Vietnam
Pool D:
Iran, Maldives, Taiwan, Thailand
Asian Championship 
19.08-31.08Kuala Lumpur (Malaysia)Teams to be decidedSoutheast Asian Games 
05.09Tokyo (Japan)Brazil - RussiaGrand Champions Cup 
05.09TokyoJapan - South KoreaGrand Champions Cup 
05.09Tokyo (Japan)USA - ChinaGrand Champions Cup 
06.09Tokyo (Japan)Brazil - ChinaGrand Champions Cup 
06.09TokyoJapan - RussiaGrand Champions Cup 
06.09Tokyo (Japan)USA - South KoreaGrand Champions Cup 
08.09Nagoya (Japan)China - South KoreaGrand Champions Cup 
08.09NagoyaJapan - BrazilGrand Champions Cup 
08.09Nagoya (Japan)USA - RussiaGrand Champions Cup 
09.09Nagoya (Japan)Brazil - South KoreaGrand Champions Cup 
09.09NagoyaJapan - USAGrand Champions Cup 
09.09Nagoya (Japan)Russia - ChinaGrand Champions Cup 
10.09NagoyaJapan - ChinaGrand Champions Cup 
10.09Nagoya (Japan)Russia - South KoreaGrand Champions Cup 
10.09Nagoya (Japan)USA - BrazilGrand Champions Cup 
20.09-
24.09
TBD (Kazakhstan) Australia, China, Fiji, Kazakhstan, Taiwan World Championship Qualifier Asia, Final Round, Pool A
20.09-
24.09
TBD (Thailand) Iran, North Korea, South Korea, Thailand, Vietnam World Championship Qualifier Asia, Final Round, Pool B
22.09BakuAzerbaijan - HungaryEuropean Championship Pool A
22.09Baku (Azerbaijan)Germany - PolandEuropean Championship Pool A
22.09Tbilisi (Georgia)Croatia - BelarusEuropean Championship Pool B
22.09TbilisiGeorgia - ItalyEuropean Championship Pool B
22.09Baku (Azerbaijan)Russia - UkraineEuropean Championship Pool C
22.09Ganja (Azerbaijan)Belgium - NetherlandsEuropean ChampionshipPool D
22.09Ganja (Azerbaijan)Czech Republic - SerbiaEuropean ChampionshipPool D
23.09Baku (Azerbaijan)Poland - HungaryEuropean Championship Pool A
23.09TbilisiGeorgia - CroatiaEuropean Championship Pool B
23.09Tbilisi (Georgia)Italy - BelarusEuropean Championship Pool B
23.09Baku (Azerbaijan)Russia - TurkeyEuropean Championship Pool C
23.09Baku (Azerbaijan)Ukraine - BulgariaEuropean Championship Pool C
23.09Ganja (Azerbaijan)Belgium - Czech RepublicEuropean ChampionshipPool D
23.09Ganja (Azerbaijan)Netherlands - SerbiaEuropean Championship Pool D
24.09BakuAzerbaijan - PolandEuropean Championship Pool A
24.09Baku (Azerbaijan)Germany - HungaryEuropean Championship Pool A
24.09TbilisiGeorgia - BelarusEuropean Championship Pool B
24.09Tbilisi (Georgia)Italy - CroatiaEuropean Championship Pool B
24.09Baku (Azerbaijan)Bulgaria - TurkeyEuropean Championship Pool C
24.09Ganja (Azerbaijan)Belgium - SerbiaEuropean Championship Pool D
24.09Ganja (Azerbaijan)Czech Republic - NetherlandsEuropean ChampionshipPool D
25.09BakuAzerbaijan - GermanyEuropean Championship Pool A
25.09Baku (Azerbaijan)Russia - BulgariaEuropean Championship Pool C
25.09Baku (Azerbaijan)Turkey - UkraineEuropean Championship Pool C
26.09Baku (Azerbaijan)2nd Pool B - 3rd Pool DEuropean ChampionshipQuarter-Final Play-Off
26.09Baku (Azerbaijan)2nd Pool D - 3rd Pool BEuropean ChampionshipQuarter-Final Play-Off
27.09Baku (Azerbaijan)2nd Pool A - 3rd Pool CEuropean ChampionshipQuarter-Final Play-Off
27.09Baku (Azerbaijan)2nd Pool C - 3rd Pool AEuropean ChampionshipQuarter-Final Play-Off
28.09Baku (Azerbaijan)1st Pool B - Winner 2D/3BEuropean ChampionshipQuarter-Final
28.09Baku (Azerbaijan)1st Pool D - Winner 2B/3DEuropean ChampionshipQuarter-Final
29.09Baku (Azerbaijan)1st Pool A - Winner 2C/3AEuropean ChampionshipQuarter-Final
29.09Baku (Azerbaijan)1st Pool C - Winner 2A/3CEuropean ChampionshipQuarter-Final
30.09Baku (Azerbaijan)Winner 1A/2C/3A - Winner 1B/2D/3BEuropean ChampionshipSemi-Final
30.09Baku (Azerbaijan)Winner 1C/2A/3C - Winner 1D/2B/3DEuropean ChampionshipSemi-Final
01.10Baku (Azerbaijan)Loser SF1 - Loser SF2European Championship 3rd Place Match
01.10Baku (Azerbaijan)Winner SF1 - Winner SF2European ChampionshipFinal
07.10-15.10TBD (Trinidad & Tobago) Canada, Cuba, Dominican Republic, Guatemala,
Mexico, Nicaragua, Puerto Rico, Trinidad & Tobago
+ 4 qualifiers
NORCECA Championship 
??.11-
??.11
Santa Marta (Colombia)Teams to be decidedBolivarian Games 
03.12-
17.12
Managua (Nicaragua)Teams to be decidedCentral American Games