FootballFutsal (FIFA)Futsal (AMF)Beach SoccerAustralian FootballAmerican FootballFlag FootballBeach Flag Football
Rugby UnionRugby SevensRugby LeagueTouchIce HockeyBandyField HockeyIndoor Hockey
Floorball
Roller HockeyInline Hockey (FIRS)Inline Hockey (IIHF)Skater HockeyBall HockeyLacrosseBox Lacrosse
Intercrosse
RingetteShintyWater PoloBeach Water PoloCanoe PoloCycleballRoller Derby
CricketIndoor Cricket
BaseballSoftballPesäpalloUltimateBeach UltimateGuts
VolleyballFistballBasketball3x3 BasketballNetballKorfballHandballBeach Handball
TchoukballBeach TchoukballQuidditchUnderwater HockeyUnderwater RugbyCurlingSepak TakrawBeach Sepak Takraw
RollballKabaddiIndoor KabaddiBeach KabaddiPoloPolocrosseHorseballSnow Polo
WOMEN'S FIELD HOCKEY - 2010 RESULTS

Latest Women's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Women's Fixtures

Women's Ranking

Latest Men's Results

2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010

Men's Fixtures

Men's Ranking

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
10.12 Suva (Fiji) Papua New Guinea 2-0 Samoa Oceania Pacific Cup 5th Place Match
09.12 Suva Fiji 11-0 Papua New Guinea Oceania Pacific Cup Group Stage
08.12 Suva (Fiji) Papua New Guinea 2-1 Samoa Oceania Pacific Cup Group Stage
04.12 Suva Fiji 8-0 Samoa Oceania Pacific Cup Group Stage
24.11 Guangzhou (China) Malaysia 3-0 Thailand Asian Games 5th Place Match
24.11 Guangzhou (China) Japan 1-0 India
After extra time
Asian Games 3rd Place Match
24.11 Guangzhou China 0-0 South Korea
After extra time, 5-4 pens
Asian Games Final
22.11 Guangzhou (China) South Korea 2-0 Japan Asian Games Group Match
22.11 Guangzhou (China) Malaysia 5-0 Thailand Asian Games Group Match
22.11 Guangzhou China 2-1 India Asian Games Group Match
20.11 Guangzhou (China) Japan 8-0 Thailand Asian Games Group Match
20.11 Guangzhou (China) India 6-0 Kazakhstan Asian Games Group Match
20.11 Guangzhou China 2-2 South Korea Asian Games Group Match
19.11 Guangzhou (China) Malaysia 4-0 Kazakhstan
Malaysia awarded 5-0 win
Asian Games Group Match
19.11 Guangzhou (China) India 13-0 Thailand Asian Games Group Match
19.11 Guangzhou China 3-1 Japan Asian Games Group Match
17.11 Guangzhou (China) South Korea 1-0 India Asian Games Group Match
17.11 Guangzhou (China) Kazakhstan 3-0 Thailand
Thailand awarded 5-0 win
Asian Games Group Match
17.11 Guangzhou China 6-0 Malaysia Asian Games Group Match
16.11 Guangzhou (China) South Korea 4-0 Malaysia Asian Games Group Match
16.11 Guangzhou (China) Japan 3-0 India Asian Games Group Match
16.11 Guangzhou China 3-0 Kazakhstan
China awarded 5-0 win
Asian Games Group Match
14.11 Guangzhou (China) South Korea 10-3 Kazakhstan Asian Games Group Match
14.11 Guangzhou (China) Japan 4-2 Malaysia Asian Games Group Match
14.11 Guangzhou China 13-0 Thailand Asian Games Group Match
13.11 Guangzhou (China) South Korea 5-0 Thailand Asian Games Group Match
13.11 Guangzhou (China) Japan 4-1 Kazakhstan
Japan awarded 5-0 win
Asian Games Group Match
13.11 Guangzhou (China) India 4-0 Malaysia Asian Games Group Match
31.10 Kingston Jamaica 0-5 Cuba Pan American Games Qualifier
30.10 Kingston Jamaica 1-2 Cuba Pan American Games Qualifier
28.10 Kingston Jamaica 0-3 Cuba Pan American Games Qualifier
13.10 New Delhi (India) England 1-0 South Africa Commonwealth Games 3rd Place Match
13.10 New Delhi (India) Australia 2-2 New Zealand
After extra time, 4-2 pens
Commonwealth Games Final
11.10 New Delhi (India) Trinidad & Tobago 2-1 Malaysia Commonwealth Games 9th Place Match
11.10 New Delhi (India) Scotland 1-1 Wales
After extra time, 3-1 pens
Commonwealth Games 7th Place Match
11.10 New Delhi India 3-0 Canada Commonwealth Games 5th Place Match
11.10 New Delhi (India) New Zealand 1-0 South Africa Commonwealth Games Semi-Final
11.10 New Delhi (India) Australia 1-0 England Commonwealth Games Semi-Final
09.10 New Delhi (India) New Zealand 3-1 Canada Commonwealth Games Pool B
09.10 New Delhi (India) England 3-0 Malaysia Commonwealth Games Pool B
09.10 New Delhi India 3-1 South Africa Commonwealth Games Pool A
09.10 New Delhi (India) Australia 5-2 Scotland Commonwealth Games Pool A
08.10 New Delhi (India) New Zealand 4-1 England Commonwealth Games Pool B
08.10 New Delhi (India) Canada 2-1 Wales Commonwealth Games Pool B
08.10 New Delhi India 7-0 Trinidad & Tobago Commonwealth Games Pool A
08.10 New Delhi (India) Australia 1-1 South Africa Commonwealth Games Pool A
07.10 New Delhi (India) Wales 2-1 Malaysia Commonwealth Games Pool B
07.10 New Delhi (India) Scotland 7-1 Trinidad & Tobago Commonwealth Games Pool A
06.10 New Delhi (India) England 4-1 Canada Commonwealth Games Pool B
06.10 New Delhi India 1-2 Australia Commonwealth Games Pool A
05.10 New Delhi (India) New Zealand 5-0 Malaysia Commonwealth Games Pool B
05.10 New Delhi (India) England 4-1 Wales Commonwealth Games Pool B
05.10 New Delhi (India) South Africa 2-1 Scotland Commonwealth Games Pool A
05.10 New Delhi (India) Australia 11-0 Trinidad & Tobago Commonwealth Games Pool A
04.10 New Delhi (India) New Zealand 5-1 Wales Commonwealth Games Pool B
04.10 New Delhi (India) Malaysia 3-2 Canada Commonwealth Games Pool B
04.10 New Delhi (India) South Africa 12-0 Trinidad & Tobago Commonwealth Games Pool A
04.10 New Delhi India 1-1 Scotland Commonwealth Games Pool A
11.09 Rosario Argentina 3-1 Netherlands World Cup 3rd Place Match
11.09 Rosario (Argentina) England 2-0 Germany World Cup Final
10.09 Rosario (Argentina) India 4-3 South Africa World Cup 9th Place Match
10.09 Rosario (Argentina) New Zealand 3-0 China World Cup 7th Place Match
10.09 Rosario (Argentina) Australia 2-1 South Korea World Cup 5th Place Match
09.09 Rosario (Argentina) Japan 2-1 Spain World Cup 11th Place Match
09.09 Rosario (Argentina) England 1-1 Netherlands
After extra time, 3-4 pens
World Cup Semi-Final
09.09 Rosario Argentina 2-1 Germany World Cup Semi-Final
07.09 Rosario (Argentina) New Zealand 3-0 India World Cup Pool A
07.09 Rosario (Argentina) Netherlands 5-2 Japan World Cup Pool A
07.09 Rosario (Argentina) Germany 1-0 Australia World Cup Pool A
06.09 Rosario (Argentina) South Korea 5-3 South Africa World Cup Pool B
06.09 Rosario (Argentina) China 6-0 Spain World Cup Pool B
06.09 Rosario Argentina 2-0 England World Cup Pool B
05.09 Rosario (Argentina) Netherlands 2-1 Germany World Cup Pool A
05.09 Rosario (Argentina) India 2-0 Japan World Cup Pool A
05.09 Rosario (Argentina) Australia 4-1 New Zealand World Cup Pool A
04.09 Rosario (Argentina) South Korea 2-2 Spain World Cup Pool B
04.09 Rosario (Argentina) England 2-1 South Africa World Cup Pool B
04.09 Rosario Argentina 2-0 China World Cup Pool B
03.09 Rosario (Argentina) England 1-1 South Korea World Cup Pool B
03.09 Rosario (Argentina) China 4-1 South Africa World Cup Pool B
03.09 Rosario Argentina 4-0 Spain World Cup Pool B
03.09 Rosario (Argentina) Netherlands 4-1 Australia World Cup Pool A
03.09 Rosario (Argentina) Japan 2-2 New Zealand World Cup Pool A
03.09 Rosario (Argentina) Germany 4-1 India World Cup Pool A
01.09 Rosario (Argentina) Netherlands 7-3 New Zealand World Cup Pool A
01.09 Rosario (Argentina) Germany 2-1 Japan World Cup Pool A
01.09 Rosario (Argentina) Australia 6-3 India World Cup Pool A
31.08 Rosario (Argentina) South Africa 2-1 Spain World Cup Pool B
31.08 Rosario (Argentina) England 1-0 China World Cup Pool B
31.08 Rosario Argentina 1-0 South Korea World Cup Pool B
30.08 Rosario (Argentina) Netherlands 7-1 India World Cup Pool A
30.08 Rosario (Argentina) Germany 2-0 New Zealand World Cup Pool A
30.08 Rosario (Argentina) Australia 2-1 Japan World Cup Pool A
29.08 Rosario (Argentina) South Korea 2-1 China World Cup Pool B
29.08 Rosario (Argentina) England 3-2 Spain World Cup Pool B
29.08 Rosario Argentina 5-2 South Africa World Cup Pool B
31.07 Busan (South Korea) India 2-1 China Asian Champions Trophy 3rd Place Match
31.07 Busan South Korea 2-1 Japan Asian Champions Trophy Final
30.07 Caguas Puerto Rico 1-0 Bermuda Central American & Caribbean Games 7th Place Match
30.07 Caguas (Puerto Rico) Guyana 1-0 Jamaica Central American & Caribbean Games 5th Place Match
30.07 Caguas (Puerto Rico) Barbados 3-1 Dominican Republic Central American & Caribbean Games 3rd Place Match
30.07 Caguas (Puerto Rico) Trinidad & Tobago 4-0 Mexico Central American & Caribbean Games Final
30.07 Busan South Korea 5-3 India Asian Champions Trophy Group Stage
30.07 Busan (South Korea) China 2-2 Japan Asian Champions Trophy Group Stage
28.07 Caguas Puerto Rico 0-1 Guyana Central American & Caribbean Games 5th-8th Place Semi-Final
28.07 Caguas (Puerto Rico) Jamaica 1-0 Bermuda Central American & Caribbean Games 5th-8th Place Semi-Final
28.07 Caguas (Puerto Rico) Trinidad & Tobago 6-1 Dominican Republic Central American & Caribbean Games Semi-Final
28.07 Caguas (Puerto Rico) Mexico 2-0 Barbados Central American & Caribbean Games Semi-Final
28.07 Busan South Korea 2-2 Japan Asian Champions Trophy Group Stage
28.07 Busan (South Korea) China 6-1 India Asian Champions Trophy Group Stage
27.07 Busan South Korea 1-0 China Asian Champions Trophy Group Stage
27.07 Busan (South Korea) Japan 3-2 India Asian Champions Trophy Group Stage
26.07 Caguas Puerto Rico 0-3 Mexico Central American & Caribbean Games Pool B
26.07 Caguas (Puerto Rico) Dominican Republic 1-0 Jamaica Central American & Caribbean Games Pool B
26.07 Caguas (Puerto Rico) Trinidad & Tobago 5-1 Guyana Central American & Caribbean Games Pool A
26.07 Caguas (Puerto Rico) Barbados 1-0 Bermuda Central American & Caribbean Games Pool A
24.07 Caguas Puerto Rico 1-3 Dominican Republic Central American & Caribbean Games Pool B
24.07 Caguas (Puerto Rico) Mexico 2-0 Jamaica Central American & Caribbean Games Pool B
24.07 Caguas (Puerto Rico) Trinidad & Tobago 4-0 Bermuda Central American & Caribbean Games Pool A
24.07 Caguas (Puerto Rico) Barbados 1-1 Guyana Central American & Caribbean Games Pool A
22.07 Caguas Puerto Rico 1-3 Jamaica Central American & Caribbean Games Pool B
22.07 Caguas (Puerto Rico) Mexico 6-0 Dominican Republic Central American & Caribbean Games Pool B
22.07 Caguas (Puerto Rico) Trinidad & Tobago 3-0 Barbados Central American & Caribbean Games Pool A
22.07 Caguas (Puerto Rico) Bermuda 0-0 Guyana Central American & Caribbean Games Pool A
18.07 Nottingham (England) New Zealand 4-3 China Champions Trophy 5th Place Match
18.07 Nottingham England 2-1 Germany Champions Trophy 3rd Place Match
18.07 Nottingham (England) Argentina 4-2 Netherlands Champions Trophy Final
17.07 Nottingham (England) Netherlands 1-0 Germany Champions Trophy Group Stage
17.07 Nottingham England 2-2 New Zealand Champions Trophy Group Stage
17.07 Nottingham (England) Argentina 4-3 China Champions Trophy Group Stage
15.07 Nottingham (England) Germany 5-2 New Zealand Champions Trophy Group Stage
15.07 Nottingham England 2-1 China Champions Trophy Group Stage
15.07 Nottingham (England) Argentina 4-2 Netherlands Champions Trophy Group Stage
13.07 Nottingham (England) Netherlands 2-1 China Champions Trophy Group Stage
13.07 Nottingham England 2-1 Germany Champions Trophy Group Stage
13.07 Nottingham (England) Argentina 4-0 New Zealand Champions Trophy Group Stage
11.07 Nottingham England 0-3 Netherlands Champions Trophy Group Stage
11.07 Nottingham (England) China 3-1 New Zealand Champions Trophy Group Stage
11.07 Nottingham (England) Argentina 2-2 Germany Champions Trophy Group Stage
10.07 Nottingham (England) Netherlands 3-1 New Zealand Champions Trophy Group Stage
10.07 Nottingham (England) Germany 2-1 China Champions Trophy Group Stage
10.07 Nottingham England 2-1 Argentina Champions Trophy Group Stage
04.07 Olten Switzerland 5-0 Austria Alps Cup
04.07 Olten (Switzerland) Italy 6-2 Croatia Alps Cup
03.07 Olten Switzerland 8-1 Croatia Alps Cup
03.07 Olten (Switzerland) Italy 3-1 Austria Alps Cup
02.07 Olten Switzerland 3-1 Italy Alps Cup
02.07 Olten (Switzerland) Austria 4-0 Croatia Alps Cup
29.05 Bangkok (Thailand) Kazakhstan 1-0 Taiwan Asian Games Qualifier Final
29.05 Bangkok Thailand 1-0 Hong Kong Asian Games Qualifier 3rd Place Match
27.05 Bangkok (Thailand) Kazakhstan 2-0 Hong Kong Asian Games Qualifier Group Stage
27.05 Bangkok (Thailand) Taiwan 3-0 Singapore Asian Games Qualifier Group Stage
26.05 Bangkok Thailand 1-0 Singapore Asian Games Qualifier Group Stage
26.05 Bangkok (Thailand) Hong Kong 1-0 Taiwan Asian Games Qualifier Group Stage
24.05 Bangkok Thailand 0-2 Taiwan Asian Games Qualifier Group Stage
24.05 Bangkok (Thailand) Kazakhstan 4-0 Singapore Asian Games Qualifier Group Stage
23.05 Bangkok Thailand 2-1 Hong Kong Asian Games Qualifier Group Stage
23.05 Bangkok (Thailand) Kazakhstan 5-0 Taiwan Asian Games Qualifier Group Stage
21.05 Bangkok (Thailand) Hong Kong 2-1 Singapore Asian Games Qualifier Group Stage
21.05 Bangkok Thailand 0-3 Kazakhstan Asian Games Qualifier Group Stage
02.05 Santiago Chile 0-1 Scotland World Cup Qualifier Pool 3
02.05 Santiago (Chile) Australia 4-1 Ireland World Cup Qualifier Pool 3
01.05 Santiago Chile 0-3 Ireland World Cup Qualifier Pool 3
01.05 Santiago (Chile) Scotland 5-0 Malaysia World Cup Qualifier Pool 3
30.04 Santiago (Chile) Australia 2-1 Scotland World Cup Qualifier Pool 3
29.04 Santiago (Chile) Australia 9-0 Malaysia World Cup Qualifier Pool 3
29.04 Santiago (Chile) Scotland 2-0 Ireland World Cup Qualifier Pool 3
28.04 Santiago (Chile) Malaysia 3-0 Ireland World Cup Qualifier Pool 3
26.04 Santiago Chile 1-0 Malaysia World Cup Qualifier Pool 3
25.04 Kazan (Russia) Japan 1-0 Azerbaijan World Cup Qualifier Pool 2, Final
25.04 Kazan Russia 3-2 Belarus
After extra time
World Cup Qualifier Pool 2, 3rd Place Match
25.04 Kazan (Russia) Italy 1-0 Wales World Cup Qualifier Pool 2, 5th Place Match
24.04 Santiago Chile 0-5 Australia World Cup Qualifier Pool 3
24.04 Kazan Russia 2-2 Japan World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
24.04 Kazan (Russia) Belarus 4-1 Wales World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
24.04 Kazan (Russia) Azerbaijan 3-1 Italy World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
22.04 Kazan Russia 1-2 Wales World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
22.04 Kazan (Russia) Japan 2-0 Azerbaijan World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
22.04 Kazan (Russia) Belarus 5-2 Italy World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
20.04 Kazan Russia 1-3 Belarus World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
20.04 Kazan (Russia) Japan 3-1 Italy World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
20.04 Kazan (Russia) Azerbaijan 1-0 Wales World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
18.04 Kazan Russia 2-2 Azerbaijan World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
18.04 Kazan (Russia) Italy 2-1 Wales World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
18.04 Kazan (Russia) Japan 10-2 Belarus World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
17.04 Kazan Russia 3-2 Italy World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
17.04 Kazan (Russia) Azerbaijan 3-1 Belarus World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
17.04 Kazan (Russia) Japan 4-1 Wales World Cup Qualifier Pool 2, Group Stage
10.04 Rio de Janeiro (Brazil) Argentina 4-0 Chile South American Championship Final
10.04 Rio de Janeiro Brazil 0-5 Uruguay South American Championship 3rd Place Match
10.04 Rio de Janeiro (Brazil) Paraguay 2-1 Venezuela South American Championship 5th Place Match
09.04 Rio de Janeiro Brazil 0-13 Argentina South American Championship Group Stage
09.04 Rio de Janeiro (Brazil) Chile 3-1 Uruguay South American Championship Group Stage
09.04 Rio de Janeiro (Brazil) Venezuela 4-2 Paraguay South American Championship Group Stage
08.04 Rio de Janeiro Brazil 5-0 Venezuela South American Championship Group Stage
08.04 Rio de Janeiro (Brazil) Argentina 7-0 Chile South American Championship Group Stage
08.04 Rio de Janeiro (Brazil) Uruguay 13-0 Paraguay South American Championship Group Stage
07.04 Rio de Janeiro Brazil 0-7 Uruguay South American Championship Group Stage
07.04 Rio de Janeiro (Brazil) Chile 12-0 Paraguay South American Championship Group Stage
07.04 Rio de Janeiro (Brazil) Argentina 27-0 Venezuela South American Championship Group Stage
04.04 Rio de Janeiro Brazil 0-9 Chile South American Championship Group Stage
04.04 Rio de Janeiro (Brazil) Argentina 17-0 Paraguay South American Championship Group Stage
04.04 Rio de Janeiro (Brazil) Uruguay 18-0 Venezuela South American Championship Group Stage
03.04 San Diego USA 1-3 South Korea World Cup Qualifier Pool 1, Final
03.04 San Diego (USA) Belgium 3-1 Canada World Cup Qualifier Pool 1, 3rd Place Match
03.04 San Diego (USA) France 3-1 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, 5th Place Match
03.04 Rio de Janeiro Brazil 0-1 Paraguay South American Championship Group Stage
03.04 Rio de Janeiro (Brazil) Argentina 4-1 Uruguay South American Championship Group Stage
03.04 Rio de Janeiro (Brazil) Chile 11-0 Venezuela South American Championship Group Stage
01.04 San Diego USA 3-1 Canada World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
01.04 San Diego (USA) South Korea 3-2 Belgium World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
01.04 San Diego (USA) France 7-1 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
31.03 San Diego USA 2-2 South Korea World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
31.03 San Diego (USA) Canada 4-1 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
31.03 San Diego (USA) Belgium 6-0 France World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
29.03 San Diego USA 3-0 Belgium World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
29.03 San Diego (USA) Canada 2-0 France World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
29.03 San Diego (USA) South Korea 11-0 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
27.03 San Diego USA 4-0 France World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
27.03 San Diego (USA) Belgium 6-0 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
27.03 San Diego (USA) South Korea 6-0 Canada World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
26.03 San Diego USA 7-0 Mexico World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
26.03 San Diego (USA) South Korea 4-0 France World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
26.03 San Diego (USA) Belgium 2-0 Canada World Cup Qualifier Pool 1, Group Stage
20.03 Saint Brélade Jersey 3-2 Guernsey Inter-Insular  
07.03 Nice (France) Scotland 2-1 Ireland Celtic Cup
06.03 Nice France 1-2 Scotland Celtic Cup
05.03 Nice France 2-3 Ireland Celtic Cup